KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7077 TL
  • 6.3054 TL
  • 7.1537 TL
Kocaeli Zirve
Aynı binada bulunan iki okulu bekleyen tehlike!
Aynı binada bulunan iki okulu bekleyen tehlike!
Eğitim
07 Aralık 2011 Çarşamba 08:03
  • 2600
  • 2

Aynı binada bulunan iki okulu bekleyen tehlike!

Yeni binasında Ziya Gökalp İlköğretim Okulu’nu da ağırlayan Mehmetçik İlköğretim Okulu’nun, yüksek zeminde ince demirlerle korunan çevresi büyük tehlike oluşturuyor

Geçtiğimiz yıl depremde hasar gördüğü için sağlıksız koşullarda eğitim veren İzmit Mehmetçik İ.Ö.O. yıkılmış ve yerine yeni bina yapılmıştı. Öğrenciler bu süreç içinde bir yıl İzmit Ford Otosan İ.Ö.O.`na taşınmış, yıl boyu iki okul bir arada eğitim görmüştü. Yeni eğitim yılının ekim ayında yeni binalarına geçen Mehmetçik İ.Ö.O., bu yıl da kendi kaderini yaşayan bir okula ev sahipliği yapıyor. 40 yıl önce yapılan ve ihtiyaca cevap veremediği için yıkılan İzmit  Ziya Gökalp İ.Ö.O., devam eden inşaatı nedeniyle Mehmetçik İ.Ö.O.`nda  eğitimine devam ediyor.
 

İKİ OKUL BİR ARADA
Yeni binasına geçtiği halde bağımsız eğitim veremeyen okulda bazı sıkıntılar var. Çevre koşulları nedeniyle güvenlik konusu başta olmak üzere, kalabalık olduğu için çiftli eğitim verilen okulda sabah Mehmetçik İ.Ö.O., öğlenden sonra da Ziya Gökalp öğrencileri eğitim alıyor.  Mehmetçik İ.Ö.O.`nda 653 öğrenciyle 29 öğretmen, Ziya Gökalp İ.Ö.O.`da ise 700 öğrenciyle 35 öğretmen görev yapıyor. Yeni okul olmasına rağmen projede sadece 2 idari odası bulunan okulda, ikinci okul için bir derslik bozularak yönetici odası ve çok amaçlı sınıf yapıldı.
 

OKULUN BAHÇE DUVARI YOK
Ayrıca okulda yaşanan en büyük tehlike, bahçe duvarlarıyla ilgili. Yüksek zeminde yer alan okulun bahçe duvarları yok. İnce ve sağlıksız yapılan demir korkulukları elle tuttuğunuzda sallanıyor. İl Milli Eğitim Müdürü Nevzat İspirli`nin daha önce okula yaptığı ziyaret sırasında dikkatini çeken konuyla ilgili önlem alınacağını belirtti. Ancak kısa sürede önlem alınmazsa, çeşitli kazalar olabilir. Velilerin de bu konuda sıkıntıları var. Özellikle teneffüs saatlerinde veya iki okulun giriş-çıkış saatinde yaşanan yoğunluk tehlikeyi arttırıyor. 

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ