KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.3606 TL
  • 6.1109 TL
  • 6.9426 TL
Kocaeli Zirve
Türkşen; Beni siyasete itenler FETÖ ve AKP’dir!
Türkşen; Beni siyasete itenler FETÖ ve AKP’dir!
Siyaset
29 Mayıs 2018 Salı 14:58
  • 20051
  • 1

Türkşen; Beni siyasete itenler FETÖ ve AKP’dir!

24 Haziran seçimlerine az bir süre kala Kardak kahramanı efsane komutan Em. Kurmay Albay İYİ Parti Kocaeli Milletvekili adayı Ali Türkşen’le güzel bir röportaj gerçekleştirdik. Özellikle Gölcük’ün milletvekili adayı olduğunu söyleyen Ali Türkşen “Beni siyasete itenler FETÖ ve AKP’dir” dedi.

Röportaj: Bigman Çakman & Tülay Duran & Mert Güzelahmetler

İşte Ali Türkşen'le yapmış olduğumuz röportajın tamamı;

 

*Sizi Balyoz davasından siyasete ve milletvekili adaylığı sürecine getiren şey neydi?

-Açıkçası balyoz döneminde siyasete girmek gibi bir düşüncem hiç olmadı. Fakat bir yerden sonra süreç bazen sizi arkanızdan ittiriyor, sizi planlamadığınız şeylere doğru çekiyor. Ben Balyoz sürecini cezaevlerinde, mahkeme salonlarında, FETÖ’cü hakimlerin ve savcılara karşısında daha saldırgan bir şekilde geçirdim. Tabi  o sırada yazmaya başladım, 2 tane kitabım çıktı, Oda TV’de birçok makalem yayınlandı, gazetelere birçok röportaj verdim. Sonrasında FETÖ’nün şu anda tamamı hapiste olan ya da kaçak vaziyette olan Amiraller, Generalleriyle çalışmak istemediğim için Türk Silahlı Kuvvetleri’nden emekli oldum. Akabinde 15 Temmuz’da darbe girişimi oldu. 15 Temmuz sonrasında da televizyona çıkartmaya başladılar bizi, o sırada da söylediklerimiz insanların yüreğine dokundu veya hoşlarına gitti. Bir dönem, bir ay kadar televizyona çıktık, sonra bir anda şak diye kesildi. Sonra duymak istemedikleri şeyleri söylemeye başlayınca bu sefer televizyon kanalları bizi yayınlara çıkartmamaya başladılar. Bu olaylar sonrasında benim yine bir siyasi düşüncem olmadı. Sayın Genel Başkanımız bir partileşme sürecine girmişti, aslında bu süreç bizimkine de paralel bir süreçti.

 

DEMOKRATİK BİR DÜZEN İÇİN

-Daha sonra Genel Başkanımız sağ olsun bizi buldu. Konuştuk, parti kuracağını, bu partide de beraber yol yürümek istediğini, benimle beraber olmak istediğini söyledi, bende zaten ilk konuşmamızla teklif etmesi arasında 2-3 aylık bir süreç olduğu için bu işi de enine boyuna düşünme imkanım oldu. Kendi kedime dedim ki “Türkiye’nin bu gidişatından memnun değilim, bu eziyetleri başka insanlar çekmesini istemiyorum” bunun içinde çekilip köşemde duramadım açıkçası, sayın genel başkanımızın böyle bir teklifte bulununca en doğru yerin meclis olduğunu, demokratik bir düzen içerisinde bu insanlarla mücadele edilebileceğini düşündüğüm için teklifine olumlu yanıt verdim. Sağ olsun o da 25 Ekim’de kurulduktan sonra hem kurucular arasında yer aldım, öncesinde genel idare kurulunda, sonrasında 1 Nisan olağanüstü kurultayında 2.kez genel idare kurulu üyesi seçildim.

 

*Neden İYİ Parti’yi tercih ettiniz?

-Ben İYİ Parti’yi şu yüzden seçtim, Meral hanımın yeni bir solukla Türkiye’yi daha kavrayıcı olacağını düşündüm. Ayrıca bu parti merkez sağ bir parti değil bunu özellikle belirtmek istiyorum, bu parti merkez bir parti. MHP’nin devamı asla değiliz. Tamamen merkez hüviyetiyle siyaset yapacağını düşündüğüm için, Meral hanımın söylemlerinin hem sağdan hem soldan hem merkezden bütün kesimlere hitap ediyor olması nedeniyle İYİ Parti’de siyaset yapmaya karar verdim. Türkiye’nin geleceğini değiştirecek bir oluşum içinde olmak istedim o oluşumun da İYİ Parti olduğunu düşündüğüm için İYİ Parti’ye katıldım.

 

 

*Vekil olduktan sonra Kocaeli’nde kalacak mısınız?

-Kalacağım tabi ki, baba ocağım burada, onun ötesinde siz hangi şehrin milletvekiliyseniz o şehirde yaşamanız gerekiyor. Eşimin işi ve oğlumun okulu sebebiyle İstanbul’da bir evimiz olacak. Milletvekili olduğumda haftanın yarısı Kocaeli’nde yarısını Ankara’da geçirmeye çalışacağım. Değirmendere’den 25 yaşında çıktım. Hala Değirmendere’de yaşayan baba ocağımın olduğu memleketime bu sefer milletvekili adayı olarak dönmek kısmet oldu. Gençlik yıllarım burada geçtiği için Gölcük’ün benim için çok fazla manevi değeri var. Şimdi tekrar bu şehre hizmet edebileceğim için çok mutluyum.

 

*Kocaeli’nin sorunlarına ne kadar hakimsiniz?

-Benim zaten gelip giderken gördüğüm birtakım sorunlar vardı. Dilovası kanser ovası olmuş durumda. Sanayileşmeden dolayı kanser vakaları almış başını gitmiş. İzmit’in sağır sultanın bile duyduğu ulaşım problemi var. İşsizlik sorunu almış başını gitmiş, Her yer bina doldu, tarım kalmadı, Kocaeli eskiden çok daha sosyal bir şehirdi. Değirmendere’de çok şükür park var, ahşap heykeller var. Eskiden festivaller düzenlenirdi çok daha sanata yakın yönü vardı Kocaeli’nin. Çok kuvvetli bir ekibim var sağ olsunlar. Onlardan bu konular hakkında çok güzel geri bildirimler alıyorum. Takdir edersiniz ki sonuçta ben belediye başkanı olmayacağım ama milletvekili olursam buranın bütün sorunlarını birebir bilmem lazım tüm bu sorunları meclise taşıyacağım.

 

*Bugün ilk kez sahaya çıktınız Gölcük’te esnafa ulaştınız nasıl bir tepki aldınız?

-Benim aslında bu seçim kampanyası sürecinde sahaya çıktığım ilk gündü. Ama ben 7 aydır İYİ Parti kurulduğundan beri biraz daha medyatik olmamdan dolayı sağ olsun halkımızda çok teveccüh gösterip sevdiği için Erzurum Oltu’dan Tire Pazarı’na, Giresun’dan Hatay’a kadar gitmediğim yer kalmadı. Ben bu kentin çocuğuyum, çarşıda pazarda dolaşıyorum, biraz yaşlanmışız ama ilk gördüğüm anda tanınıyorum dostlarımı, kimseyi unutmamışım. Girdiğim tüm yerlerde sağ olsunlar çok büyük teveccühle karşıladılar. Beni seviyor insanlar en önemlisi de bence bu. Şimdi bir tane Gölcük milletvekili olma ihtimali var ve bu durum onların çok hoşuna gidiyor.

 

 

*Meral Akşener FETÖ’cüdür?

-Meral hanımı şöyle anlıyorum, ben bunun çilesini mahkemede çektim, o süreçte bütün medya organlarından çektik. O dönem terörist olmadığımızı anlatmak için yıllarım geçti. Şimdi Meral hanımda aynı sıkıntıyı FETÖ’cülükten çekiyor. Artık o da en ileri seviyesinde “Benim FETÖ’cü olduğumu ispatlamayan şerefsizdir” dedi. O günden beride ispatlayabilen biride çıkmadı. Bakın bunların hepsi halkımızı bir cümleyle kandırmak için yaratılmış bir propaganda aracıdır. Türkiye Cumhuriyeti Devleti çok güçlü bir devlettir elinde Milli İstihbarat Teşkilatı var, Emniyet Teşkilatı var, siz bir bankaya para yatıran çaycıyı bile FETÖ’cülükle suçlayıp yargılayabiliyorsunuz. Peki Meral Akşener hakkında neden herhangi bir şey bulup yargılayamıyorsunuz? Türkçe Olimpiyatları için şükranlarını belirtenleri, meclis kürsüsünden “Fetullah Gülen bu ülkenin çok büyük bir değeridir, Fetullah Gülen’e terörist diyene kargalar güler” diyen bakanları bu millet unutmadı. Ali Türkşen ne kadar FETÖ’cüyse Meral Akşener’de o kadar FETÖ’cüdür. Meral Akşener’e FETÖ’cü diyeni Ali Türkşen’e FETÖ’cü demiş kabul ederim. Ellerinde belge varsa çıkarıp göstersinler.

 

*Türkiye’nin son günlerde geldiği noktayı nasıl değerlendiriyorsunuz?

-AKP iktidarının 16 senedir devletin organlarını siyasallaştırması bir yana, dinimize verdiği zara bir yana, ekonomiye verdiği zara bir yana, ülkenin ahlakına verdiği zarar bir yana, adalete verdiği zarar bir yana. 16 senedir memlekete verilebilecek bütün zararlarını verdiler. Devletin bütün kaynaklarını kendi yandaşlarına verdiler. Ülkenin doğum kontrolünden, ekonomisine, askerliğinden, siyasetine bu güne kadar sadece bir kişi konuştu. O bir kişinin ağzına baka baka 16 senenin sonuna geldik. Hiç kimse dış güçler bizi çökertmeye çalışıyor, dolarla oynuyor demesin. 16 senede devletin fabrikalarını sattılar, öz kaynaklarını sattılar, yol, köprü yaptık dedik dediler en maliyetlisini yaptılar, dış ve kamu borcunu olabilecek en yüksek seviyeye getirdiler. Bunun karşılığında, bir tane fabrika açmamışsınız, üretim tesisiniz yok. Ne satıyorsunuz dünyaya da neyle döndürüyorsunuz ülke ekonomisini belli değil. Sonra dolar tırmanınca başkaları suçlu oluyor, siz suçlu olmuyorsunuz.

 

*Sandığa güveniyor musunuz?

-Sandığa asla güvenmiyorum. 150 milyon civarında oy pusulası basıldı, bu kadar oy pusulasını ne yapacaklar? Biz İYİ Parti olarak yaşanabilecek tüm olumsuzluklara karşı tedbirimizi aldık. Geçen seçimde de gördük, İYİ Parti’yi seçime sokmayacak kadar YSK’yı ele geçirdikleri için, oyun sırasında sürekli kural değiştirmeleri normal ama arttık milletin canına tak etti. Ben kesinlikle sandığa güvenmiyorum ama onların çalmasını, çırpmasını en aza indirecek tedbirleri aldığımızı düşünüyorum.  İktidarı ellerinden bırakmamak için ellerinden geleni yapacaklar çünkü bu insanlar ellerinden kayıp gittiler mi bir anda hepsinin baş aşağı gideceğinin kendileri de farkında, hiçbir şeyin kendileri için kolay olmadığının farkındalar çünkü sokakta ki insanın canına tak etmiş vaziyette. Fakat hiç kimse merak etmesin 25 Haziran sabahında farklı bir Türkiye’ye uyanacağız. Meclis aritmetiğini kesinlikle alamayacaklar.

 

*Seçim tahminlerinizi öğrenebilir miyiz?

-İYİ Parti’nin oy oranı %20 dolaylarında çıkarsa ben bunu başarısızlık olarak göreceğim.  20’yi çok rahat geçmesini bekliyorum. Cumhurbaşkanlığı seçimlerindeyse 2.tura sayın Genel Başkanımız Meral Akşener’in kalacağını ve 2.turda da Recep Tayyip Erdoğan karşısında seçimi kazanacağını düşünüyorum. Kocaeli’nde de benim içimden geçen, şu ana kadar izlediğim ve kamuoyu yoklamalarında dört vekil çıkarabileceğimizi düşünüyorum. İnşallah çalışmalarımızın gayretiyle 5’inci vekilimizi bile yukarı çekerek çıkaracağımızı düşünüyorum.

 

 

*Röportajımızı tamamlamadan önce özel bir soru sormak istiyorum. Bugüne kadar özellikle Balyoz sürecinde çok fazla bedel ödediniz, hiç unutamayacağınız bir anınızı okurlarımızla paylaşabilir misiniz?

-Çok fazla unutamadığım anım var. Ben hapse girdiğimde oğlum 7-8 yaşındaydı, bir gün çekilip kenara ağlamaya başlamış ve “Babam ben yaramazlık yapıyorum diye mi eve gelmiyor, eve gelsin söz bir daha hiç yaramazlık yapmayacağım” demiş. Evladımda yaratılan tahribat benim için çok acı. Biz cezaevlerinin koridorlarında, açık görüşlerinde, bahçelerinde evlatlarımız ile hasret gidermeye çalıştık. En uç acısı benim Murat Özenalp isminde sınıf arkadaşım kardeşim, ki onun kızı nasıl evlenecek, nasıl normal yaşayacak bilemiyorum. Kızıyla bahçede top oynarken ayağı takılıp düştü, beyin kanaması geçirdiği ve cezaevinde öldü. O kız babam benle top oynarken öldü diye bir ömür acısını yaşayacak, bize bunları yaşattılar. Mehmet Ali Çelebi kardeşim var mesela, CHP milletvekili adayıdır, inşallah o da meclise girer, en büyük emelim Mehmet Ali’yle beraber el ele meclise girebilmek. O çocukcağızın nikah şahitliğini yaptık Kemal Kılıçdaroğlu’yla, cezaevinde evlendi o gencecik insanlar. Anı çok ama bunlar böyle içimi çok yaralayan, çok üzen acılar. Özellikle Yargıtay’ın onanma gününü ben hiç unutmuyorum. Kadınların göğsünün şişerek feryatla ağlama seslerini duydum çok acıydı. Bize bunları yaşatanlarda bugün iktidarda olanlar. Beni onlar siyasete hazırladı. Beni siyasete itenler FETÖ ve AKP’dir.

YORUMLAR

  • Toplam 1 Yorum
default photo
Yazan: Berna Soydaner

Muazzam bir adam

0 Beğendim
0 Beğenmedim

DİĞER HABERLER

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

ANKET

Twitter

KENT REHBERİ