TÜPRAŞ’ta yine anlaşma sağlanamadı

TÜPRAŞ’ta devam eden toplu sözleşme görüşmelerinde anlaşma yine sağlanamadı.

Geçtiğimiz ayın sonunda tıkanan ve arabulucu atanması beklenen görüşmelerde TÜPRAŞ işveren temsilcisi ile Petrol İş Sendikası masada pazarlık halinde. Yaklaşık 4 bin 200 işçiyi ilgilendiren sözleşmede Petrol İş Sendikası işçi maaşlarına ve sosyal haklara ortalama yüzde 50 zam talep etmişti. Bu talebi reddeden TÜPRAŞ işvereni ise üç yıllık bir sözleşme ile ilk 6 ay bir brüt maaş ikramiye (yaklaşık 7 bin TL) ve ikinci aydan itibaren de yalnızca enflasyon oranında zam teklif etti.

TÜPRAŞ yönetimi toplu iş sözleşmesini iki yıl değil de üç yıl üzerinden imzalamak istemesi yine görüşmelerin tıkanası sebep olan maddelerden biri. Bunun yanında işveren, yılda 8 gün olan mazeret izinlerini kaldırmak istiyor ve fabrikadaki vardiya sisteminde değişikliğe gitmek istiyor. Artık TÜPRAŞ’ta arabulucu sürecinin başlaması bekleniyor.

18 Nisan 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Zirve Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Zirve hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Kocaeli Markaları

Kocaeli Zirve, Kocaeli ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (262) 323 83 23
Reklam bilgi