KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7100 TL
  • 6.4124 TL
  • 7.1215 TL
Kocaeli Zirve
Açık liselerde kayıtlar uzadı!
Açık liselerde kayıtlar uzadı!
Eğitim
16 Ekim 2012 Salı 08:35
  • 1643
  • 1

Açık liselerde kayıtlar uzadı!

4+4+4 eğitim sistemi açık liseleri de vurdu. Sistemde bu yıl 8’inci sınıfı bitiren öğrenciler, örgün eğitime yönlendirilince açık lise kayıtları da aksadı

Okullarda 4+4+4 eğitim sisteminde yaşanan kaos farklı alanlarda kendini göstermeye devam ediyor. Sistem açık liseleri de vurdu. Daha önce herhangi bir nedenle eğitimi yarım kalan öğrencilere sadece halk eğitim merkezlerinde verilen açık lise eğitimi, yeni sistemle birlikte Anadolu Liseleri dışındaki liselerde açıldı. Bu yıl itibariyle 4+4+4 gereği 8`inci sınıfı bitiren öğrenciler, bu kurumlara yönlendirilecekti. Ancak yaşanan kavram karmaşası bakanlığa kadar uzadı ve yeni önlemler alındı.

 
KAYITLAR UZATILDI
24 Eylül`e kadar olan eski kayıt süresinde yetkililer ilköğretim 8`inci sınıfı bitiren öğrencileri örgün eğitim veren okullara yönlendirmeye çalışınca açık liselerdeki kayıtlar da aksadı. Durumu fark eden bakanlık, genel lise ve meslek liselerinde 24 Eylül`de sona erecek kayıtları, 22 Ekim`e kadar uzattı. Bu durum, mezunlarla birlikte genel lise, açık lise veya açık meslek liselerine devam eden öğrencileri bünyesinde eğiterek usta ve kalfa yetiştiren mesleki eğitim (çıraklık okulu) merkezlerindeki kayıtları da uzattı. 
 
EN FAZLA ÖĞRENCİ 
İlimizde İzmit, Gebze, Gölcük ve Körfez olmak üzere 4 ilçede bu kurumlar; Mesleki Eğitim Merkezi (MEM), mevcudu az olduğu için Karamürsel ve Kandıra`da ise Mesleki Teknik Endüstri Meslek Lisesi (METEM) olarak eğitimlerine devam ediyor. Bu merkezlerin öğrenci sayısı kontenjanlar dolunca birden arttı. Şu anda kayıtlar devam ediyor. Kalfa ve ustalık eğitiminde en fazla kayıt, bin 200 öğrenciyle Gebze`de bulunuyor. Bu ilçemizi 800 öğrenciyle İzmit, 150 öğrenciyle Gölcük, 130 öğrenciyle Körfez takip ediyor. Geç kayıt olan öğrencilere bu eğitimin ne zaman telafi edileceği bilinmiyor.
 
YENİ UYGULAMA
Yaşanan bu kaos ortamında birçok iş yerinde çalışan öğrenciler iş yerlerinde pratik, bu okullarda da teorik bilgilerin eğitimini alıyor. Şu anda Gebze`de bu eğitimi alan Dilovası, Çayırova ve Darıca öğrencileri aldıkları çıraklık eğitimini, yeni bir uygulamayla önümüzdeki eğitim yılında bu ilçelerdeki halk eğitim merkezlerinde alacak. Devam eden kayıtlarda öğrencilerden; lise diploması veya öğrenim belgesi, iş yeri ustalık veya usta öğretici belgesi, nüfus cüzdanı fotokopisi, sağlık raporu, olmayanlara devletin ödemesi için velinin sigortalı olup olmadığıyla ilgili belge ve 6 adet fotoğraf isteniyor.    
Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ