KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 6.0857 TL
  • 6.8088 TL
  • 7.7202 TL
Kocaeli Zirve
Atamızı andık
Atamızı andık
Eğitim
10 Kasım 2010 Çarşamba 14:51
  • 2019
  • 1

Atamızı andık

Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk' ün aramızdan ayrılışının 72. yılında yine büyük bir hasretle anıldı.

Türkiye Cumhuriyeti`nin ölümsüz lideri Mustafa Kemal Atatürk'ün ölümünün 72. yıldönümünde yine büyük bir hasretle anıldı. Anma töreni valilik tören alanında tüm kamu kurum ve kuruluş, sivil toplum örgütleri ve siyasi partilerin Atatürk Anıtı`na çelenk sunmasıyla başladı. Törene, Kocaeli Valisi Ercan Topaca, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Garnizon Komutan Vekili Deniz ve Hava Üst Komutanı Hakan Üstem, Jandarma Alay Komutanı Uğur Dilbaz, Cumhuriyet Başsavcısı Fatih Özdemir, KOÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ayşe Sevim Gözkalp, Baro Başkanı Tamer Solakoğlu,  İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, çok sayıda asker, il müdürleri, ilçe milli eğitim müdürleri,  meclis üyeleri, vali yardımcıları ve kaymakamlar katıldı.
 

AYGÜN VE ŞENSOY YOKTU
Törene AKP İl Başkanı Zeki Aygün ve CHP İl Başkanı Ferhan Şensoy katılmazken, MHP İl Başkanı Ruhi Çavdar ile MHP İzmit İlçe Başkanı Adın Ünlü, DSP İl Başkanı Yakup Kalmuk anma töreninde hazır bulunan siyasiler arasındaydı. Geniş güvenlik önlemlerinin alındığı tören, Mustafa Kemal Atatürk`ün ölüm saati olan 09.05`te 2 dakika boyunca sirenlerin çalmasıyla başladı. Sirenlerin ardından İstiklal Marşı okundu ve çelenk sunumu gerçekleştirildi.
 

ÖĞRENCİLERDEN ORATORYO
Valilik tören alanında gerçekleştirilen çelenk sunumunun ardından protokol üyeleri Kocaeli Anadolu Lisesi öğrencileri tarafından hazırlanan “ Ben Anadoluyum” adlı oratoryo gösterisini seyretmek için Süleyman Demirel Kültür Merkezi`ndeki (SDKM) anma törenine katıldı. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı`nın okunmasıyla başlayan gösteri öncesi bir konuşma yapan İl Milli Eğitim Müdürü Nevzat İspirli, “Başöğretmenimiz Atatürk sadece askeri zaferler kazanan bir asker değil, Türk milletini yok olmaktan kurtaran bir kurtarıcı, Türkiye Cumhuriyeti`ni kuran bir devlet kurucu değil, aynı zamanda kurduğu devleti yaşatacak ve yüceltecek ilkeleri ve hedefleri koyan bir sistem ve düşünce adamı, bir öğretmen, bir uygulayıcıdır” dedi.
 

GENÇLİĞE HİTABEYİ AÇTI
İspirli`nin konuşmasının ardından sözü muharebe destek komutanlığından kurmay albay Orhan Aksoy aldı. Aksoy yaklaşık yarım saat boyunca yazılı olarak yaptığı konuşmada Atatürk`ün gençliği hitabesinin satır satır açarak gençlere nasihatlerde bulundu. Sık sık çağdaşlığa ve laikliğe vurgu yapan kurmay albay Orhan Aksoy, şunları söyledi: “Cumhuriyetin kuruluş felsefesi olan ulus devlet, laik devlet, üniter devlet yapısına sahip çıkmak kendisini Türk ulusunun ferdi olarak gören herkesin üzerine düşen bir görevdir.
 

SORUMLULUK GENÇLERİNDİR
Bizler bu temel değerlerden asla vazgeçmeyeceğiz ve geleceğe taşıyacağız. Sevgili öğretmenler Atatürk`ün gençliğe hitabesinde Cumhuriyeti müdafa ve muhafaza sorumluluğu verdiği gençlerin ilerici, aydın ve yurtsever olma sorumluluğu da sizlere düşmektedir.” Kurmay Albay Aksoy`un etkileyici konuşmasının ardından öğrenciler “Ben Anadolyum” adlı oratoryoyu gerçekleştirdi. Oratoryonun ardından düzenlenen kokteyle katılan protokol yine Kocaeli Anadolu Lisesi`nin hazırladığı Atatürk konulu fotoğraf sergisi gezdi.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ