KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7077 TL
  • 6.3054 TL
  • 7.1537 TL
Kocaeli Zirve
Beyza Kocatürk: 'Futbol benim hayatım'
Beyza Kocatürk: 'Futbol benim hayatım'
Amatör Futbol
30 Aralık 2011 Cuma 16:08
  • 2242
  • 0

Beyza Kocatürk: 'Futbol benim hayatım'

İzmit Belediyespor Bayan Futbol Takımı’nın genç yeteneği Beyza Kocatürk, küçük yaşta 10 kez Milli olma başarısını gösterdi. Beyza Kocatürk, Milli heyecanı ve futbol sevgisini gazetemiz aracılığı ile kamuoyu ile paylaştı

Futbol merakı nereden geliyor?
“Küçük yaşlarda futbola ilgi duyuyordum. Okul bahçesinde yaşıtım olan erkekler ile maç oynuyordum. Futbola olan ilgim küçük yaşlarda başladı. İlk olarak mahallede erkekler ile futbol oynamaya başladım. Ardından Bayan Futbol takımı kuran Özel Karşıyaka Koleji`nde bayan futbol takımına seçildim. Futbol yaşantım böylece başladı. 12 yaşında futbolcu lisansım çıkarak, futbola olan ilgim birkaç kademe daha arttı. Özel Karşıyaka Koleji`nde bayan futbol takımında futbol yaşantım başladı”.

 

 

Futbol oyna konusunda ailenizden destek görüyor musunuz?
“Benim Futbola en büyük tutkum, ağabeyim Kubilay Kocatürk`ün bana olan desteği ile daha da arttı. İzmit Belediyespor`da futbol oynayan ağabeyim futbol yaşantımın başlamasında en büyük destekçim oldu. Futbol yaşantım ilk olarak Karşıyaka Koleji`nde başladı. Okul takımı ile İzmit Belediyespor Bayan Futbol takımı arasında gidip geliyorum.  Futbol maçlarını yakından takip ediyorum. Ağabeyimin sayesinde futbola olan aşkım arttı. İzmit Belediyespor Bayan Futbol Takımında çok mutluyum.

 

 

Hem tahsil yaşamın hem de ftubol yaşantın ikisini bir arada taşımaktan zorlanıyor musun?
“Genç bayan olarak, hem okul takımında hem de İzmit Belediyespor Bayan Futbol takımında futbol yaşantımı sürdürüyorum. Ayrıca Özel Karşıyaka Kolejinde eğitimimi sürdürüyorum. Benim için Eğitimim ve Futbol yaşantım çok iyi gidiyor. Fakat yoğun bir tempo içinde olsam da hiçbir zaman bundan pişman değilim ve çalışmalarımda yorgunluk hissetmiyorum. Çünkü Futbol benim yaşantı biçimim. 16 yaşındayım. Birçok başarılar yaşadım. Bundan en önemlisi Özel Karşıyaka Koleji olarak, Türkiye şampiyonluğu ve ardından Dünya ikinciliğini yaşadım”.

 

 

Futbol yaşantında kendine ne tür bir hedef seçtin?
“Mahalle arasında başlayan futbol yaşantım sonrasında şuan 16 yaşındayım, Özel Karşıyaka Kolejinde eğitimimi sürdürüyorum. 6 yıllık futbol yaşantımda Türkiye U-17 Milli takımı formasını tam 17 kez giyerek büyük bir mutluluk yaşadım. Benim en büyük moral kaynağım ise beni futbola bağlayan babam gibi değer verdiğim antrenörüm Osman Karakaya, onun sayesinde futbola olan sevgim ve yeteneğim arttı. Abimden sonra antrenörüm Osman Karakaya bana büyük destek olmuştur. İleriki zamanlarda en büyük hedefim ise Türkiye Bayan Milli takımının vazgeçilmez bir futbolcusu olmak”.

 

 


Okul, antrenman ve derslerin yoğunluğunda kendine zaman ayırabiliyor musun?

“Benim boş zamanım var desem yalan olur. Küçük yaşıma rağmen yoğun bir çalışma içerisindeyim. Eğitimimi sürdürürken, Okul futbol takımı çalışmaları ve İzmit Belediyespor bayan futbol takımı çalışmaları ve maçları ile hayatım yoğun bir şekilde sürdürüyorum. Hayatımdan şikâyetçi değilim. Bütün bu yoğunlukta Eğitim ve spor yaşantım ve evim arasında gidip geliyorum. Spor benim için büyük bir önem taşıyor. Eğer bu yoğunlukta boş zamanım olursa arkadaşlarım ile Sinema ve tyatro gibi sosyal faaliyetlere katılıyorum”.

 

 

Bayan futbol takımı olara mücadele verdiğiniz ligi nasıl değerlendirirsin?
Türkiye Bayanlar Futbol 1. Ligi`nde mücadele eden İzmit Belediyespor`da bu yıl çok formdayım. Bundan dolayı da çok mutluyum. Genç bir ekip olarak, zorlu rakipler arasında onurlu mücadelemizi yapıyoruz. İzmit Belediyespor bayan futbol takımı olarak, hedefimiz rakiplerimiz arasında Play-Off grubuna kalmak istiyoruz. Play-Off grubuna kaldıktan sonra burada takımım ile şampiyonluk yaşamak istiyorum. Genç ve mücadeleci bir takımımızı var. Bu sene inşallah hedefimize varacağız. Böyle bir başarıyı yakalamak için bütün takım arkadaşlarımla birlikte ciddi bir şekilde çalışmalarımız sürüyor”.

 

 

Bayan futbol takımları hakkında neler düşünüyorsun?
Kocaeli`nde ilk zamanlar Bayan futbol takımına ilgi olmuyordu. Fakat zaman ilerledikçe bayanlarında futbol oynayacağını herkes gördü. Bir zamanlar Kocaelispor Bayan Futbol takımı vardı. O zamanlar çok iyi bir takım olarak Türkiye`de başarılara imza attı. Fakat ne yazık ki kapatıldı. Daha Sonra Özel Karşıyaka koleji bir bayan futbol takımı kurdu. Bu takım Türkiye kısa zamanda Türkiye Şampiyonluğu ve Dünya İkinciliği kazanmasından sonra herkes bir kez daha gördü. Bayanlarında futbol oynayabileceği ve başarının geleceğini bir kez daha herkese gösterdik. 
 


 

Beyza Kocatürk kimdir?

İzmit Belediyespor Bayan Futbol takımının en genç futbolcularından biri olan Beyza Kocatürk , 1996 yılında İzmitte doğdu. Tahsil yaşamını Özel Karşıyaka Koleji`nde sürdüren Beyza Kocatürk, ilk olarak futbol yaşantısına okul bahçesinde başladı. Ardından Özel Karşıyaka Koleji Bayan futbol takımında lisanslı olarak futbol oynamaya başladı. Ardından İzmit Belediyespor takımının da vazgeçilmez ismi oldu. 12 yaşında ilk olarak resmi müsabakaya çıktı. Küçük yaşına rağmen U-17 Bayanlar futbol takımında 10 kez milli formayı giydi.
 

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ