Ergüney, Kocaeli'deki normalleşme şartlarını açıkladı!

Birinci fazı tamamlanan Türkiye Korona Virüs mücadelesinde Kocaeli İl Sağlık Müdürü Op. Dr. Şenol Ergüney tarafından ikinci faz hakkında açıklamalarda bulunuldu. 

KONTROLLÜ SOSYAL HAYAT

Ergüney; Sağlık Bakanımızın açıkladığı gibi başlayan yeni dönem bildiğimiz anlamda bir normalleşme dönemi değil. İkinci dönemin stratejisi Kontrollü Sosyal Hayat. Daha rahat ancak tedbirli bir yaşam tarzına geçiyoruz. İkinci dönemde başarı bazı koşullara bağlı. Önümüzdeki günlerde evlerimizden daha sık dışarı çıkabileceğiz. Ev hayatından sosyal hayata geçiş artacak. Bu sebeple MASKE KULLANIMI VE SOSYAL MESAFE KURALLARINA çok dikkat etmeliyiz.  Ancak sosyal mesafe ayarlanmazsa maskenin tek başına yeterli olmayacağını bilmeliyiz. Tedbirlere uymak başarının garantisidir diyerek kazanılan başarının rehavete sebep olmaması konusunda kamuoyunu uyardı.

REHAVETE KAPILMAK YOK

Ergüney; Vatandaşlarımızın bu kademeli normalleşme sürecine uygun hareket etmesini istiyoruz. Salgın tamamen bitmiş değil. Kurallara uygun hareket etmeli tedbirleri elden bırakmamalıyız. Havaların ısınması ve yasakların esnetilmesi insan hareketliliğini artıracaktır. Ancak bunu fırsat bilip rehavete kapılmamak gerek. Farkında olmadan kendimizin ve başkalarının sağlığını tehlikeye atabiliriz.

MASKE KULLANIMI VE SOSYAL MESAFEYE DIKKAT

Normalleşme sürecinde maske kullanımı ve sosyal mesafeye çok dikkat etmek gerekiyor. Özellikle kalabalık ortamlarda toplu taşıma kullanırken veya alışveriş esnasında dikkatli olmalı mutlaka maske kullanılmalı yakın temastan kesin olarak kaçınılmalıdır. El temizliği ve hijyen çok önemli. Ellerimiz vücudun en çok temas eden yeridir. Bu yüzden ellerimizi sık sık sabunla yıkamak gerekli. Dış zarında yağ tabakası bulunduğu için sabun ve deterjan ile karşılaşınca Koronavirüs anında ölüyor.  Hapşırma tıksırma ile hava yoluyla geçebileceği için karşımızdaki kişi ile sosyal mesafemizin en az 1.5 metre olması gerekiyor.

KALABALIK ORTAMLARA GIRMEYIN

Özellikle içinde bulunduğumuz Ramazan ayında toplu iftarlara katılmamak düğün cemiyet gibi kalabalık ortamlarda bulunmamak semt pazarlarında çok dikkatli olmak gerekiyor. Kamuda ve diğer alanlarda sosyal mesafe kurallarına göre tedbirler alınmış durumda. Bize düşen bu kurallara harfiyen uymak uymayanları da uyarmak. Hiç tanımadığınız bir kişiden bu hastalığı kolayca alabilirsiniz. Ama kurallara uyarsak virüsü kendimizden uzak tutmuş oluruz. Koronavirüs 14 gün içinde kendine yeni bir kişiye bulaşmazsa kendi kendine ölüyor. Önemli olan bu süre içinde bulaşmayı önlemek diyerek vatandaşları maske sosyal mesafe ve el yıkama kuralları konusunda uyardı.

20 Mayıs 2020 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Zirve Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Zirve hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Kocaeli Markaları

Kocaeli Zirve, Kocaeli ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (262) 323 83 23
Reklam bilgi