KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.8603 TL
  • 6.5681 TL
  • 7.3457 TL
Kocaeli Zirve
‘Anadolu Liseleri’ne dönüşüm tartışıldı
‘Anadolu Liseleri’ne dönüşüm tartışıldı
Eğitim
21 Aralık 2010 Salı 09:17
  • 1272
  • 0

‘Anadolu Liseleri’ne dönüşüm tartışıldı

İl Milli Eğitim Müdürlüğü, genel liselerin Anadolu veya meslek lisesine dönüştürülmesiyle ilgili değerlendirme toplantısı yaptı

Milli Eğitim Bakanlığı`nın geçtiğimiz yıl başlattığı bir uygulamayla, tüm liselerin ‘Anadolu` lisesine dönüşümü konusunda, illerdeki çalışmalar devam ediyor. İlimizde de bu eğitim yılında başlayan uygulamayla ilgili, İl Milli Eğitim Müdürü Nevzat İspirli başkanlığında toplantı yapıldı. Dönüşüm teklifi veren ilçe milli eğitim müdürlerinin de hazır bulunduğu toplantıda eğitim yılı başında ‘Anadolu` lisesine dönüşen 7 okulun durumu görüşüldü. Ayrıca önümüzdeki yıl için ‘Anadolu` lisesine dönüşecek olan okulların öğrenci, öğretmen ile okulların alt yapı sorunları ele alındı.
 

7 OKUL TAMAM
Bu yılın başında ‘Anadolu` lisesine dönüşerek, bakanlık tarafından isimleri onanan 7 genel lise, ‘Anadolu` lisesi olarak eğitimine devam ediyor. Bu okullarımızın isimleri şöyle:   Çayırova Şehit İlhan Küçüksolak Anadolu Lisesi, Derince Anadolu Lisesi, Gebze Süleyman Demirel Anadolu Lisesi,  Gölcük Değirmendere Hacı Halit Erkut Anadolu Lisesi, İzmit Muallim Naci Anadolu Lisesi, Kartepe Çelik Halat Anadolu Lisesi. Valilik bu yılın başında bu bölgedeki okullarda genel liseye kayıt olmak isteyen öğrencileri, İzmit Yahya Kaptan Lisesi, Namık Kemal Lisesi ve Mimar Sinan Lisesi`ne yönlendirmişti.
 

DEVAM EDECEK
Genel Liselerin ‘Anadolu` lisesine dönüşmesinde daha çok, tekli eğitim yapılan ve öğrencileri az olan okullar seçiliyor. Buna göre, İzmit Gazi Lisesi, Yahya Kaptan Lisesi gibi kalabalık okulların dönüşümünde zorluklar yaşanacağı için bu okullar, daha sonraki yıllara bırakıldı. Yapılan son çalışmayla, şu anda Karamürsel, Başiskele, Kartepe`de düz lise kalmazken, Kandıra`nın tek genel lisesi olan Kandıra Lisesi`nin eğitimine bir süre daha eğitimine ‘genel lise` olarak devam etmesine karar verildi. İkinci aşamada ‘Anadolu` lisesine dönüşecek okulların ismi daha sonra açıklanacak.
 

KATILIMCILAR
Anadolu liselerinin altyapı sorunlarının tartışıldığı ve İl Milli Eğitim Müdürü Nevzat İspirli nezaretinde yapılan toplantıya, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Yusuf Yıldırım ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü Eğitim-Öğretim Şefi Şükran Çağlayan`ın yanı sıra yeni eğitim yılı için dönüşüm teklifi veren Gölcük İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet Demir, İzmit İlçe Milli Eğitim Müdürü Sezgin Çuhadar, Çayırova İlçe Milli Eğitim Müdürü Bekir Yümnü, Körfez İlçe Milli Eğitim Müdürü Hurşit Ekinci ve Derince İlçe Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Recep Özaydın katıldı.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ