Bülent Arınç'tan önemli açıklamalar

DW Türkçe'de Can Bursalı'nın sorularını yanıtlayan Bülent Arınç, önemli açıklamalarda bulundu.

PAYLAŞ
Kocaeli Zirve - Burcu Nazlı

Eski TBMM Başkanı Bülent Arınç, AKP’den milletvekili adayı olmayacağını söyledi. Kabine de yer almayacağını söyleyen Arınç, “unvansız görev” dediği ancak ne olduğunu açıklamadığı görevler beklediğini söyledi.

DW Türkçe’de Can Bursalı’nın sorularını yanıtlayan Arınç, milletvekili adayı olmayacağını, “Sahalara dönmeyeceğim. Ben beş dönem, 20 sene milletvekilliği yaptım. Beş sene TBMM Başkanlığı yaptım. Yedi sene Başbakan Yardımcılığı yaptım. Şimdi bana tekrar ilkokul öğrencisi gibi gel milletvekili ol demek, iyi insanların gönlünden geçendir de ben böyle bir şeyi düşünmem” sözleriyle açıkladı.

‘YAPILACAK GÖREVLER VAR’ 

Arınç, “Partinizin seçimi kazanması halinde kabineye girmeyi düşünür müsünüz?” şeklindeki soruya, “Ben kabineye girmeyi, şunu bunu falan düşünmem. Sayın Cumhurbaşkanımıza da söyledim. Yapılacak görevler var. Bu görevleri hiçbir unvan beklemeden dahi yapmak isterim” dedi.

‘YAPMAM GEREKEN İŞLER VAR’

Can Bursalı’nın “Nedir onlar?” sorusuna Arınç, üstü kapalı bir cevap vererek, “Onlara girmem. Belli yerler mesajı alırlarsa onları da konuşuruz. Sadece benim yapabileceğim işler var. Yapmam gereken işler var. Bunlar için bir görev tevdi ederlerse başım gözüm üstüne” ifadelerini kullandı.

ÇOK ŞEYLER BİLSEM DE HEDEF OLMAK İSTEMEM

Arınç, Ankara’da öldürülen eski Ülkü Ocakları Genel Başkanı Sinan Ateş cinayetinin MHP bağlantısına ilişkin bir soruya ise “Yapabileceğim tek şey onun hakkında bir Fatiha okumaktı, Yasin okumaktı. Bunu da yaptım. Bunun dışında bir yorum yapmayı çok şeyler bilsem de doğru bulmam. Çünkü birilerinin hedefi olmak istemem. Ama bu konuda benim, yani samimi olarak duyduğum kadarı ile Sayın Cumhurbaşkanı da fevkalade üzülmüş, neye mal olursa olsun bu işin bütün yönleri ile araştırılmasını istemiş. Kendisinin, Sinan Ateş’in ailesiyle görüştüğünü ifade ediyorlar. Belki de belli bir projenin sonucu olarak öldürüldü. Kızlarının hatırına, eşinin hatırına bu cinayetin sonuna kadar aydınlatılması lazım” şeklinde yanıt verdi.

‘BİZİM DAVA ARKADAŞLIĞIMIZI, BAŞKALARININ MAFYA LİDERLERİYLE FOTOĞRAFLARINA BAKARAK DEĞERLENDİRMEYİN’ 

Bülent Arınç, Erdoğan’la arasındaki buzların çözülüp çözülmediğine ilişkin soruya ise isim vermeden ‘mafya liderleriyle fotoğrafları olanlar’ı hatırlatarak yanıt verdi: “Ben 1978’den beri Tayyip Bey’in gerçek dava arkadaşıyım. Aynı ideal için birlikte omuz omuza çalıştık. Allah rızası için siyaset yaptık. Milletimizin önünü, bahtını açmak için gayret ettik. Bizim dava arkadaşlığımızda hep güzel şeyler vardır. Evet, beni çok kıran, üzen bir konuşma yaptı. Ama biz birbirimizi her zaman bağışlayabiliriz. Bunun yolunu, yöntemini bilen insanlarız. Bizim dava arkadaşlığımızı, başkalarının mafya liderleriyle veya suç örgütü liderleriyle bir aradaki fotoğraflarına bakarak değerlendirmeyin. Dava dediğimiz şeyin aslını, biz kardeşler olarak bugüne kadar bilerek ve isteyerek uyguladık.”

Kocaeli Zirve Haber Merkezi

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN