KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7728 TL
  • 6.3865 TL
  • 7.0504 TL
Kocaeli Zirve
Öğretmenler kadrolu çalışma için Ankara’ya yürüyor
Öğretmenler kadrolu çalışma için Ankara’ya yürüyor
Güncel
15 Nisan 2010 Perşembe 15:39
  • 995
  • 0

Öğretmenler kadrolu çalışma için Ankara’ya yürüyor

Eğitim-Sen’lilerin ''Kadrolu çalışma, demokratik yaşam'' talebiyle Ankara’ya başlattığı yürüyüşün İstanbul kolu Kocaeli’deydi. Öğretmenler taleplerini bir kez de Kocaeli’de haykırdı

KESK`e bağlı Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim-Sen) üyesi öğretmenlerin “Kamusal eğitim, kadrolu çalışma ve demokratik yaşam” talepleriyle Ankara`ya başlattığı yürüyüşün İstanbul kolu ilimizdeydi. Otobüslerle Kocaeli`ye gelen öğretmenleri Merkez Bankası önünde Eğitim-Sen Kocaeli Şubesi ve demokratik kitle örgütleri karşıladı.  Eğitim-Sen Genel Başkanı Zübeyde Kılıç, örgütlenme sekreteri Mustafa Ecevit ve kadın örgütlenme sekreteri Gülçin İspert`in de aralarında bulunduğu grup Kocaeli ekibi ile birlikte Merkez Bankası önünden başlayarak Sabri Yalım Parkı`na kadar yürüdü.

YOKSULLUK DEVAM EDİYOR
“Kamusal eğitim, kadrolu çalışma ve demokratik yaşam için yürüyoruz” yazılı pankart açan öğretmenler, “Sözleşmeli köle olmayacağız”, “Eğitimde özelleştirmeye hayır”, “Öğretmenler yürüyor kadro istiyor” sloganları atarak taleplerini Kocaeli halkıyla paylaştı. Sabri Yalım Parkı İnsan Hakları Anıtı önünde toplanan öğretmenler adına basın açıklamasını Eğitim-Sen Genel Başkanı Zübeyde Kılıç gerçekleştirdi. Kılıç, konuşmasında ekonomik krizin yarattığı yıkımdan bahsederek, şunları söyledi: “Kriz teğet geçti deniyor ama açlık ve yoksulluk devam ediyor. Krizin yükünü en fazla emekçiler çekiyor.

17 NİSAN`DA ANKARA`DA
Parası olan eğitim, sağlık alır duruma geldi. Aldığımız ücretler hayat pahalılığı karşısında hızla eriyor. Kadrolu ve iş güvenceli çalışma yerine ücretli, sözleşmeli, taşeron çalıştırma yaygınlaştırılırken, çalışma yaşamımız güvencesizleştiriliyor. Örgütlenme özgürlüğümüz, demokratik taleplerimiz baskı ve zor yasalarıyla kıskaç altına alınıyor. Kazanılmış haklarımız yok sayılarak, emeğimize, ekmeğimize saldırılar hızla artıyor. Ölüm gösterilip sıtma dayatılıyor. Eğitim-Sen olarak parasız eğitim ve parasız sağlık hakkı, iş güvenceli ve kadrolu istihdam, eşit işe eşit ücret ve çalışma yaşamının demokratikleşmesi amacıyla 17 Nisan`da Ankara`dayız.”

TALEPLERİNİ SIRALADI
Kılıç konuşmasında eğitimcilerin taleplerinin de sıralayarak, “Ataması yapılmayan öğretmenlerin en kısa sürede kadrolu olarak atansın, 4/b ve 4/c, sözleşmeli ve geçici çalışamaya son verilsin. Eğitime yeterli bütçe ayrılsın, okullara ödenek verilsin, sınıf mevcutları en fazla 24 kişilik olsun. Herkesten gelirine göre vergi alınsın. Sendikal örgütlenmenin önündeki engeller kaldırılsın. Ekonomik, sosyal, özlük ve demokratik haklarımız toplu sözleşmeyle güvence altına alınsın. Herkese demokratik, nitelikli ve kamusal eğitim hakkı tanınsın” dedi.  Basın açıklamasının ardından İstanbul`dan gelen yürüyüş kolu Kocaelili eğitimcilerle birlikte Ankara`ya doğru yola koyuldu. Eğitimciler, 17 Nisan`da Ankara`da büyük bir eylem gerçekleştirecek.

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ