KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 6.0857 TL
  • 6.8088 TL
  • 7.7202 TL
Kocaeli Zirve
300 öğrenci mağdur olur
300 öğrenci mağdur olur
Eğitim
16 Aralık 2009 Çarşamba 09:02
  • 1201
  • 22

300 öğrenci mağdur olur

Ford Otosan İ.Ö.O velileri adına açıklama yapan başkan Öztüre, Mehmetçik İlköğretim Okulu’nun okullarına taşınması konusunu uzmanlara bıraktıklarını söyleyerek, söz konusu taşınma olduğu takdirde 300 öğrencinin mağdur olacağını kaydetti

Eğitim dünyasını uzun bir süredir meşgul eden Mehmetçik İ.Ö.O.`nun yıkılıp yeniden yapılması ve bu süreçte öğrencilerin nereye taşınacağı konusundaki belirsizlik devam ediyor.  Bu konuda alınan duyumlar ortalığı karıştırıyor.  Mehmetçik İ.Ö.O. velileri, 9 kilometre uzakta olan Yenimahalle İ.Ö.O.`na taşınmak istemediklerini ve çevrede bulunan okullara dağıtılmak istediklerini belirtmişti. Bu çevre okulları arasında en çok Fort Otosan İ.Ö.O.`nun adı geçti.
 

FORD OTOSAN BİZİM KOCAELİ`DE
Bizim Kocaeli-Eğitim Dünyası, daha önce konunun taraflarından okul velileriyle, İzmit Milli Eğitim Şube Müdürü Mustafa Doğan`ı bir araya getirmiş ve soruna çözüm aranmıştı. Ancak gazetemiz bu kez, konunun diğer tarafını;  yani okulun taşınacağı okullar arasında adı geçen Ford Otosan İ.Ö.O. velilerini dinledi ve görüş aldı. Okul aile birliği başkanı İsmet Öztüre, “Mehmetçik İ.Ö.O. velilerinin halinden çok iyi anlıyoruz, çünkü bizler de geçmişte aynı kaderi paylaştık” dedi. Kendi okullarına taşınma alternatifi gündeme gelen Öztüre, bu konuda velilerin itirazları olmasına rağmen, sık sık onları yatıştırdığını ve bu konuyu uzmanların çözeceğini belirttiğini bildirdi.
 

BU YIL TEKLİ EĞİTİME GEÇTİK
Öztüre, ikili eğitimden tekli eğitime geçişin bir ilerleme olduğunu ve bu aşamadan sonra tekrar ikili eğitime geçmenin gerileme olacağını vurgulayarak, şunları söyledi: “Onların duyarlılığını çok iyi anlıyorum. Biz de Seka gibi, İsmet İnönü İ.Ö.O. olarak uzun bir süre yine 9 kilometrelik bir mesafede olan eski Mehmet Akif AL binasına taşındık. Çok zor oldu. Biz onları istemiyoruz demiyoruz. Ancak şimdi hem okul açısından hem de veliler açısından oturan bir sistemimiz var. Tüm aileler durumlarını ona göre ayarladı.  Okulumuzun her saati çok dolu, ayrıca AB projeleriyle ilgili çalışmalarımız akşamlara kadar devam ediyor. Koç Vakfı bu konuya hiç müdahale etmedi. Çözümü yetkililere bıraktı.”
 

DERSANE PROGRAMLARI ETKİLENİR
Öztüre, şu anda okullarına işçi servisleriyle gelen 300 kadar öğrencinin, ikili eğitime geçtiği takdirde mağdur olacağını da belirterek, “200 kadar öğrencimiz, dershane programlarını ona göre ayarladı. Yaklaşımlarımız lütfen duygusal olarak algılanmasın, görüşlerimiz bilimsel temellere dayanmaktadır. Ben bu konuda tepki göstermek için yürüyüş yapmak isteyen velilerimize engel olmaya çalıştım. Gazetenizin duyarlılığına teşekkür ederiz. Bizler kavgayla değil, uzlaşmayla bir noktada buluşacağımızı düşünüyoruz. Konu bizi aşıyor zaten. İşi uzmanlarımıza bırakmak lazım” dedi.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ