Belediye Atatürk şiirlerinden rahatsız oldu!

Kandıra Belediyesine ait bir çay bahçesinde 10 Kasım nedeniyle bir araya gelip Atatürk şiiri okuyan bir gruba yetkililer müdahale etti. “Burada şiir okuyamazsınız, burayı hemen terk edin” diyen görevliler çay bahçesinin ışıkları kapatarak zorla grubu dışarı çıkarttı.

Etkinliği düzenleyen “Biz kandırayız” Şiir Topluluğu başkanı Aygün Aynagöz, yaşanan olayı şöyle anlattı; “Daha önceleri Kandıra Öğretmenevi’nde düzenli olarak yaptığımız şiir okuma etkinliği için, bu defa öğretmenevi konsept değişikliği yapıldığı ve bu yüzden 19.00-21.00 saatleri arasında etkinlik yapmaya izin veremeyeceğini söyledi. Bunun üzerine bizde yer arayışına başladık. Önce Kandıra Belediyesi’nden yer talep ettik. Talebimize cevap gelmedi. Biz de belediye binasının yanında bulunan ve belediyeye ait çay bahçesiyle görüştük. 140 TL karşılığında 2 saatlik etkinlik yapmak için anlaştık. Anlaştıktan 2 saat sonra belediyenin kültür müdürlüğünden arandık ve ‘Siz şiir etkinliğini yapma iznini kimden aldınız’ sorusuyla karşılaştık. Belde destek hizmetlerinden Rıdvan Beyle görüştüğümü söyledim.

Bu görüşmeden 1 saat sonra Rıdvan Bey bizi aradı ve etkinliği iptal etmek istedi. Ben önce yapılan şeye inanamadım. Ama çarşamba günü etkinliğimizi gerçekleştirdik. Etkinlik başladıktan 30-40 dakika sonra, Rıdvan Bey geldi ve “Başkanın talimatıyla geldim. Burada şiir okuyamazsınız. Burayı terk edin” dedi ve ışıkları söndürttü. Bunun üzerine biz de çay bahçesinden ayrıldık ve Kandıra’da başka bir kafeye giderek etkinliğimize devam ettik”  Olayın ardından açıklama yapan grup, etkinliğin çay bahçesi sorumlusunun kendi ifadesiyle belediye başkanı talimatıyla etkinliği durdurduğu belirtildi.

ÇYDD Kandıra Şube Başkanı Sevim Deren ise, “Bu ülkede artık hiçbir şey normal yaşanmıyor. Atatürk şiir gecesinin bile bu şekilde engellenerek, saygın bir kesimi karanlığa mahkum etmek çok yanlış bir şey. Orada yaşlı insanlar ve emekli öğretmenler de vardı. Bu etkinliklerin hiçbir siyasi yanı yoktu. Böyle bir gecede Atatürk şiiri okunurken ışıkları söndürerek bizi karanlığa mahkum ettiler” dedi.

09 Kasım 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Zirve Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Zirve hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Kocaeli Markaları

Kocaeli Zirve, Kocaeli ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (262) 323 83 23
Reklam bilgi