KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7314 TL
  • 6.3363 TL
  • 7.1357 TL
Kocaeli Zirve
Başarı anahtarı zamanı yönetmekte
Başarı anahtarı zamanı yönetmekte
Eğitim
26 Eylül 2009 Cumartesi 11:07
  • 722
  • 0

Başarı anahtarı zamanı yönetmekte

Milli Prodüktivite Merkezi (MPM) uzmanları, öğrencilerin başarıyı yakalayabilmesi için zamanı verimli şekilde kullanmalarının ipuçlarını araştırdı. Zamanı iyi kullanan öğrencilerin başarıyı yakaladıkları belirlendi.

Milli Prodüktivite Merkezi'nden (MPM) yapılan açıklamaya göre, TÜBİTAK desteği ile gerçekleştirilen "İlköğretim Okullarında Zaman Yönetimi" projesinin sonuçları veliler ve öğretmen için rehber niteliği taşıyor. Soyut kavramları somutlaştırma yeteneklerinin geliştiği 5. sınıf ve sonrası eğitim düzeyindeki öğrenciler üzerinde yapılan araştırmaya göre, her işin başında planlama bulunuyor. Plan günlük yapılmalı, anne veya babayla birlikte bir gün öncesinden hazırlanmalı ve mutlaka bir plan defterine kaydedilmeli. Öğrencinin performansının en yüksek olduğu saatler belirlenmeli, öğrenci evde ders tekrarını ihmal etmemeli. Öğrenci aynı mola süresi içerisinde iki farklı etkinliği yapmamalı, iki saat ders çalıştıktan sonra verdiği molada oyun oynamalı, televizyon izlemeli ya da bir başka etkinlik yapmalı.

Baskı altındaki çocuk başarısız oluyor
Araştırmaya göre, öğrenci başarısındaki en önemli engellerden ikisini yasak ve baskılar oluşturuyor. Devamlı baskı gören öğrenci sınav başarısının değil, kendi benliğinin değerlendirildiğini düşünüyor. 5. sınıf ve sonrası öğrencilerin birçok sorumluluğu alması gerektiğine dikkat çekilen araştırmaya göre, hazırlanan plan defterinin altına "gerçekleştirdiğim sorumluluk" adında bir bölümün açılarak mutlaka o gün içerisinde çocuğun yerine getirdiği sorumluluklar yazmalı.

Hedefler ve öncelikler belirlenmeli
Araştırmada, kısa orta ve uzun vadeli hedeflerin belirlenmesi ve planın bu hedeflere uygun olarak hazırlanmasının başarıda önemli bir faktör olduğuna dikkat çekiliyor. Öğrencinin yetişmesi gereken bir ödev, oyun için bekleyen arkadaşlar, bilgisayar veya televizyon ile oyalanma gibi birçok alternatif arasından öncelikleri belirleyerek günlük programını buna göre yapması gerekiyor.

Motivasyonda en önemli etken anne baba takdiri
Öğrenci başarısındaki en önemli motivasyon kaynağı anne baba takdiri olarak kaydediliyor. Araştırmaya göre, ebeveynlerin "bu işi başarabilirsin" mesajını öğrenciye vermesi gerekiyor. Diğer motivasyon kaynakları ise öğretmen ve arkadaş takdiri olarak sıralanıyor.

Öğrenciler için zaman yönetimi tuzakları
Çalışma odasının zihinsel yorgunluğa sebep olan poster ve müzikten arındırılması, masanın pencereye uzak ve düzenli olması, ısı, ışık ve sesin normal seviyelerde bulunması, öğrencinin kendisine ait bir çalışma odası veya çalışma masasının mutlaka olması, çalışma ortamına ilişkin tuzaklardan kurtulmanın yolları olarak sıralanıyor. Ertelemenin yığılmaya, yığılmanın ise başarısızlığa neden olduğunun ifade edildiği araştırmada, günübirlik ders tekrarının önemi vurgulanıyor. Programın öğrenci tarafından harfiyen uygulandığı günlerde, veli tarafından, "doğru bir şekilde uyguladığına şahidim" ifadesiyle birlikte imzalaması, erteleme tuzağına karşı etkili bir önlem olarak tavsiye ediliyor.

Ebeveynlere önemli görevler düşüyor
Öğrencinin mutlaka dinlemeyi öğrenmesi gerektiğine işaret edilen çalışmaya göre, bu konudaki en önemli aktör anne ve baba. Evde dinleme alışkanlığı kazanmayan çocuk okulda da öğretmenini ve arkadaşlarını dinlemiyor. İletişim sorunu yaşayan öğrenci kendisinden ne istendiğini bilmiyor, bu da başarısızlıktan anti sosyalliğe kadar birçok sıkıntıyı beraberinde getiriyor.

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ