KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7100 TL
  • 6.4124 TL
  • 7.1215 TL
Kocaeli Zirve
51 bin 31 öğrenci yarın sınava girecek
51 bin 31 öğrenci yarın sınava girecek
Eğitim
14 Aralık 2010 Salı 08:11
  • 3252
  • 3

51 bin 31 öğrenci yarın sınava girecek

İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Kocaeli Valiliği iş birliğiyle yarın yapılacak SBS için başarı değerlendirme sınavına 51 bin 31 öğrenci mazeretsiz katılacak

Kocaeli Valiliği ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından ilimizdeki SBS`ye giren öğrencilerin eksiklerini gidermek amacıyla 3 aşamalı hazırlanan SBS için başarı değerlendirme sınavlarının ilki yarın yapılacak. Ana sınıfı hariç tüm ilköğretim okullarında eğitime bir gün ara verilirken 12 ilçede toplamda 51 bin 31 öğrenci sınava girecek. 3 bin 500 öğretmenin görev alacağı sınavın sonuçları 15 gün sonra açıklanacak. Konuyla ilgili valilik binasında bir toplantı düzenleyen vali yardımcısı Ali Sözen ve İl Milli Eğitim Müdürü Nevzat İspirli tüm öğrencilerin mazeretsiz sınava katılması gerektiğini vurguladı.
 

ÜÇ AŞAMANIN BİRİNCİSİ
İlimizdeki öğrenci ve okul başarılarının değerlendirilip, seviyelerinin belirlenmesi için yarın saat 10.00`da tüm ilköğretim okullarında yapılacak ‘başarı değerlendirme sınavı`nın ikincisi 9 Mart, sonuncusu ise 11 Mayıs`ta yapılacak. Tüm öğrenciler için geçerli olacak asıl SBS sınavı ise haziran ayında yapılacak. Ana sınıfı hariç tüm ilköğretim okullarında daha sonra telafisi yapılmak üzere bir gün ara verilecek. İlçe milli eğitim müdürlerinin de katıldığı toplantıda konuşan vali yardımcısı Sözen, sınav günü kaymakam ve milli eğitim müdürlerinin genel SBS gibi tedbirler almasını istedi.
 

KİTAPÇIKLAR TESLİM EDİLDİ
“Sınava katılmamak için mazeret yok. Ancak doktor raporu kabul edilebilir” diyerek tüm öğrencileri SBS deneme sınavına bekleyen Sözen`in ardından konuşan İl Milli Eğitim Müdürü Nevzat İspirli de “Geçtiğimiz yıla göre bu sene  göğsümüzü kabartan bir tablo ortaya çıkmıştı. 47. sıradan 19. sıraya yükselmiştik. Başarılı öğrenciler sıralamasında ilk 10`un içine 2 öğrencimiz vardı. Ayrıca 8 öğrencimiz de 500 tam puan almıştı. Aynı başarıyı yakalamak için deneme sınavına önem veriyoruz. Soru kitapçıkları bu akşam tüm ilköğretim okullarına teslim edilecek” ifadelerini kullandı.
 

MALİYETİ 43 KURUŞ
İhaleyle Vaktaş firmasının yapacağı sınav için öğrencilerden hiçbir ücret alınmayacağını da kaydeden İspirli, ücretlerin İl Özel İdaresi tarafından karşılanacağını vurguladı. İspirli, “Bir öğrencinin sınav maliyeti 43 kuruş. O gün 55 müfettiş ve ben bizzat okulları gezip sorunları yerinde çözeceğiz. Ayrıca öğretmenlere sınav ücreti de ödenecek. Sınavı yapan firma bize her öğrenci için karne, hangi konularda eksik olduğumuzu, okulların ve ilçelerin başarı sıralamasını verecek. Biz de bu analize göre eksiklerimizi göreceğiz” şeklirde konuştu.
 

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ