KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.8496 TL
  • 6.5184 TL
  • 7.5742 TL
Kocaeli Zirve
Üçtepeler’de yıkım olmayacak
Üçtepeler’de yıkım olmayacak
Siyaset
22 Nisan 2010 Perşembe 13:21
  • 2205
  • 4

Üçtepeler’de yıkım olmayacak

İzmit Belediyesi Üçtepeler Köyü’ndeki ruhsatsız binaların kesinlikle yıkılacağını belirtirken, AKP İl Başkanı Zeki Aygün, yıkım olmayacağını söyledi

AKP İl Teşkilatı haftalık yönetim kurulu toplantısını gerçekleştirdi. Toplantıda konuşan il başkanı Zeki Aygün, İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan`ın “Kesinlikle yıkacağız” dediği Üçtepeler Köyü`ndeki ruhsatsız binalar için, “Bu binalar yıkılmayacak, 1/1000`lik çalışmalar yapılıyor, 4 ay içerisinde planlar tamamlanacak. Vatandaşlar biraz sabırlı olsun, yasal olmayan girişimlerde bulunmasın” dedi. Aygün`ün, İzmit Belediyesi`yle çelişen bu açıklaması kafaları karıştırdı.
 

YIKIMA CHP İMZA ATTI
Aygün ayrıca, Büyükşehir Belediyesi CHP`li meclis üyelerinin, “Yıkım kararının altında imzamız yok” açıklamalarını da sert bir dille eleştirerek, “Hem imza atıyorlar hem de atmadık diye yalan söylüyorlar. Hiç yakışıkalmıyor” şeklinde konuştu. İl başkanı Zeki Aygün,  toplantı öncesi basın mensuplarının sorularını yanıtladı ve gündemi değerlendirdi. Hükümetin esnaflara yönelik hazırladığı eylem planı ile ilgili konuşan Aygün, şunları söyledi:
 

STATÜKO DUVAR VAR
“Hükümetimiz, esnafımızın durumunu güçlendirecek, tarihi nitelikte kararlar aldı. Gönül ister ki bir gecede işsizliği çözelim. Ama Türkiye`nin sırtındaki yükleri bir gecede atmak kolay olmuyor. Çünkü statüko duvar ki karşımıza dikiliyor. Değişimi hazmedemeyenler direniyor. Türkiye`de ekonomik veriler pozitif durumda.” Anayasa değişikliğini değerlendiren Aygün, bu çalışmayı baltalayan söylemlerin hala devam ettiğini, Türkiye`nin çağdaşlaşmasını istemeyenlerin, hala direndiğini söyledi.
 

YARASI OLAN GOCUNUR
Geçtiğimiz haftalarda yaptığı açıklamada MHP İl Başkanı Ruhi Çavdar`a “Sazan” diyen Zeki Aygün, MHP İl Başkanı Ruhi Çavdar`ın cevap olarak kendisini “solucan”a benzetmesini değerlendirdi. Aygün, “Ben yaptığım açıklamada kişiye özgü konuşmamıştım. Tabi yarası olan gocundu. Karşılıklı bir atışma olsun diye söylemedim.  Ben açıklamada bir benzetme yaptım. Kötü bir şey de söylemedim.  Ama bunu kötü bir söylem olarak görüp karşılık veren önce kendisine baksın.”
 

BİRAZ SABIRLI OLSUNLAR
Aygün, geçtiğimiz haftalarda Üçtepeler`de yaşanan yıkım gerginliğiyle ilgili de açıklamalarda bulundu. İl başkanı Aygün konuya dair şunları söyledi: “Büyükşehir Belediyesi olmadan önce Üçtepeler köy statüsündeydi. Mücavir(imara açılmamış) alan sınıfında değildi. Büyükşehir olunca mücavir alan sınıfına girdi. Dolayısıyla bir yapılanma gerekiyor. Bir imar planı yapılmalı. Bu süreç içerisinde bazı çalışmalar yapılmış ancak 1/1000`lik planlar yapılamamış.  Vatandaşımızın şimdi metanetli ve sabırlı davranması lazım.
 

YIKIMLARI BİZ DURDURDUK
Üçtepeler sakinlerinin, hukuk dışı hareketlere müracat etmemeleri gerekiyor. Ama edilmiş. Durup dururken  belediye gidip yıkmıyor. Mutlaka biri şikayet ediyor. Ya amcasının oğlu, ya dayısının oğlu şikayet ediyor. Şikayet olduğunda siz hukuken bir şey yapmadığınızda hukuk devreye giriyor. Tabiri caizse iki ucu ... değnek. Ben sırf bu yüzden yargılanan belediye başkanlarım olduğunu biliyorum. Biz olayın üzerine giderek, yıkımı durdurduk.
 

SİYASİ RANT PEŞİNDELER
Yıkım kararına imza atan CHP`nin meclis üyeleri, malesef köye giderek buradan siyasi rant elde etmeye çalışıyor. Hiç yakışık almıyor. Hem  encümende karar alıp yıkım için imza atacaksın hem de çıkıp ‘Biz imzalamadık` deyip göz göre göre yalan söyleyeceksin. Hele ki imar konusunda söz sahibi olan sayın Metin Alan`ın bunu yapması hiç doğru değil. Encümen`de çoğunluk değiliz diyorlar. En azından o karara imza atmayabilirdin. Tepki koyar engellerdin. Böyle bir sosyal sorundan siyasi rant çıkartıp şov yaparsanız etik karşılamam.”
 

TARIM ALANINDA DEĞİLSE
Aygün, 1/1000`lik imar planları için çalışmaların başladığını söyleyerek, şunları aktardı: “3-4 ay içinde planlar yapılmış olacak. Nevzat Doğan, çalışmaların başladığını söyledi. Yıkılması düşünülen binalar tarım alanında değilse sorun çıkmayacak. Ama tarım alanındaysa burada belediye bir şey yapamıyor. Ancak tarım kurulunun devreye girmesi lazım. Tarım kurulu, ben burayı tarımdan çıkarıp konut alanı yapıyorum diyecek. Bu da onların sorumluluğunda. İmar planları tamamlanana kadar yeni bina yapılmayacak. Bekleyeceğiz. 
 

ÜÇTEPELER`İ ZİYARET EDECEĞİZ
Çalışma bitince, mevcut yapılar için de vatandaşın lehinde kararlar alınması için çalışma yapacağız. Tarım arazi içindekilerin kurtulması ise tarım kurulunun vereceği karara bağlı. Burada haksız taraf yok. Vatandaşın da kendisine çeki düzen vermesi gerekiyor. Orada bir rant var.  Üniversite orada diye ev yapıyorlar. Arkalarına da saf temiz insanları katarak böyle olaylar gerçekleştiriyorlar. Üçtepeler`deki sorunu çözdükten sonra, buradaki halkı ziyaret edeceğiz.”

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ