KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.8898 TL
  • 6.6063 TL
  • 7.4152 TL
Kocaeli Zirve
Derince Doğa Okulu ve İzcievi
 Derince Doğa Okulu ve İzcievi
Eğitim
19 Aralık 2012 Çarşamba 10:18
  • 1971
  • 10

Derince Doğa Okulu ve İzcievi

İzci kurullarının kapatılmasının ardından derneğe dönüşerek ilimizin ve ülkemizin tek aktif evi olan Derince Doğa Okulu ve İzcievi’nde öğretmenler harikalar yaratıyor. El birliğiyle onarılan mekanda 40 bin TL’lik masrafı, çeşitli atıl araçlarla bin TL’ye
Deprem sonrası bir çok izci liderinin Derince`den tayin olması nedeniyle ilçede izci lideri olarak kalan Derince Hürriyet Lisesi Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmeni Zeki Şahin ve çevresindeki gönüllü öğretmen arkadaşları, o dönem karne tatilinde Gebze`de açılan İzci Liderliği Kursu`na her gün giderek eğitimlerini başarıyla bitirdiler. Bunun üzerine Derince`de 2002 yılında İzci Kurulu oluşturuldu. Böyle olunca Derince izcileri kendilerine bir izcievi arayışına girdi. Kamp için en uygun alan olarak belirlenen İshakçılar bölgesindeki Tahtalı Köyü Davulcular Mahallesi`nde taşımalı eğitimle kapanan köy ilkokulunu seçti. 
 
KAYNAK YOK
Bir grup gönüllü izci öğretmen, bir yandan mesleklerini icra ederek bir yandan da kaynak arayışına girmişlerdi. O dönemde çeşitli tiyatro ve kermes etkinliklerinden elde ettikleri 2 bin TL ile, izci lideri ile gönüllü çalışanların yol ve yemek masrafları karşılanarak inşaatın temeli atıldı. Eldeki fırsatları değerlendirmek amacıyla depremde Yunanistan`ın gönderdiği konteyner evler, öğrenci velilerinin tır kamyonlarıyla taşınarak yerleştirildi. Tesisin bütün ustalık işlerini kurul başkanı Zeki Şahin ile kurul saymanı Alper Alyılmaz, işçiliği ise lise öğrencileri ve gönüllüler yapıyordu. Bir yandan tesis büyütülürken bir yandan da kamplar devam etti. 
 
ÇEŞİTLİ KONUKLAR
Üniversite hastanesinin taşınmasıyla atıl duruma gelen 300 metrekare büyüklüğündeki prefabrik yapı, Büyükşehir Belediyesi`nin de desteğiyle kuruldu. Ranza, yatak ve diğer malzemeler okullardan ve kamu kuruluşlarından temin edildi. Tesis artık 130 yatak kapasitesiyle Derince izcilerinin ihtiyacını karşılamakla kalmamış, ilimizin ve çevre illerin de izcilerine, sivil toplum kuruluşlarına hizmet eder hale gelmişti. Açılan internet sitesi sayesinde seslerini duyuran izcievi artık herkese hizmet vermeye başlamıştı. Merkezi, çevre illerin izcileri gibi Nasuh Mahruki, Savaş Ay gibi ünlüler de ziyaret etti.
 
40 BİN TL`LİK İŞİ BİN TL`YE MAL ETİLER
Onarım için yapılan başvuruya istinaden mühendisler, 30 bin liralık işçilik ve 10 bin liralık malzeme ihtiyacı olduğunu keşif raporuyla belirtti. Ancak İl Milli Eğitim Müdürlüğü onarım işinin, bütçe imkanları nedeniyle bu yıl yapılamayacağını belirtince, izci öğretmenler kendi çabalarıyla 40 bin TL`lik işi bin TL`ye mal ederek büyük başarı elde etti. Hafta içi okullarına devam eden öğretmenler, hafta sonu ve okul çıkışı gece-gündüz çalıştılar. 4 hafta bu şekilde çalışan izciler, bin lirayla tam 20 bin liralık iş yaptılar. Bakanlığın yeni yapılanması gereği izci kurullarının 2013 yılından sonra yeniden seçilmeyecek olması nedeniyle izciler, çalışmalarını koruma derneği kurarak sürdüreceklerini belirtti. 
 
Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ