KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7100 TL
  • 6.4124 TL
  • 7.1215 TL
Kocaeli Zirve
‘Mobbing’ seçmeli ders oldu!
‘Mobbing’ seçmeli ders oldu!
Eğitim
23 Ekim 2012 Salı 08:40
  • 2509
  • 4

‘Mobbing’ seçmeli ders oldu!

İşyerlerinde ruhsal taciz ve psikolojik terör anlamına gelen ‘mobbing’, KOÜ’de seçmeli ders oldu. Türkiye’de ilk kez ilimizde açılan derse gençlerin ilgisi büyük

İlimizde ve dünyamızda birçok başarılı projeye imza atan Kocaeli Üniversitesi (KOÜ), bu yıl itibariyle örnek bir çalışma daha gerçekleştirdi. Türkiye`de ilk kez bir üniversitede ‘mobbing` (yıldırma) seçmeli ders oldu. Bu konuda hazırladığı tezle gündeme gelen Yrd. Doç. Dr. Asiye Toker Gökçe`nin önerisini kabul eden rektörlük, eğitim fakültesinde uygulamalara başladı. Haftada 3 saat verilen derslerde öğrencilere mobbing politikaları ve korunma yöntemleri anlatılıyor. Farklı fakültelerden gelen öğrencilere verilen derse ilgi yoğun.

 
İŞ YAŞAMINA HAZIRLAMA
Uygulamayla, öğrencilerin iş yaşamında karşılaşacakları ‘psikolojik baskı ve yıldırma` konularının önüne geçilmesi hedefleniyor. Türkiye`de ilk mobbing dersini veren öğretmen ünvanını da kazanan Yrd. Doç. Dr. Asiye Toker Gökçe, “Yıldırma hayatın her aşamasında var ve oldukça da yaygın. Her yerde herkes sizi yıldırabilir, hatta çocuğunuz bile yıldırma stratejisini benimsemişse sizi yıldırır. Ancak ‘mobbing` dediğimiz sadece iş yaşamında olan bir durum.  Gençlerimiz elbet bir yerde çalışacaklar. 
 

55 KİŞİ BAŞVURDU
Mobbing hakkında bilgileri ve farkındalıkları olsun istiyorum. Böyle bir durumda gençlerin ne yapacakları konusunda fikirlerinin olması önemli. Doktora çalışmam sırasında edindiğim tecrübeleri onlarla paylaşmak istedim” dedi. 1999 yılında açılan KOÜ Eğitim Fakültesi`ne her yıl 500`ye yakın öğrenci alınıyor. Eğitim fakültesinde cuma günleri 13.00 ile 16.00 saatleri arasında verilen derslere öğrencilerin ilgisi büyük. 30 kişilik kontenjanı olan derse,  55 öğrenci başvurdu.
 
NELER ÖĞRETİLİYOR?
Derste; ‘Mobbing nedir, ne tür davranışlar yıldrımaya yol açar, süreçler nasıl anlaşılar, kişisel ve örgütsel nedenler, her çatışma yıldırma mıdır, mobbingin stresle olan ilişkisi nedir, başa çıkmak için neler yapılmalı?` gibi konularda eğitim veriliyor. Yrd. Doç. Dr. Gökçe`nin, doktora konusu olan ‘mobbing` ile ilgili 2 de kitabı bulunuyor. Dekanlığını Prof. Dr. Cevat Celep`in yaptığı fakültede; 3 profesör, 5 doçent, 29 yardımcı doçent, 10 öğretim görevlisi, 1 uzman ve 15 araştırma görevlisi çalışıyor.
 
YABANCILAR DA VAR
YÖK tarafından bu yıl tüm okullarda iptal edilen rehberlik, okul öncesi ve özel eğitim bölümleri hariç ikinci öğretime kayıt alınmadı. Kademeli geçişlerin sağlanacağı sistemde, kurumun birinci ve ikinci öğretiminde toplam 2 bin 353 öğrenci eğitim alıyor. Böyle olunca geçen yıl ikinci öğretimde 869 olan öğrenci sayısı, bu yıl 669`a düştü.  Geçtiğimiz yıl 482 mezun veren okulda TÖMER sınavını kazanan 75 yabancı uyruklu öğrenci de eğitim alıyor. Bu öğrencilere, ilk kez Türkçe dersleri verilecek. 
Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ