KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.3097 TL
  • 6.0084 TL
  • 6.8612 TL
Kocaeli Zirve
Ulaşlılılar gidenleri andı
Ulaşlılılar gidenleri andı
Güncel
07 Ağustos 2010 Cumartesi 13:08
  • 2439
  • 0

Ulaşlılılar gidenleri andı

Gölcük’e bağlı Ulaşlı Mahallesi, duygu yüklü bir etkinliğe ev sahipliği yaparak Ulaşlı’da yaşamış ve vefat etmiş 310 kişinin yaşam öykülerini sinevizyon ekranlarına taşındı

Gölcük`e bağlı Ulaşlılı Melih Küçük ile Ersin Büyükbaş şimdiye kadar hiç yapılmamış ve Türkiye`de bir ilki teşkil eden bir projeye imza attı. Tasarımlarıyla hayat bulan projelerinde iki kafadar arkadaş, Ulaşlı`da yaşamış ve uzun yıllar önce vefat etmiş eski Ulaşlı sakinlerinin yaşam öykülerini derleyen bir slayt gösterisi gerçekleştirdi. “Uluağaç`tan Düşen Yapraklar” ismiyle projelendirilen ve aylarca süren yoğun bir çalışma sonrasında toplanan eski fotoğraflar ve yazılan hayatlar film efektlerine döküldü. Derlenen belgesel önceki akşam Ulaşlı sahilinde düzenlenen duygu yüklü bir etkinlikle tanıtıldı.
 

ULAŞLI`DA BİR İLK
Projenin uzmanlarından Melih Küçük, “Ben, donanmada işçi olarak çalışıyorum. Mesleğim bilgisayar tamirciliğidir. Ersin Büyükbaş arkadaşımla hiç bir ticari çıkar beklemeden tamamen yaşadığımız bölgemize bir katkı sunmak, bir ilki gerçekleştirmek için böyle bir proje başlattık. Günlerce, haftalarca evleri tek tek dolaşıp fotoğraflar topladık, hayatlarını yazdık. Topladığımız bu malzemeleri derleyip bilgiyazar ortamında slayt haline getirdik” dedi.
 

İNANILMAZI YAPTIK
Ulaşlı`da gerçekleştirdikleri projenin çok takdir edildiğini, bir hayali gerçekleştirdiklerini belirten Melih Küçük, “Bir buçuk saat süren bir slayt gösterisi sunduk. Gösteriye bin kişinin üzerinde Uluşlılı katıldı. Yıllar önce kaybettikleri yakınlarını ekranlarda görmek o insanları hem mutlu etti hem de hüzünlendirdi. O gece çok ağladık, duygulandık. Gösteri sonrasında Kuran-ı Kerim okuttuk, bin tabak helva dağıttık” ifadelerini kullandı.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter

KENT REHBERİ