KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7500 TL
  • 6.4956 TL
  • 7.3104 TL
Kocaeli Zirve
Aziz Alemdar, vizyonsuz biri meclisi sokak adabıyla yönetiyor
Aziz Alemdar, vizyonsuz biri meclisi sokak adabıyla yönetiyor
Güncel
12 Nisan 2010 Pazartesi 09:25
  • 5901
  • 30

Aziz Alemdar, vizyonsuz biri meclisi sokak adabıyla yönetiyor

CHP’li meclis üyesi Ceylan, Derince Belediye Başkanı Aziz Alemdar’ın meclis toplantılarındaki tartışmalarda kişileri rencide edici sözler sarf ettiğini söyleyerek, ''Aziz Alemdar meclisi sokak adabıyla yönetiyor'' dedi

Bu haftaki söyleşimizi Derince Belediye Başkanı Aziz Alemdar`ın adeta korkulu rüyası haline gelen, her meclis toplantısında Alemdar`a kök söktüren CHP`li meclis üyesi Serpil Ceylan ile gerçekleştirdik. Sohbetimize CHP Derince İlçe Başkanı Hakan Savaş da eşlik etti. Evet gerçekten abartmıyoruz. Ceylan, hemen hemen her meclis toplantısında Alemdar`ın hedefi haline geliyor. Mecliste çetin bir mücadele veren CHP kanadının sesi en fazla çıkan meclis üyesi Serpil Ceylan, belediye başkanı Dr. Aziz Alemdar`ı ağır bir şekilde eleştirdi. Ceylan, Alemdar`ın meclisi yönetme tavrını ve hatta belediye başkanlığını hiç beğenmediğini ifade ederek, 1 yılda neler yapıldı sorularına cevap verdi.

BULUT`UN İZLERİNİ SİLMEYE ÇALIŞIYOR

Alemdar`ı, “Bürokrat adabından uzak, seviyesiz espriler yapan, insanların kişiliklerine saldıran, vizyonsuz biri” olarak nitelendiren Ceylan, bir yıllık süreçte de Derince Belediyesi`nin kalıcı hiçbir hizmet vermediğini söyledi. Zaman zaman sohbetimize katılan ilçe başkanı Hakan Savaş da Alemdar hakkında Ceylan ile aynı görüşleri paylaşıyor. Alemdar`ın eski belediye başkanı Ali Haydar Bulut`un izlerini silmekle meşgul olduğunu söyleyen Savaş, “Adeta kendi partilileri değilmişçesine Ali Haydar Bulut yanlılarını belediyeden tavsiye ediyor” diyor.

Sayın Ceylan öncelikle kendinizi tanıtır mısınız?
-1967 İzmit doğumluyum. 33 yıldır Derince`de oturuyorum. İktisat Fakültesi Kamu Yönetimi mezunuyum. İş hayatına önce özel sektörde başladım burada 6 yıl çalıştıktan sonra Sefa Bey`in döneminde İzmit Büyükşehir Belediyesi`ne geçtim. İzmit Büyükşehir Belediyesi`nde bilgi işlem müdürlüğü ve bilgi işlem daire başkanlığı yaptım. 2007 yılında ise emekli oldum. Evli ve 2 çocuk annesiyim.

Genç yaşta emekli olmuşsunuz nedeni nedir?
-AKP yönetimiyle ters düşmemden kaynaklanıyor. Kendi isteğimle verilmiş bir karar değildi. Diğer arkadaşlarım gibi emekliliğe sürüklendim diyebilirim. 2009 Mart ayında ise belediye birikimimi Derince Belediye Meclis üyesi seçilerek sürdürmeye karar verdim. Şimdi Derince Belediyesi`nde AKP`ye karşı, arkadaşlarımla birlikte muhalefet yapıyoruz.

Siyasetle buluşmanız nasıl oldu. Ne zamandır siyasetle iç içesiniz?
-Kendimi bildim bileli CHP`nin içindeyim. Zaten 3 dönem Sefa Sirmen`in başkanlığıyla aynı siyasi görüş içinde belediye de yöneticilik yaptım. Belediye düzeyinde görevler aldım. Hem parti yönetiminde olup hem  belediyede görev almak usulen doğru olmayacağı için parti içinde bir görevim yoktu. Tabi emekli olduktan sonra siyaset içinde daha yoğun yer aldım.

İlk kez belediye meclis üyeliği yapıyorsunuz. Bu görevi üstlenmeye nasıl karar verdiniz?
-Aslında aklımda olan bir şey değildi. Bu görevi almamın uygun olacağı teklif edildiğinde belli bir belediye birikimim olduğu için düşünmeden kabul ettim. Örgütüm teklif etti ve bende birikimimi muhalefet olarak paylaşabilme imkanı bulmuşken reddetmedim.

MHP OYUNA SAHİP ÇIKMADI

CHP olarak 29 Mart`ta Derince Belediye Başkanlığı`nı kıl payı kaçırdınız. AKP`yi İzmit`ten sonra zorlayan ikinci ilçeydiniz. Sizce seçimi neden kaybettiniz?
-Aslında bu dönem Derince`de iyi oy aldık. Seçimi kazanmak için Derince`de 19-20 bin oy almak yeterliydi. Biz 20 bin oy aldık. Ama MHP oyuna sahip çıkmadı. Yani seçimi kaybetmemizde MHP faktörü göz önüne alınmalı. Meclisin yapısına baktığımızda seçimi neden kaybettiğimiz gayet açık görünüyor. AKP, Derince`de seçimi kaybedeceğini anlayınca MHP ile işbirliği içerisine girmiştir. Bir önceki meclisin yapısına baktığımızda MHP`nin 3 tane meclis üyesi varken şimdi hiç yok. MHP Türkiye genelinde oyunu artırırken Derince`de bu olmamış ve 11 bin olan oyunu 6 bine düşürmüştür. MHP faktörü olmasaydı CHP olarak Derince`de iktidardık. AKP ile aramızda 3 bin kadar oy farkı var. Saadet Partisi 5 üye, biz 10 üye AKP 16 üye ile mecliste temsil edilirken MHP`nin bir tane üyesi yok.

Peki belediyede çalışmış birisi olarak meclis üyeliği yapmak nasıl bir şey?
-Ben çalışmaktan ve araştırmaktan yorulmayan birisiyim. Sürekli kendimi geliştirmek için uğraş yaratırım. Kişilik olarak her zaman haksızlığın karşısında olmuşumdur.
Meclis üyeliğim süresince iş hayatımın devam ettiğini düşünüyorum. Ama siyaset anlamında bazı şeyleri yeni yeni tecrübe ediyorum. Siyaset farklı bir şey. 

SEVİYESİZ ESPRİLER YAPIYOR

Derince Belediye Başkanı Aziz Alemdar`ın sizlerle ilişkisini nasıl buluyorsunuz? Meclisi nasıl yönetiyor sizce?
Aziz Alemdar`ı özellikle ikili ilişkilerde çok zayıf buluyorum. Kendisi gerçekten bürokrat ahlakından yoksun, sokak adabıyla meclisi yönetiyor. Bu durumda meclisin ciddiyetinin yok olmasına neden oluyor. Seviyesiz esprilerle bir takım hal ve hareketlerle meclisi iyi yönetemediğini görüyoruz. Hatta şunu da söyleyebilirim; meclisi ilçe başkanıyla birlikte yönetiyor. İlçe başkanının hareketleri ve söylemleriyle hareket ediyor. Muhalefetle birlikte belediyeyi yönetmekten yana tavır aldığını söylemesine rağmen muhalefetin konuşmasına dahi tahammülü yok. Bırakın kenti birlikte yönetmeyi hazırladığımız raporları kanuni olarak sunma hakkımız olmasına rağmen sunmamıza bile tahammül edemiyor. Dolayısıyla özü ve sözü farklı bir başkan ve belediye yönetimi var karşımızda. Kendi vizyonu ve misyonuyla bile ters düşüyor.

Mesela nasıl?
-Mesela belediyenin vizyonu mazeret değil, çözüm üretmek bunu her yerde söylüyor kendisi. Fakat biz Derince`de neden kalıcı hizmet yapılmadığını sorduğumuzda, “Para yok”, “Büyükşehir`in işi” “Biz sosyal belediyecilik yapcağız. Kalıcı hizmet bizim işimiz değil” diyor. Çözüm değil mazeret üretiyor yani. Keza “Kenti birlikte yöneteceğiz” diyerek katılımcı yönetim anlayışını benimsediklerini söylese de – ki katılımcı yönetim anlayışını benimsediklerini her raporun altına not düşüyor- mecliste seçilmiş insanlara dahi söz hakkı vermiyor.

ELEŞTİRİYE TAHAMMÜLÜ YOK

Aziz Alemdar`ın sizinle bir alıp veremediği mi var? Hemen hemen her meclis toplantısında aranızda bir tartışma oluyor...
-Aziz Alemdar`ın tavrı bana özel değil. Mecliste muhalefet yapılmasına tahammülü yok. O istiyor ki hep beraber yandaş bir şekilde süreci yönetelim. Kendi partisinin meclis üyeleri gibi parmak kaldırıp parmak indirelim istiyor. Bizim söylediklerimizi kim söylese aynı tepkiyi gösteriyor. Saadet Partisi`ndeki arkadaşlarımızla da tartışıyor. Ama bizim çizgimiz belli. Derince için yapılacak güzel şeylerde zaten birlikteyiz. Ama haksızlıkların ve yasa dışı uygulamaların her zaman karşısındayız. Aziz Alemdar eleştirilmeyi sevmiyor ve savunmasını da kişiliklere saldırarak yapıyor. Bakıyor hiçbir şey yapamayacak, başa çıkamayacağı bir durum alaylı bir üslupla karşı koyuyor. Kendisine tavsiyem önce bu tavrı bıraksın. O koltuğun hakkını verecek şekilde meclisi yönetmeli. 23 bin seçmenin oyuyla söz sahibi oldularsa bizde 20 bin seçmenin temsilcisiyiz orada.

YİYELİM, İÇELİM, EĞLENELİM

Aziz Alemdar 1 yıl da ne yaptı?
-Bu bir yıl  “Yiyelim, içelim, eğlenelim” ile geçti. Derince için gerçekten ciddi bir kayıp. Aziz Bey`in bir an önce alt yapı hizmetlerine başlaması gerekiyor. Büyükşehir Belediyesi`nden bile yatırım alamıyor Derince. Çünkü talep yok. Eğer sizin bir projeniz varsa ve siz sunmuşsanız bu projeleri, yatırım gelir. Ama bir şey sunmazsanız kimse yatırım yapmaz.

Derince`nin yatırım açısından ihtiyacı olan nedir?
 -Bir kere Derince`de çarpık yapılaşma çok fazla. Bu yapılaşmanın düzletilmesi anlamında adım atılmalı. Derli toplu bir ticaret ya da sanayi merkezi yok. Yol kenarlarına baktığımızda inşaat malzemeleriden tutunda oto yan sanayine kadar her şey konutlarla iç içe. Altyapı berbat. Bir yağmur yağdığı zaman rögarlar yükü taşıyamıyor. Semt parkları kötü durumda, ihmal edilmiş. Kapalı pazar yerleri yok ki acilen yapılması gerekiyor. Derince Limanı`nın ciddi bir trafik yükü var. Karayolları ve Büyükşehir ile birlikte bir çare bulunmalı. Bu konuyla ilgili en son yapılan meclis toplantısında şöyle bir şey oldu; Derince Limanı`na bir yıl içinde bir tanesi petrol istasyonuna bir tanesi de Tarım Koruma`ya ait olmak üzere iki iskele yapılacak. Körfez`de iskele artışının yarattığı tahribatı biliyoruz. Gerçi şuan Körfez`de yollar yapılıyor. Aynı şeyi Derince`nin yaşamaması için ne kadar itiraz etsek de olumlu görüş belirtildi. Biz karşı çıktığımızda Aziz Bey`in yorumu, “Bir yapılsın iskele eğer bir hizmet gerektiriyorsa yaparız. Dünyanın hiçbir yerinde önce altyapı yapılıp sonra üst yapı yapılmaz” oldu. Böyle bir şey var mı? Bu mantık nerede görülmüş...

Aziz Bey`in halkla diyalogunu nasıl buluyorsunuz?
-İyi değil tabiî ki. Kendi partilileriyle dahi problemleri var. Ama belediyeye gelen eşi-dostu iyi ağırladığını söyleyebiliriz.

Aziz Bey`e 10 üzerinden puan vermenizi istesem…
-Puan vermeyeyim. Ama karnesine zayıf not verebilirim.

CHP`li bir belediye başkanı Derince`yi yönetseydi nasıl olurdu?
-Bir kere halkla iç içe, halkın sorunlarıyla ilgilenen bir belediye başkanı olurdu. Derince`ye yatırım almak için Büyükşehir`in kapısını aşındırırdık. Hakkımız olanı kopartamaya çalışırdık. En azından Karamürsel Belediyesi kadar yatırım alırdık.

16 YILDIR AYNI ZİHNİYET

Mecliste muhalif kanatta en fazla sesi çıkan meclis üyesisiniz. CHP grubunun sözcülüğünü mü üstlendiniz yoksa tabiri caizse ihale size mi kalıyor?
-Tabii ki hem meclis üyemiz hem de ilçe başkanımız olan Hakan Bey grup sözcümüz. Benim meclis çalışmalarım daha çok belediye birikimime dayalı olarak yaptığım çalışmalar. 20 yıllık bir belediye birikimiyle bir takım şeyleri görüyor ve bunları grubum adına sunuyorum. Belki de grubumuzdaki tek kadın meclis üyesi olmamın da payı olabilir.

Meclis içinde CHP grubu olarak muhalefet anlamında kendinizi yeterli buluyor musunuz?
-Ben muhalefet etmemiz gereken noktalarda gerçekten muhalefet ettiğimize inanıyorum. Mesela yeni bir çalışma yaptım ve grup olarak mahallelerimizin sorunlarını tespit etmek için bir çalışma yaptık. Bu çalışmamızı da meclise sunacağız ve mahallelere hizmet almak için bastıracağız.

Son olarak Aziz Alemdar`a, Büyükşehir Belediyesi`ne ve Derince halkına ne söylemek istersiniz?
-Son yıllarda bu kente yapılan hizmetlere bir bakın. Ulaşım ve yeşil alan dışında hiçbir yatırım göremiyorsunuz. Yapılanlarda yetersiz. Çünkü bu kentte ulaşımın çağ atlaması sadece yolları genişletmek, köprüler inşa etmekle olmaz. Metro, raylı sistem ve deniz ulaşımının aktifleşmesi gerekiyor. Bunları yaparsanız bu kadar geniş yollara da ihtiyacınız kalmaz. Tüm sorunlar hükümet desteği alınarak iyi bir yönetim stratejisi ile yok edilebilir. Derince`ye gelecek olursak Derince maalesef iyi yönetilmiyor. Usulsüz harcamalar, açıklık ve hakkaniyetten uzak uygulamalarla halk mağdur ediliyor. 5 yıl Derince halkı için büyük bir kayıptır. Derince`nin kazanması için her konuda ısrarcı olmalıyız.

ÖNÜNE GELENE PARA DAĞITMIŞ

Belediye hizmetlerini nasıl buluyorsunuz?
-Belediye olarak Derince`ye bir çivi bile çakmadı. Harcamalar hizmete yönelik değil israfa yönelik.  Denetim komisyonunun raporunda da ortaya çıktığı gibi yandaş politikalar izleniyor. Kendi adamlarına, yandaşlarına, hatta suç unsuru teşkil ettiği halde belediye meclis üyelerine ve onların yakınlarına iş veriliyor. Etik olmayan ihaleler var. Mesela 2008-2009 yılında yapılan temizlik ihalesine bakacak olursak hep aynı firma üzerinden yüzde 35 fiyat artırımıyla ihale yapılmış. Kanunları hiçe sayan, hakkaniyetten, şeffaflıktan uzak bir yönetim anlayışı var. Ve bu anlayış belediyeyi zarara uğratıyor. Bir yıla baktığınız zaman kurum, kuruluş ve dernek gibi yerlere aktarılan para 625 bin TL. 25 milyonluk bütçe içerisinden harcanan miktar bu. Sosyal belediyecilik adı altında önüne gelene, eşit dağıtmadan para vermiş.

Aziz Alemdar her talebi karşılamış mı yani?
-Evet. Aynen öyle. Aziz Bey her gelenin talebini karşılayarak sosyal belediyecilik yaptığına inanıyor. Şu bilinmeli ki yapılan hizmetlerde fırsat eşitliği önemli. Bir okula yardım yapıyorsanız hepsine yapacaksınız ki eşitlik olsun. Mesela tüm okulların boya badana işlerini üstlenebilir ya da okullara sıvı sabun dağıtabilirsiniz. Ama gidip bir okula elektrikli şofben almanın anlamı yok. Sonuçta ondan öğrenciler yararlanmıyor. Her talebi karşılamanın sosyal belediyecilik olmadığını anlamlı Aziz Bey.  Belediye bütçesini öncelikli kaynaklara ayrılmalı. Bakın bunca şeyi yapıyor ama çok basit bir mahalle parkını yapamıyor. “Neden yapamıyorsunuz?” dediğimizde yeterli bütçe yok deniyor. Öbür tarafta kuruluşlara verilen paranın yanı sıra temsili ağırlama yani yiyecek-içecek için 274 bin TL para harcayabiliyor.

BELEDİYENİN BORCU YÜZDE 31 ARTTI

Belediyeyi zarar uğratan, usulsüz işler yapılıyor dediniz. Nedir bunlar ve hukuki bir işlem başlatacak mısınız bu konularla ilgili?
-Bir kaçını söyleyeyim tabi. Mesela malzeme alımları, hizmet alımları ve yapım işlerinde kamuyu zarara uğratmıştır. Alımlarda işleri ihale etmek yerine doğrudan temin etmeyi tercih etmiş ve 4753 sayılı yasanın bütçenin yüzde 102 ile sınırladığı harcama limitini aşmıştır.  Dediğim gibi temizlik hizmeti alım işinde rekabet ortamı yaratmamış yandaş politikalarla belediyeyi zarar uğratmıştır.  Çenesuyu A.Ş.`nin kuruluş amacı belediye bütçesine katkı sunmak olduğu halde –ki hala bir kapalı kutudur Çenesuyu A.Ş- işletmedeki zafiyetler nedeniyle 2009 yılında bütçeye 3 bin 835 TL yük getirmiştir. Belediye borçları 2008 yılında 26 bin 766 TL iken, 2009 yılında 8 bin 352 TL artarak 35 bin 119 TL olarak gerçekleşmiştir. Artış oranı yüzde 31`dir. Ciddi bir hizmet olmadığı halde bir yılda belediyenin borç batağına sürüklendiği gözükmektedir. Ki bu ihmaller yüzünden olmaktadır. 16 yıldır belediyeyi yöneten zihniyetin ürünüdür bu. belediye kayba uğratılmıştır. Hizmetlerde yasarlar göz ardı edilmiştir. Bu sebeple Cumhuriyet Başsavcılığı`na suç duyurusunda bulunacağız.

Aziz Alemdar`ın eksiklikleri neler peki?
-En büyük eksikliği vizyonsuzluk. Kenti yöneten insanların kentlilik bilincine sahip olması gerekiyor.  Vizyon yoksa yapacak bir şey de yok. Mesela kültür-sanat-spor alanına baktığımız da Derince`nin ne bir tiyatrosu ne bir sineması var. Ama siz kalkıp da inşaa edilmiş düğün salonlarına kültür merkezi derseniz sadece belirli gün ve haftaları kutlayan bir belediye anlayışı da “Kültür hizmetini yerine getirdim” derse diyecek söz bulamıyorum. Kenti yönetenlerin kenti iyi analiz etmesi gerekiyor. Akşemsettin Şenlikleri için otobüs tutup Bolu`ya insan taşımak kültür etkinliği değildir. Belediyeye bunu anlatamıyoruz.

Bu konuda öneriniz nedir?
-Biz stratejik planlar ve kültürel faaliyetlerle ilgili bir rapor hazırlamıştık ve bunu meclise sunmak istemiştik. Fakat Aziz Bey katılımcı yönetim anlayışıyla bizi engelledi. Hatırlarsanız işi kavga boyutuna getirmiş ve beni rencide edebilecek söz ve tavırlar içine girerek, susturmaya çalışmıştı. Ama şu bilinmeli ki en kısa zamanda o raporumuzu mecliste sunup bir belediyenin nasıl çalışması gerektiğini göstereceğiz.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ