KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 6.0857 TL
  • 6.8088 TL
  • 7.7202 TL
Kocaeli Zirve
Sportmen Lig çığır açacak
Sportmen Lig çığır açacak
Amatör Futbol
29 Ekim 2012 Pazartesi 11:04
  • 891
  • 2

Sportmen Lig çığır açacak

Daha önce amatörlere sağlık sponsoru bulmak, ligin isim hakkını satmak ve Kocaeli Kupası gibi örnek adımlar atan KASKF, bu yıl tüm yaptıklarını bir adım daha ileri taşıyacak bir uygulamaya adını yazdırıyor
CENTİLMEN OL, PARAYI KAP
Kocaeli Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu Genel Başkanı Murat Aydın Kocaeli`yi amatör futbolda Türkiye`nin örnek ili yapma yolunda önemli adımlar atıyor. KASKF Başkanı olduğu günden itibaren, Türkiye Futbol Federasyonu Amatör Kurulları`nın yönetimlerinde görev aldı. Daha önce, amatör liglerdeki sağlık konusundaki ürettiği çözümler ve liglerin isim haklarının satılması gibi projelerle diğer illerin dikkatini çeken Murat Aydın Başkanlığındaki KASKF Yönetimi geçtiğimiz sezonda düzenlediği Kocaeli Kupası uygulaması ile gündem yaratmıştı. Bu yıl ise ilimizde Türkiye`de çığır açacak bir uygulama başlatılıyor. Ligde takımlar gösterdikleri başarı performansının yanı sıra sportmenlikleri ile değerlendirilip, 41 bin lirayı bulan para ödülü alacak.
 
41 KERE MAŞALLAH
Sportmen Lig, düşüncesini bir süredir planlayan ancak, teknik alt yapısı tam oluşmadığı için, sezon başı açıklama şansı bulamayan Murat Aydın, ödül miktarını, Kocaeli`nin plakası ile özdeştirdi. `41 kere maşallah` özdeyişinden de esinlenilerek, diğer İllerde anlatılmaya ve konuşulmaya başlanınca, Kocaeli`nin plakasına da vurgu yapılması için ödül miktarı 41 bin lira olarak belirlendi ve slogan da, ‘41 kere maşallah` oldu. Bu ödüle layık olan kulüpler, takdir anlamına gelen, 41 kere maşallahla da anılacak.
 
GENİŞ KAPSAMLI BİR KURUL
Sportmen Lig`in alt yapısını çeşitli çalışmalarla oluşturan KASKF, öncelikli olarak geniş kapsamlı bir komite oluşturdu. Her hafta Pazartesi günleri toplanıp durum değerlendirmesi yapacak olan kurul da KASKF`ı temsilen 2 kişi yer alacak. Diğer kurumlar tek kişi ile temsil edilecek. İşte kurulda yer alacak kurumlar, Büyükşehir Belediyesi, Gençlik Hizmetleri Spor Müdürlüğü, BESYO, İl Hakem Kurulu, TSYDE Kocaeli Temsilciliği, Taban Birlikleri, Futbol İl Temsilciliği ve Sponsor Firma Temsilcisi. Bu kurullardan birer kişi Sportmen Lig kurulunu oluşturup, haftalık değerlendirmeler, ayın takımı ve en sonunda da yılın takımını belirleyecek. Kurul, hakem ve gözlemci raporlarını, tertip kurulu üyesi, taban birliklerinin üyesi, saha komiserleri ve KASKF Temsilcisinin tutacağı resmi raporları göz önüne alarak değerlendirme yapacak.
 
HER TAKIMA 41 PUAN
Sportmen Lig uygulamasında takımların tamamı 41 puana sahip olacak. Ve gösterdikleri sportmenlik dışı her davranıştan dolayı puan indirimi olacak. Sarı kart, kırmızı kart uygulamasından, hakeme hakaret, rakip oyuncuya sportmenlik dışı harekete kadar çeşitli kıstaslar getirilip, puan indimi yapılacak. 
 

BAŞARIYA ARTI PUAN
Cezalarda puan indirimine gidilecek olan Sportmen Lig`de takımların liglerin de gösterdiği başarıya göre de artı puan uygulaması yapılacak. Başarının ödüllendirilmesi ve teşvik edilmesi amaçlanırken, alınan her puanın artı değeri olacak. Alınan puanın karşılığı eklendikten sonra, ceza indirimi yapılacak. Sportmen Lig`i hayata geçirdikten kısa bir süre sonra Ankara`da Futbol Federasyon`u Amatör Kurul toplantısına katılan Murat Aydın, Kocaeli`de başlayan bu çılgın projeyi, gururla anlattı. Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu ve başka illerin Amatör Spor Kulüpler Federasyonu Başkanları tarafından dikkatle izlenen projeye her kesimden tam puan geldi. Bazı bölgelerde bu uygulamanın liglerin ikinci yarısından itibaren hayata geçebileceği belirtiliyor.
 
‘OLAYLARIN ÖNLEMEK İSTİYORUZ`
Amatör maçlarda yaşanan olayların kendisini sürekli rahatsız ettiğini belirten KASKF Başkanı Murat Aydın, Sportmen Lig düşüncesinin olayların önünü kesmek ve fair-play ruhunun yaygınlaşmasını amaçlayarak hayata geçirdiklerini söyledi. Maç sayısı dikkate alındığında çıkan olaylar sıralamasında Kocaeli`nin alt sıralarda yer aldığının altını çizen Aydın, “Biz, sportmenlik sıralamasında çok kötü nokta değiliz. Ama ben bölgemde en az olay, en az centilmenlik dışı davranış olsun istiyorum. Başarının ödüllendirildiği gibi, fair-play ruhuna uygun davranışların da ödüllendirilmesini istedik. Arkadaşlarımızla kafa, kafaya vererek, böyle bir çalışma başlattık. Sponsorlar ve başta Büyükşehir Belediyemiz olmak üzere, kurumlardan gördüğümüz destekle cesaretlendik. İçeriği tartışılarak, yeni düşünceler katılarak gelişen Sportmen Lig`i Kocaeli`de başlattık. Olayların tamamen önünü kesmek ve centilmenliği üst noktada yaşamak istiyoruz. Bu uygulamanın son derece olumlu sonuçlar vereceğini düşünüyorum” dedi.
 
ÖDÜL SAYISI HAYLİ FAZLA
Bu yıl Süper Lig, 1. Amatör Küme ve 2. Küme`de uygulanacak olan Sportmen Lig, her ligin şampiyonunu sezon sonunda belirleneceğini belirten Murat Aydın, “3 takımın sezon sonunda liglerinin şampiyonu olarak ödül alacağı uygulama da ayrıca, her ay da ayın en sportmeni seçilecek. Aylık başarılar yılsonunda değerlendirilecek. Ayrıca sezon içinde ki sportmen davranışlar, yılsonunda ‘en sportmen` kriterine göre, ödül alacak. Murat Aydın, bu konuda son derece aktif çalışan bir ekibin olacağını belirterek, “basına verilen demeçlerden tutun, her maç öncesi ve sonrasında, rakip takımlarının birbirleri ile olan diyalogları, saha içinde ku tutum ve davranışları yakından gözlenecek. Olumsuzlukları ve olumlu tutumları değerlendirecek, aktif çalışacak bir kurulumuz olacak. Ve fair-play ruhuna uygun olan ya da aksi olan davranışların hiç biri gözden kaçırılmayacak” dedi.
 
HAKEMLER`DEN ÖZVERİ BEKLENİYOR
Türkiye`ye örnek olacak, amatör futbolda çığır açacak bu uygulama da hakem ve gözlemcilere büyük görevler düşeceğini hatırlatan Aydın, “Özellikle maçın hakemlerinin, sportmenlik dışı davranışlar konusunda daha dikkatli olmaları bekleniyor. Çünkü çıkan her sarı kart yada kırmızı kart, bir takımın bu ligde başarısını yada başarısızlığını doğrudan etkileyecek. Hakemlerden yeni sezonda daha dikkatli olmaları ve özveride bulunmaları bekleniyor. Sportmen LİG Kurulunda İl Hakem Komitesi`ni temsilen Fatih Sarımert yer alacak. Ve genç spor adamının hakem ve gözlemciler konusunda kapsamlı bir çalışma yaparak, Sportmen Lig`in hakemlere yüklediği sorumluluğa dikkat çekmesi bekleniyor”dedi.
 
BİR ÇALIŞMA DA GENÇLER İÇİN
Yeni sezona Sportmen LİG gibi büyük bir proje ile giren KASKF`nin gençleri de unutmadığını ifade eden Aydın, “Bu sezon KASKF Bünyesinde gençler için önemli bir çalışma başlatılıyor. KASKF, her yaş kategorisi için bir teknik adam ile anlaşacak. 14-15-16-17-18-19 yaş grupları bu teknik adamlar tarafından takip edilecek ve her yaş grubunun en iyileri bir çatı altında toplanacak. Ligler bittikten sonra bu ‘en iyiler` için bir arada çalışma dönemi başlayacak. Bu oyuncuların fiziksel gelişimi ve teknik alt yapılarının gelişmesi da dahil, her türlü ihtiyaçları ile özel olarak ilgilenilecek. Başka takımları transferlerin de bile söz hakkına sahip olunacak. Kulüplerin ve sporcuların çıkarları korunarak, transferlere onay verilecek. Ancak, bu çalışmada ki asıl hedef, yetenekli gençleri vitrine çıkartmak ve öncelikli olarak Kocaeli`de ki profesyonel alt yapılarında bu isimleri istihdam etmek. Transfer teklifi alan başka İl takımlarına gidecek olan sporcuların da kulüplerine en üst düzeyde katkı sunarak, transfer olmaları sağlanacak” şeklinde konuştu.
 
GENÇLEŞMEYE DE ÖDÜL
 KASKF Başkanı Murat Aydın, bölgede yetişen gençlerle ilgili yanlış bir uygulamanın olduğuna dikkat çekerek, “Kocaeli`de yetişmiş, onlarca gencimiz var ki, parlayıp, yıldız olacakları dönemlerde başka illere giderek, katkıyı bu ekiplere sunuyorlar. Bu yanlışlığa son vermek gerekiyor. Ayrıca bizim gençlerimiz için bir vitrin yok. Belirleyeceğimiz teknik adamlarla her yaş kategorisinde bir karma yapacağız. Ve bu isimlere özel bir çalışma programı uygulayacağız. Gençlerimizin hem gelişimine, hem de ortadan kaybolur gibi bölgemizden kayıp gitmelerine engel olmayı amaçlıyoruz” dedi. Sportmen LİG uygulamasında gençlere yönelikte bir çalışma planladıklarını ifade eden Aydın, “sahalarımızda ki sportmenlik dışı davranışlar kadar, amatör takımlarda yapılan, ‘gereksiz` aktarmalar da beni rahatsız ediyor. Kulüplerin liglere katılım paralarının alınmaması noktasında çabalarımız oldu.En son kendi İlimizde bunu çözüme kavuşturduk. 
 
GENÇLERE YÖNELMELİYİZ
Katılım için para yok. Ama aktarma için alınıyor. Bunun daha da artması beni rahatsız etmez diyerek sözlerini sürdüren Aydın, “Bu işi amatör istekle yapan, amatör ruhla takımlarına hizmet eden isimlerin, transferi değil, alt yapısından yeni oyuncu yetiştirmesini isteriz. Buna da bir teşvik getirme düşüncemiz var. Sportmen Lig kapsamında ‘en genç takım`, ‘en az aktarma yapan ekip` gibi uygulamalarımızda olabilir. Bununla ilgili yapılan çalışma netleştiğinde kamuoyu ile paylaşırız. Ama şu kadarını söyleyeyim, amatör ruhla mücadele eden ekiplerde yaşlı, papaz diye tabir edilen oyuncuları görmek beni çok mutlu etmiyor. Kendi alt yapısından oyuncular çıkartan, gençlere yönelen kulüpleri daha ilgiyle takip ediyorum. Bu ekiplerin amatör ruh kapsamında teşvik edilmesi de kesinlikle olması gereken bir şey diye düşünüyorum. Hedefi olan, üst ligleri amaçlayan, maddi sıkıntısı olmayan takımlar istedikleri gibi transfer yapabilir. Ama bu işi amatör ruhla yapan ekiplerin, daha çok gençlere ve alt yapıya yönelmesini arzu ediyorum” dedi. 
Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ