KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.8712 TL
  • 6.5766 TL
  • 7.3814 TL
Kocaeli Zirve
Hakemler derneği sessiz kalmadı
Hakemler derneği sessiz kalmadı
Amatör Futbol
26 Aralık 2012 Çarşamba 12:37
  • 1087
  • 5

Hakemler derneği sessiz kalmadı

Kocaeli amatör liglerinde yaşanan olaylara sesiz kalamayan Hakemler Derneği, hakemlerin saha içerisinde yaşadığı sıkıntıları ve son dönemde saha içinde hakemlere yönelik olarak gerçekleştirilen eylemleri eleştirdi

HAKEMLERDE HATA YAPABİLİR

Faal Futbol Hakemleri ve Gözlemci Derneği Kocaeli Şubesi Yönetim Kurulu tarafından yapılan açıklamada, basının da kamuoyunu yanıltıcı ve maksatlı yayınlar yaptığına yer verilirken, dernek üyesi hakemlerin performanslarını korumak adına haftanın iki günü periyodik olarak antreman, eğitim ve çalışmaların aksatılmadan sürdürüldüğü belirtildi. Açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Hakemlerimiz haftanın iki günü antrenmanlarını aksatmadan yapmakta ve belirli periyotlarla eğitim ve kritik çalışmaları yapmaktadır. Bunlara katılmayan hakemlere görev verilmemektedir. Hakemlerimiz de;  oyuncular, teknik adamlar, yöneticiler gibi hata yapabilir. Ancak hiçbir zaman art niyetli olmamışlardır ve olmayacaklardır. Bütün takımlara da aynı mesafededirler.
 

HEDEF HAKEMLERİ YIPRATMAK
Şiddet olaylarının sürekli aynı takımlar tarafından gerçekleştirilmesi ve bahsi geçen takımların yöneticilerinin olayları yatıştırmak yerine adeta ‘yangına körükle gitmeleri` tarafımızdan kaygıyla izlenmektedir.  Keza yapılan bazı saldırılarda da olayın bireysel bir hareket olduğunu belirterek şiddet yapan oyuncusunu takımdan uzaklaştıran ve camiamıza üzüntüsünü bildiren sağduyu sahibi kulüp yöneticilerini de takdirle karşılıyoruz.  Bir oyuncunun maç sonrası gördüğü ihtarla ilgili olarak basın yoluyla günlerdir süren tartışmaların nedenini anlamış değiliz. Oyuncunun sezonu sakatlığından dolayı kapatmasına rağmen takım yöneticilerinin tartışmaları devam ettirerek maksatlarının ‘üzüm yemek mi bağcı dövmek mi` olduğunu anlamakta güçlük çekmekteyiz. Bu açıklamaların sadece camiamızı ve özellikle İHK`yi yıpratmak için yapıldığını düşünüyoruz. 
 

SUÇ DUYURUSUNDA BULUNACAĞIZ
Yine bir Çenesuyu A.Ş. Amatör Süper Lig müsabakası sonrası bu sezon ilk kez bu ligde mücadele eden ve geçmiş iki sezonda da şampiyonluk tadarak bir üst kategoriye çıkan kulübün başkanının hakemlerle ilgili yaptığı açıklamaları yanlış, gereksiz ve yersiz bulmaktayız. İHK bütün müsabakalar için titiz davranmakta ve maçların zorluk derecelerini gözeterek atama yapmaktadır. Amatör sporun ilgili kurumlarının başındaki yetkili kişilerin ve kulüp yöneticilerinin beyanlarında, Sporda Şiddeti Önleme Yasası`nın 22.maddesine göre suçlu duruma düşmemeleri için azami titizliği göstermeleri, aynı maddenin 4. fıkrasında bu açıklamaları yayınlayan basın kuruluşlarının da suçlu duruma düşecekleri de unutulmamalıdır. Üyelerimize yönelik ilgili maddenin ihlali durumunda hukuksal haklarımızı kullanacağız. Kocaeli amatör sporunun mesafe kat edebilmesi için futbol aktörlerinin uyum içinde çalışması gerektiği aşikârdır. Bu bağlamda kurumlarla basın yoluyla konuşmak bizim tercihimiz olmamakla birlikte, gelinen süreçte bu açıklamayı yapmak zorunda kaldığımız için üzüntü duymaktayız”dedi.
Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ