Kocaeli Zirve
"Kocaeli, yaşanacak depremlere ne kadar hazırlıklı?"
Siyaset
16 Ağustos 2018 Perşembe 14:36
  • 6588
  • 0

"Kocaeli, yaşanacak depremlere ne kadar hazırlıklı?"

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'a Kocaeli'nin yaşanacak depremlere ne kadar hazırlıklı olduğunu sordu.

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'a Kocaeli'nin yaşanacak depremlere ne kadar hazırlıklı olduğunu sordu.

17 Ağustos 1999'da 7.4 büyüklüğündeki meydana gelen depremin üzerinden 19 yıl geçti. Kocaeli, Gölcük, Düzce, Sakarya, İstanbul ve Yalova'dabüyük can ve mal kaybı ile yıkıma neden olan depremde resmi verilere göre 17 bin 480 kişi hayatını kaybederken on binlerce kişi yaralandı. HDP Kocaeli Milletvekili Gergerlioğlu , Fuat Oktay'a sorduğu soru önergesinde şu ifadeleri kullandı:

"Kocaeli'nde 9 bin 477 kişi yaşamını yitirdi, 9 bin 881 kişi yaralandı. Depremde, 35 bin 180 konut, 5 bin 770 iş yeri yıkıldı ya da ağır hasar gördü. 40 bin 757 konut, 6 bin 57 iş yeri orta, 45 bin 86 konut ve 6 bin 128 iş yeri de hafif hasarlı olarak kayıtlara geçti."

 

"Bu bağlamda;

 

Kocaeli geneli için yapı stoku kalitesi envanteri çıkarılmış mıdır? Eğer çıkarılmışsa sonuçları nelerdir?

Kocaeli'nde olabilecek büyük bir depremde göçme riski olan bina sayısı belirlenmiş midir? Eğer böyle bir çalışma varsa ilçe ve mahallere göre ayrılmış göçme riski olan bina sayısı kaçtır?

Kocaeli'nde göçme riski tespiti yapılmış ve güçlendirilmesi yapılmamış kamu binaları bulunmakta mıdır? Eğer güçlendirilmesi yapılmamış binalar varsa bu binalar hangi kamu binalarıdır?

Kocaeli'nde tekrar yaşanabilecek büyük bir depremin can kaybına sebep olamaması için hangi önlemler alınmıştır? Afet toplanma merkezlerinin iskana açıldığı iddiası doğru mudur?

Kentsel dönüşümün afet odaklı olmak yerine kentsel ranta dönük olarak önceliklendirilmesinin önüne geçmek için hükümetin aldığı önlemler nelerdir?

Türkiye genelinde göçme riski olan bina sayısı kaçtır?"

 

 

DİĞER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

ANKET

SON YORUMLAR

Karaosmanoğlu; Muhalefet adına üzülüyorum

Yazan: Emre Celik

Yorum: Ya bu adam zamanında bizim öğrtmenimizdi. Yüzüne bakınca içiniz ferahlardı.Cidden nur yüzlü bir adamdı. Şimdi şu resmine bakıyorum. İnsanın yaptıkları hakikaten yüzüne yansıyormuş. Alakası kalmamış.

Cemil Yaman, Erdoğan'la Macaristan'da

Yazan: Dilovası

Yorum: Helal olsun gerçekten büyük başarıdır tebrikler

Baran vatandaşa telefonla ulaşıyor

Yazan: Herekeli

Yorum: Kamuoyunda iyi bir izlenim bıraktığı kesnlikle hikaye, REİS ne demişti benim yanıma bu tanıdım şu akrabam diye kimse gelmesin Baran koşturup dursun boşuna çünkü son çırpınışları ElvEda BLD.BŞK.ğı

“İndirim her alanda yapılmalı”

Yazan: Körfezli

Yorum: Başkan doğru söylüyor İndirim her alanda olmalı Başta KÖRFEZ İZMİT TAM 3,50 TL yerine 2,00 TL Öğrenci 1,00 TL indi - bindi 1,00 TL Ne güzel olur

Genç kadın kurtarılamadı

Yazan: Onur gezen

Yorum: Allah rahmet eylesin.mekanin cennet olsun Neval.

Genç kadın kurtarılamadı

Yazan: Varli

Yorum: Bir insan vefat etmiş,bu haberin ortasında reklam olcak is mi? Biraz daha anlayış biraz daha insanlık lutfen

Baran saha çalışmalarını hızlandırdı

Yazan: Körfezli

Yorum: Baran sözde Saha çalışmalarını hızlandırmış gözüksede Bu Dönem BLD.BŞK. lığına aday gösterilmeyecek

Balıkçı; Herkesin desteğini istiyorum

Yazan: Mehmet yılmaz

Yorum: Güzel insan

Aksu’dan Şevki Demirci’ye 6 soru

Yazan: Tuncay karacan

Yorum: Sahte diplomalı sahte ikametli adam bunlara nasıl cevap versin

Adaylık kriterleri; “Adil olacak, şan şöhret sevmeyecek”

Yazan: Körfezli

Yorum: Yukarıda açıklanan Adaylık Kriterlerin Hiç birisi bld.bşk. Baran da Yok Kibir onda Halka Yukarıdan bakma onda ne ararsan var Körfez Baran devam kararı alırsa AK PARTİ KÖrfez de kaybeder

KENT REHBERİ