KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.8898 TL
  • 6.6063 TL
  • 7.4152 TL
Kocaeli Zirve
Hakemler’den kınama
Hakemler’den kınama
Amatör Futbol
05 Aralık 2010 Pazar 14:21
  • 1404
  • 8

Hakemler’den kınama

Türkiye Faal Futbol Hakemleri ve Gözlemciler Derneği Kocaeli Şubesi, son günlerde hakemlere yönelik şiddet olayları nedeniyle basın açıklaması yaptı.

Hasan Doğan Amatör Evi`nde düzenlenen toplantıda konuşan TFFHGD Kocaeli Şube Başkanı Erdem Karayel olayı kınadı ve hakemlerin bu haftaki maçlara siyah formayla çıkacaklarını ifade etti.


SALDIRILAR ÜZÜNTÜ VERİCİ

Son günlerde hakemlere yönelik şiddet olayları nedeniyle Hasan Doğan Amatör Evi`nde, Türkiye Faal Futbol Hakemleri ve Gözlemciler Derneği Kocaeli Şube Başkanı Erdem Karayel, Yönetim Kurulu Üyeleri İlker Bilginer, Mehmet Akif İbrahimoğlu, Zafer Pesen ve Emre Aba, İl Hakem Kurulu Başkanı Yusuf Say ve Yönetim Kurulu Üyesi Arif Doğan Talay ile hakemlerin katıldığı bir basın açıklaması yapıldı. Erdem Karayel hakemlere karşı yapılan şiddet olayları hakkında şöyle konuştu; “21. yüzyılda toplumlar arası iletişimin kurulmasında ve ülkeleri kaynaştırmada futbol küresel bir önem taşımaktadır. Ülkeler arası barışı sağlamada futbol böylesi bir misyon üstlenmişken ilimizde sezonun yeni başlamış olmasına rağmen hakemlere, taraftarlara ve takımlara yapılan saldırılar camiamızı derinden yaralamıştır.


HAKEMLER HATA YAPABİLİR

Hiç kimse unutmasın ki hakem camiası sahipsiz değildir. Bizler adalet dağıtan bir kurumun bireyleri olarak, adalete güveniyoruz. Adli süreci başlattık, hakkımızı sonuna kadar arıyacağız. Bugüne kadar süre gelen saldırılar sabrımızı taşırdı. Hakemlerimiz zor şartlarda görev yapmaktadır. Hakemlerimizin çoğunluğu üniversite mezunu ya da üniversite öğrencileridir. Eğitimli ve kültürlü bireylerdir. İl Hakem Kurulu kendi hazırladığı eğitim programı ve MHK`nin hazırladığı eğitim paketini, hakem ve gözlemcilere bir program dahilinde uygulayarak eğitim çalışmalarıyla gerekli desteği vermektedir. Tüm bunlara karşın, hakem hatalı bir karar verebilir. Art niyet taşımayan olası bir hakem hatasında bunun cezasını gerekli kurullar verir”.


ETİĞE UYGUN HAREKET ETMELİYİZ

Türkiye Faal Futbol Hakemleri ve Gözlemciler Derneği Kocaeli Şube Başkanı Erdem Karayel, sezon başından beri hakemlere fiili saldırılar ve teşebbüslerin olduğuna dikkat çekerek; “Henüz iki hafta önce Taban Birlikleri, basınımızın spor müdürleri ve muhabirleriyle yaptığımız toplantıda endişelerimizi dile getirmiştik. Aradan kısa bir süre geçmesine rağmen üç klasman hakeminin yönettiği bir maçta kıdemli yardımcı hakeme topluca saldırı yapılıyor. Tüm takımlar ve taraftarlar Fair Play kurallarına göre hareket etmelidir. Karşı takım oyuncularına, hakemlere, maçla ilgili diğer görevlilere, basın ve yayın temsilcilerine sportmence davranmalıdır. Müsabaka öncesi ve sonrası hakemlerin kararlarına saygı duyulmalıdır. İnsani değerlerimizi kaybetmeden etik davranış kurallarına göre hareket etmeliyiz” dedi.


BU HAFTA SİYAH FORMAYLA ÇIKACAKLAR

Erdem Karayel, basın emekçisi muhabirlerin de zor şartlarda görev yaptığını vurguladı. Karayel “Biz bir aileyiz. Sorumlu gazetecilik anlayışı içerisinde olay karşısında ‘hakeme meydan dayağı` başlığı bizleri incitmiştir. Saldırı yapanlar refüze edilmesi gerekirken, öğretmen olan bir hakemimiz potansiyel suçlu gibi gösterilmiştir. Haber doğrudur, hakem meydan dayağı yemiştir. Spor ailesi olarak acılarımızı ve sevinçlerimizi paylaşmaya özen gösterirken olumsuz davranışları sergileyen sporcu ile seyircilerin bu güzel havayı bozmasına izin vermeyelim. Sporla ilgili tüm birimler kenetlenerek bu tür olayların çıkmasına engel olmalıdır. Hafta sonu oynanacak müsabakalarda Süper Amatör ve 1. Amatör Küme karşılaşmalarında, yaşanan bu olayları protesto etmek amacıyla hakemler siyah forma müsabakalara çıkacak” şeklinde konuştu.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ