KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7500 TL
  • 6.4956 TL
  • 7.3104 TL
Kocaeli Zirve
Bakan'dan istihdam müjdesi!
Bakan'dan istihdam müjdesi!
Güncel
12 Nisan 2010 Pazartesi 13:19
  • 1156
  • 1

Bakan'dan istihdam müjdesi!

Sanayi Bakanı Ergün, esnaf paketinin 1 milyon yeni isthdam sağlayacağını söyledi

Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, Esnaf ve Sanatkarlar Değişim, Dönüşüm, Destek Strateji Belgesi ve Eylem Planının uygulanacağı 2 yıl için ilgili kurumların 2 milyar liralık harcama yapmasının öngörüldüğünü bildirdi. Ergün, esnaf planı için bu yılın bütçesine ek tedbir gerekmediğini belirtti.

Ergün, CNBC-e ve NTV ortak canlı yayınında, Esnaf ve Sanatkarlar Değişim, Dönüşüm, Destek Strateji Belgesi ve Eylem Planına ilişkin soruları yanıtladı.

Nihat Ergün, esnafa bu zamana kadar verilen desteğin daha çok finansal, mali destekler boyutunda kaldığını, yeni strateji belgesinin ise ''uzun vadeli bir strateji ortaya koyduğunu'' ve temel hedefinin rekabet gücünün artırılması, değişim ve dönüşümün desteklenmesi olduğunu anlattı.

Değişim ve dönüşümün esnaf ve sanatkar için zorunlu hale geldiğini kaydeden Ergün, esnaf ve sanatkarın süreci tek başına analiz etmesinin, fırsat ve tehditleri görebilmesinin çok zor olduğunu, yönlendirici mekanizmalar oluşturacaklarını belirterek, KOSGEB ve Kalkınma Ajanslarının 2 yıl boyunca yoğun bir işbirliği içinde çalışacağını söyledi.

Strateji kapsamında kümelenme ve ortaklık faaliyetlerine ağırlık verileceğini, TOKİ'nin imkanlarından yararlanılarak ihtisaslaşmış ''küçük sanayi siteleri'' kurulacağını ifade eden Ergün, eylem planının takvime bağlı olduğunu, sürecin iyi takip edileceğini kaydetti.

 

''PAKET, KAYITDIŞILIĞIN AZALTILMASINA DA KATKI SAĞLAYACAK''
Ergün, projenin maliyetine yönelik soru üzerine, bu yılın bütçesine ek tedbir gerekmediğini, ilgili kurumların bu çalışmayla ilgili ödenekleri bulunduğunu belirterek, ''Kurumların 2 yıl için yaklaşık 2 milyar liralık harcama yapmasını öngörüyoruz'' dedi.

Paketin istihdama katkısına yönelik soruya karşılık da Ergün, paketin girişimciliği desteklediğine dikkati çekerek, yeni girişimcilerin ortaya çıkmasının yeni istihdam anlamına geldiğini söyledi.

Ayrıca paketin yaklaşık 2 milyonu bulan esnaf ve sanatkarın iş hacminde genişleme yaratacağını da kaydeden Ergün, ''En azından 1 milyonluk yeni istihdam meydana getirebilecek potansiyeli var'' dedi. Ergün, küçük işletmeleri orta boy işletmelere dönüştürmek istediklerinin altını çizdi.

Ergün, bir başka soru üzerine, paketin kayıtdışılık ile mücadeleye de katkı sağlayacağını belirterek, esnaf ve sanatların, meslek odalarına kayıtlarının bu alanda önem taşıdığını, ilgili kurumlarla yapılacak protokollerle esnafların oda kayıtlarını daha sıkı hale getireceklerini söyledi.

Bakan Ergün ayrıca, esnaf muaflığı kapsamındaki meslek kolları için 'vergiden muaf esnaf belgesi' uygulaması getireceklerini, basit usulden gerçek usule geçen esnaf ve sanatkarların, şartlar oluştuğunda basit usulde vergilendirilmelerini sağlayacak düzenlemeler yapacaklarını kaydetti ve bunların da kayıtdışılığı önemli ölçüde azaltacağını belirtti.

 

OTOMOBİL SEKTÖRÜ STRATEJİ BELGESİ SON ŞEKLİNİ ALIYOR
Sanayi ve Ticaret Bakanı Ergün, otomobil sektörüne yönelik strateji belgesinin büyük ölçüde hazır olduğunu, bugün Ekonomi Koordinasyon Kurulu toplantısında son şeklini vereceklerini söyledi.

Ergün, strateji belgesinde elektrikli otomobillerin de yer alacağını ifade ederek, otomobillerde mevcut vergilendirme sisteminin motor hacmine dayandığını, elektrikli otomobiller için yeni bir vergilendirmenin gerekli olduğunu belirtti. Ergün, elektrikli otomobillerle ilgili vergi sistemini de içeren bazı teşviklere ihtiyaç olduğunu söyledi.

Alışveriş Merkezlerine yönelik soruya karşılık da Ergün, Alışveriş Merkezlerinin pazar günü kapatılması gibi bir hükmün ilgili yasa tasarısında yer almadığını belirtti.

Ergün, bu alanda kuralsızlık olmaması gerektiğini, yasayla, haksız rekabeti önlemeyi, alışveriş merkezlerinin nerelerde kurulacağı, çalışma koşulları gibi esasları belirlemeyi amaçladıklarını söyledi.

Bakan Ergün, taslağa son şeklini verdiklerini, Anayasa ile ilgili tartışmaların ardından Bakanlar Kurulunda imzaya açılacağını, ardından Meclis'e sunulacağını belirtti.
 

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ