KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7821 TL
  • 6.5692 TL
  • 7.3319 TL
Kocaeli Zirve
‘Başiskele üretiyor’
‘Başiskele üretiyor’
Eğitim
27 Aralık 2012 Perşembe 08:57
  • 2306
  • 7

‘Başiskele üretiyor’

Başiskele Milli Eğitim Müdürlüğü, yeni yıla yepyeni bir projeyle giriyor. ‘Başiskele Üretiyor’ adlı projede, öğrencileri ezber sisteminden kurtararak daha yapıcı, yaratıcı projeleri paydaşlarla birlikte oluşturmak ve başarıyı artırmak hedefleniyor.
Başiskele Milli Eğitim Müdürlüğü, yeni yıla yepyeni bir projeyle giriyor. ‘Başiskele Üretiyor` adlı kurum projesinin amacı; ilimizde ve ülkemizde gerek yüksek öğretime gerekse ortaöğretime geçişte çoktan seçmeli test tekniği uygulanmasında öğrenciler, veliler ile kamu kurum ve kuruluşlarının yaşadığı kaosu ortadan kaldırmak ve öğrencileri ezbercilikten kurtararak her konuda düşünme, gözlem yapma, merak etme, kıyaslama gibi bilimsel öğrenme modellerinden yararlandırmak. Gelecekte ulusal boyuta da taşınacak olan projenin tanıtımı bugün saat 15.00`te ilçe binasında yapılacak. 
 
PROJE START VERDİ
Kısa bir süre önce alt yapı çalışmaları başlayan projeyle ilgili kurum çalışanları ve okullar harekete geçti. Başiskele Milli Eğitim Müdürü Cemil Akkaya yönetiminde bir komisyon kuruldu. Komisyonda şube müdürü Engin Pınarbaşı başkanlığında proje koordinatörlüğünü Kocaeli Anadolu Lisesi Müdür Başyardımcısı Tamer Gök yapıyor. Komisyonda ayrıca kurumun AR-GE sorumlusu Eyüp Arslan ve ilçede bulunan 30`a yakın okuldan bir yönetici veya öğretmen, üye olarak görev aldı. Projenin bazı bölümleri ilk aşamada seçilen pilot bölgelerde uygulanacak.
 
5 ALANDAN OLUŞUYOR
Proje; geleneksel bilim şenlikleri, bölgesel proje yarışmaları, sanal laboratuvar, toplum hizmetleri, öğrencilerin kendi başarı hikayelerini yazacakları ilçe müzesi gibi kavramları içinde barındıran 5 alanla öğrencilerin karşısına çıkacak. İlçede her yıl mayıs ayında bilim şenliği yapılacak. Sanal laboratuvarlarda öğrenciler, öğretim üyeleriyle bir araya gelerek danışmanlık hizmetleri alacak. Proje çalışmaları önce bölgesel, sonra il çapında yapılacak. Toplum hizmetlerinde her  paydaş, kurulan komisyona başvurarak gerekli okul hizmeti alabilecek.
 
KAYMAKAMDAN TAM DESTEK
İlçe müzesi alanında da her yıl oluşturulan projeler, öğrencilerin başarı öyküleriyle birlikte internette ve ilçe müzesi adı altında sergilenecek. Projesi olmayan veya projede eksikleri bulunan okullar web sitesinden projeyi alarak uygulayabilecek. Projeye Başiskele Kaymakamı Ali Partal da destek veriyor. Projenin diğer bir amacı da eğitim çalışanlarını evrak işine boğmadan, ilçe imkanlarını seferber edecek bir çalışma yöntemi geliştirmek. Başiskele`yi eğitim konusunda bölgede bir marka haline getirecek uygulamaları içinde barındıran proje, www.basiskeleuretiyor.com sitesinde yayına da başladı. 
Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ