KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 6.1454 TL
  • 6.8452 TL
  • 7.7628 TL
Kocaeli Zirve
ÇYDD’den yeni okula, yeni kütüphane...
 ÇYDD’den yeni okula, yeni kütüphane...
Eğitim
09 Kasım 2012 Cuma 15:13
  • 660
  • 0

ÇYDD’den yeni okula, yeni kütüphane...

Gülşen Müstecaplıoğlu başkanlığında ve benim de kurucu üyelerinden olduğum İzmit Çağdaş Yaşamı Destekleme derneği (ÇYDD)’nin eğitime sunduğu katkıları hepimiz yakından izliyoruz, biliyoruz
Gerek üyelerinden, gerek Kocaelili gönüllülerden gördüğü büyük destekle başta üniversiteli gençlerimize sunduğu Kardelen burslarıyla birlikte, okuma-yazma kursları, çocuk kulübü ve çeşitli atölye çalışmalarıyla birçok faydalı çalışma yapıyor. Bu arada birçok okulun Atatürk köşeleri, spor alanları, müzik odaları veya kütüphaneleri de derneğimizin eseri olduğunu hemen belirteyim. Derneğimiz 2012-1013 eğitim yılına da hızlı başlıyor ve yaptığı bağışların ilkini; henüz yeni binasına taşınan İzmit Ziya Gökalp İlkokulu`na yapacak. Dernek okulun kütüphanesini yaptırdı. 2 bin 191 hikaye ve romanın bulunduğu kütüphanenin açılışı 22 Kasım  Perşembe günü saat 14.00`de yapılacak.
 

‘Zorunlu Gönüllü` velileri kutluyorum!

Okullarımızda yaşanan birçok zorluğu biliyoruz.  ‘Veli` deyince her nedense aklımıza genelde velilerin okulundan şikayet eden, öğretmeni konusunda bir şey yapılmasını isteyen ve de okul müdürüyle pek de geçinemeyen kişiler olarak algılarız. Çünkü yaşananlar bunu gösterir. Ancak aslında hiç de öyle değildir. Böyle velilerimizin yanında bir o kadar da görevine bağlı, aile birliğinde çalışmaya can atan ve de her zaman müdür ve öğretmenlerinin yanında olan, hatta girişkenlikleriyle onları çoktan sollayan birçok velimiz de var. İçlerinde daha ileriye giderek okul için eline kova ve süpürgeyi alan da…İşte bu yıl yeni binası biten ama resmi evraklar yüzünden bir türlü binaya geçemeyen İzmit Yarbay Regik Cesur Okulu`nun oldukça çalışkan velileri var. Okul aile birliği başkanı Kadriye Akcan`ın başarılı organizasyonuyla bir araya gelen 23 gönüllü veli, okullarını silip süpürdüler. Gerçi görüntüler pek de iç açıcı değil, ama veliler ne yapsın, milli eğitim yetkilileri utansın! Ben bu velilerin özverisini buradan kutluyor ve ‘zorunlu` da olsa bu örnek gönüllülüklerini tebrik ediyorum.
 

Sen ne ‘cin` şeymişsin güzel Ecem..!

İzmit 50. Yıl Cumhuriyet Ortaokulu Teknoloji ve Tasarım Öğretmeni Neslihan Yaman`ın 8`inci sınıf öğrencilerinden Sevgili Ecem Bayezit`in ilginç buluş ve çalışmalarla ilimize  kazandırdığı önemli dereceyi dünkü sayfalarımda izlemiştiniz. Ecem, ‘İşlemi Yap Şekeri Kap` adlı buluşunda  hazırladığı robotla aslında öğrencilere matematik dersini sevdirmeyi amaçladığını belirtiyor. Türk Patent Enstitüsü`nün dikkatini çeken ve 600 buluş arasında sergilenmeye değer bulunan Ecem`in bu eseri, ayrıca TRT Çocuk`un  6-7 Mayıs tarihinde 81 il arasında düzenlediği  ‘Binbir Cin Fikir` yarışmasında 4 bin eser arasından TÜBİTAK tarafından yapılan değerlendirmede finale kalmıştı. Şimdi yarışma bir yana bence ‘insanlara matematiği sevdirme` amacı ve bunu basit gibi görünen farklı bir çalışmayla da oyun şeklinde karşıya vermesi önemli. Zaten tüm bunlardan sonra yarışmanın adı gibi içimden “Sen ne ‘cin` şeymişsin Ecem!..” demek geliyor! Çünkü yaptığı robot bir yana matematik derslerindeki tespiti de benim için önemli bir sonuç ve önemli bir ‘cin` fikir. Tekrar tebrikler sevgili Ecem!...
 

4+4+4'ün  tuvalet işkencesi!

Milli Eğitim Bakanlığı bir ilke imza atarak, dünyada ilk kez 'tuvalet maratonu' başlattı. 4+4+4 kesintili eğitim sisteminin getirdiği sorunlardan biri de teneffüs süreleri. Yeni sistemle birlikte seçmeli derslerin artırılması, okul giriş çıkış saatlerini etkiledi. Özellikle ikili eğitim yapan okullarda bu durum, öğrencilerin çok geç çıkıp, erken gelmesiyle sonuçlanıyor. Bu yüzdendir ki, teneffüs süresi 5 dakikaya düşürüldü. Durum kurtarmak için bulunan bu çözüm ne yazık ki öğrenciler için eziyete dönüştü. Okulların kalabalıklığı, tuvaletlerin kapasitesi 5 dakikalık sürenin öğrencilere yetmesine olanak verir durumda değil. En kısa zamanda öğrenciyi, öğretmeni ve veliyi bu sıkıntıdan kurtarmak için bir çözüm üretilmesi gerekiyor.
 

‘Sigortacılık` dersi ilkokul müfredatına giriyor!

Hükümet, emeklilik yaşıyla ilgili tartışmaların gölgesinde, halkı sigortacılık hakkında bilgilendirmek için atağa kalkıyor. Başta bireysel emeklilik olmak üzere sigortacılık konusunda tabana inilecek. Bir yandan üniversite öğrencileri, sanayiciler, ticaret erbabı ve esnafa yönelik bilinçlendirme faaliyetlerine ağırlık verilecek, diğer yandan ilköğretim çağındaki çocuklara da ‘sigortacılık` dersi öğretilecek. Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, kısa süre sonra Hayat Bilgisi derslerinde sigortacılık konusu da işleneceğini belirtti. 
Sigorta bilincinin geliştirilmesi amacıyla yürütülecek çalışmalar çerçevesinde verilecek dersin içeriği için çalışma başlatıldı. Ders içeriği, koordineli şekilde belirlenerek, gelecek eğitim öğretim yılından itibaren ilköğretim okullarında okutulmaya başlanacak. Çocuklar, 'Hayat Bilgisi' dersi içinde bu konuda bilinçlendirilecek. İşlenecek derste, sigortacılığın genel tanımının yanı sıra deprem sigortası, tarım sigortası, bireysel emeklilik gibi farklı sigorta türleri konusunda bilgilerin verilmesi öngörülüyor.
 
Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ