Ali Sarı o video hakkında konuştu: Suç duyurusunda bulunduk!

Kocaeli Fırıncılar Odası tarafından deprem bölgesine gönderilmek üzere toplanan ekmeklerin Hicret Vakfı arabasına yüklenmesiyle ilgili konuşan Başkan Sarı, 'Suç duyurusunda bulunduk, tazminat davasından elde ettiğimiz geliri deprem bölgesine göndereceğiz' dedi

PAYLAŞ
Kocaeli Zirve - Burcu Nazlı

Kahramanmaraş Pazarcık ve Elbistan’da meydana gelen depremlerden sonra Türkiye adeta kenetlenmiş ve tek bilek olmuştu. İlimizde koordine olan tüm siyasi kuruluşlar, yardımlarını Afet Koordinasyon Merkezi olan eski Carrefour alanında bir araya getirdi. Geçtiğimiz günlerde Fırıncılar Odasının göndereceği ekmeklerin Hicret Vakfı aracılığıyla deprem bölgesine gönderildiği haberleri yapılmıştı. Konuyla ilgili Fırıncılar Odası Başkanı Ali Sarı, KESOB toplantı odasında açıklama yaptı. Açıklamaya Kahveciler Odası Başkanı Erdoğan Göçer, Bakkallar Odası Başkanı Bayram Kütük ve oda üyeleri katıldı. Sarı’nın açıklaması şöyle: 

‘İKİ BÜYÜK DEPREMLE SARSILDIK’
Hepimizin bilindiği üzere 6 Şubat 2023 tarihinde merkez üssü Kahramanmaraş olan 7.7 ve 7.6 şiddetindeki depremler meydana gelmiş olup Adana, Adıyaman, Diyarbakır, Gaziantep, Hatay, Kilis, Malatya, Osmaniye ve Şanlıurfa illerimiz başta olmak üzere tüm Türkiye yaşanan bu iki büyük depremle sarsılmıştır. Ne yazık ki can kayıplarımızın, yaralılarımızın ve yıkılan binaların sayısı binlerle ifade edilmektedir. Öncelikle siz değerli basın mensuplarının huzurunda, Kocaeli Fırıncılar Odası, fırıncı meslektaşlarım ve şahsım adına, meydana gelen depremler sonucunda vefat eden vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet, geride kalanlarına sabırlar ve yaralılara acil şifalar dilerim. 

‘İLK ANDAN BERİ GAYRET EDİYORUZ’
Yetkili devlet kurumlarından açıklanan verilere göre toplamda 13.5 milyon vatandaşımız ‘Asrın Felaketi’ olarak da nitelendirilen bu afetten etkilenmiştir. Depremden olumsuz etkilenen vatandaşlarımızın mağduriyetlerinin giderilmesi adına, ilk andan itibaren devletimiz tüm birimleri ile harekete geçmiş; bunun yani sıra gönüllü Sivil Toplum Kuruluşlar ile aziz milletimizin her ferdi üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmek adına çabalamıştır. Bu kapsamda Türkiye Fırıncılar Federasyonu organizasyonu dahilinde Kocaeli Fırıncılar Odası olarak biz de afet bölgesinde bulunan vatandaşlarımıza destek olmak adına ilk andan itibaren gerekli gayreti gösterdik ve halen de göstermeye devam etmekteyiz. 

‘200 BİN ADET EKMEK GÖNDERDİK’
Gece gündüz ayrımı gözetmeksizin, şahsım ve oda mensubu fırıncı arkadaşlarımız ile deprem bölgesine yapılacak ekmek yardımlarının toplandığı alanlarda görev alarak sürecin kontrolünü sağlamış bulunmaktayız. Mezkur afetin yaşanmasının ardından Türkiye Fırıncılar Federasyonu tarafından 5.000.000 adet ekmeğin bölgeye sevk edildiğini ve ilk 4 günde 175.000/i kargo uçaklarla ve 25.000’i ilimizden hareket eden tırlarla olmak üzere toplamda 200.000 adet ekmeğin Kocaeli Fırıncılar Odası olarak tarafımızca bölgeye sevk edildiğini bildirmekteyiz. Bu süreçte, ekmeklerin ilimizden bölgeye ulaşımı noktasında Emlakçılar Odası, Kocaeli Offroad ekibi, Hodri Meydan Taraftar Grubu gibi pek çok Sivil Toplum Kuruluşunun desteğinden faydalandığımı belirterek sizlerin huzurunda da dayanışmalar için kendilerine teşekkürlerimi bir borç bilirim.

‘HİÇBİR AYRI GÖZETMEDİK’
Yaşanılan bu afet sürecinde tüm Türkiye gibi Odamız da hiçbir siyasi görüş, din, dil, ırk ayrımı gözetmeksizin dayanışma ruhu içerisinde ülkemizin ve milletimizin tüm oluşumlarıyla kenetlenerek faaliyetlerini sürdürmüştür. Birlik ve beraberliğe en çok ihtiyaç duyduğumuz şu günlerde, ortak faaliyet sürdürdüğümüz kurum ve oluşumlarda dikkat ettiğimiz tek kıstas, AFAD koordinasyonu altında izinli çalışma yürütülüyor olunmasıdır. Bunun dışındaki herhangi bir ayrıma tarafımızca itibar edilmemiştir. Yardım faaliyetlerini sürdüren her gönüllü kuruluş gibi bizim de tek amacımız, yardım malzemelerinin ivedi şekilde bölgeye ulaşımının sağlanması olmuştur. 

‘BİRDEN FAZLA STK İLE ÇALIŞTIK’
Yürütülen bu süreçte ne yazık ki birtakım menfi olaylar da yaşanmıştır. Şöyle ki odamız mensupları ile birlikte bulunduğumuz, yardımların toplandığı eski CarrefourSA alışveriş merkezi alanında, bir sivil toplum örgütü ile iş birliği içerisinde yardım niteliğindeki ekmeklerin tırlara yüklenmesi esnasında bir vatandaş telefonunun kamerasını açarak video çekmeye başlamış ve mesnetsiz iddialarda bulunmuştur. Söz konusu videoda, her ne kadar vatandaş tarafından ekmeklerin vakfa aktarıldığı iddia edilmişse de bu iddia tamamıyla asılsız niteliktedir. Az önce de zikrettiğim üzere yardım niteliğindeki ekmeklerin afet bölgesine ulaştırılması amacıyla sayısı birden fazla çeşitli sivil toplum örgütleriyle iş birliği içerisinde faaliyetler yürütülmüştür. Aksi yöndeki iddia ve ithamların tamamı mesnetsizdir. 

‘’O ŞAHIS AYRIM YAPIYOR’
Videoyu çeken ve internet ortamında yayınlayan şahsın, sivil toplum örgütleri arasında sosyal, dini ve sair ayrımlara gidiyor olması kendi şahsının ayrıştırıcı yönünü göstermekte olup bu tasvip edilemez tavrın odamızı lekeleyici bir üslupla sunuluyor olması tarafımızca asla kabul edilemez niteliktedir. Videoda adı geçen vakfın tarafımla yahut odamız ile herhangi bir bağlantısı bulunmamakta olup kendileri ile odamız mensubu bir arkadaşımızın irtibat kurması ve AFAD koordinasyonunda yer almaları aracılığı ile çalışılmıştır. Toplumun tüm kesimlerinin ‘iyilik ve yardım’ çatısı altında buluştuğu şu acılı ve zor günlerde, odamızın da en büyük hassasiyeti vatandaşlarımızın mağduriyetinin giderilmesi olup bu yoldaki kötü niyetli girişimlere müsamaha gösterilmesi söz konusu dahi değildir. İş birliği ile çalışılan diğer tüm sivil toplum kuruluşlarından olduğu gibi videoda adı geçen vakıftan da yardımların yerine ulaştığına ilişkin yazılı ve görsel veriler tarafımıza sunulmuştur. 

‘SİYASET YAPMADIK, YAPTIRMAYIZ’
Ekmeğin üretiminden afet bölgesine ve depremzede vatandaşlarımıza teslimine kadar sürecin her adımı takip edilmiş, bu süreçteki gerekli denetimler Kocaeli Fırıncılar Odası olarak tarafımızca yürütülmüştür ve yürütülmeye devam etmektedir. İlgili şahsın video çekimi esnasında, kendisine herhangi bir müdahalede bulunmamamız her ne kadar kamuoyunda eleştirel bir yaklaşım uyandırsa da sağduyulu tavrımızın nedeni; yardım toplama alanında bulunanların dikkatinin dağılmasına ve bu yolla yardım faaliyetlerinin aksamasına sebebiyet vermemektir. Bu konuda alacağımız tek aksiyon hukuki yollarla olacaktır. Videoyu çekip internet ortamında yayımlayan şahıs ile paylaşımda bulunan kullanıcılarla ilgili Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunduk. Tazminat davalarından elde edilecek tüm gelirin depremzede ailelere bağışlanacağını bildirmekteyiz. Kocaeli Fırıncılar Odası olarak bugüne kadar ekmek ile asla siyaset yapmadık, yaptırtmadık. Bundan sonra da asla ve asla kimseye ekmek ile siyaset yaptırmayız. 


 

Kocaeli Zirve Haber Merkezi

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN