Müfredatta kitapta yok sınavda var

Cinsiyet eşitliğini hedefleyen Mor Sertifika Programı, Gebze’den BİLKAR’ın ev sahipliğinde geçti: Ders kitaplarında anlatılmayan kadınlar sınavda soruluyor!

Kamuoyunda toplumsal cinsiyet farkındalığının artırılmasını, kadın ve kız çocuklarının insan haklarının geliştirilmesini, buna paralel Milli Eğitim müfredatlarında değişikliği de hedefleyen Mor Sertifika Programı, Gebze’den geçti. Sabancı Üniversitesi ve Sabancı Vakfı’nın yanı sıra bir müddet Milli Eğitim Bakanlığı’nca da desteklenen projenin emektarlarından, Sabancı Üniversitesi Öğretim Üyeleri Betül Sarı ve Ayşegül Taşıtman, Gebze Bölgesi’ndeki 90’ı aşkın öğretmenle BİLKAR’ın (Bilimsel Kültürel Araştırmalar Üretim ve Yayıncılık Kooperatifi) ev sahipliğinde bir araya geldi. Rehberlik, edebiyat, matematik ve fen dalları öğretmenlerinin yanı sıra ÖDP Gebze İlçe Başkanı Recep Karadeniz, Tüm Emekliler Sendikası Gebze Şube Başkanı emekli öğretmen Cemil Yüksek, Eğitim-Sen Gebze Şube Eğitim Sekreteri Remzi Kaya’nın da izlediği eğitim içerikle seminerde Sarı ve Taşıtman öğretmenleri projeye dair bilgilendirdi. 29 Eylül ‘de İstanbul’da gerçekleşecek ve katılımcılarına sertifika da verilen programa davet etti.

Felsefe öğretmeni Pervin Yanık’ın etkinliğe dair kısa bilgilendirmesinin ardından ilk sözü Öğretim Üyesi Betül Sarı aldı. Projeye ve çalışmanın geçmişine dair bilgilendirmede bulunan Sarı, temeli 2007’de atılan projenin 2015’te araştırma merkezine dönüştüğünü söyledi. Sarı, “Bizler akademi ile sivil toplum arasında köprü olarak akademik bilgi ile sivil toplumdaki (yaşamdaki, gerçek hayattaki) bilgiyi pekiştirmeye de çalışıyoruz” dedi.

Öğretim Üyesi Ayşegül Taşıtman ise mor sertifikadan mor dosyaya nasıl geçildiğini anlatıp 10 yılı aşkın sürede 3 bin 500’den fazla öğretmene ulaşıldığını söyledi. Programın öğretmenler yapılan bildirimler ile revize edildiğini; bu kapsamda geçtiğimiz yıllarda erken evlilik ve mülteciler gibi sorunların da programa eklendiğini dile getirdi. Milli Eğitim müfredatı ve ders kitapları üzerinden de çarpıcı örnekler veren Taşıtman, “Örneğin o kitaplarda edebiyattan siyasete ağırlıklı olarak hep erkekler tanıtılır. Biz sadece Halide Edip Adıvar’a rastlarız halbuki daha çok sayıda çeşitli alanlarda hayata damga vuran kadın vardır. Ama onlar müfredatta, kitapta yer almazken öğrencilerin girdikleri sınavlarda, soru olarak karşılarına çıkar” dedi.

Program Sarı ve Taşıtman’ın öğretmenlerden gelen soruları yanıtlaması, sorularını yanıtlaması ve sohbetle sona erdi.  

15 Eylül 2018 - Eğitim


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Zirve Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Zirve hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.



Kocaeli Markaları

Kocaeli Zirve, Kocaeli ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (262) 323 83 23
Reklam bilgi