KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 6.0857 TL
  • 6.8088 TL
  • 7.7202 TL
Kocaeli Zirve
Başkan, Roman çocuklara Mevlana’yı anlattı
Başkan, Roman çocuklara Mevlana’yı anlattı
Eğitim
16 Aralık 2011 Cuma 12:32
  • 2927
  • 0

Başkan, Roman çocuklara Mevlana’yı anlattı

Maria Anne Bilgi Evi’ni ziyaret eden Başkan İbrahim Karaosmanoğlu, öğrencilere Mevlana ve onun hoşgörüsünü anlattı

Kocaeli`de eğitim yatırımlarına önem veren Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, kültür sosyal işler daire başkanlığı bünyesinde Tavşantepe Mahallesi`nde hizmet veren Maria Anne Bilgi Evi`ni ziyaret etti. Roman vatandaşların sıklıkla yaşadığı mahallede geçtiğimiz aylarda açılan bilgi evine konuk olan Karaosmanoğlu`na genel sekreter yardımcısı Tahir Büyükakın ile kültür ve sosyal işler daire başkanı Ali Yeşildal eşlik etti. Öğretmen ve idarecilerin yanı sıra bilgi evinde ders yapan Roman çocuklarla bir araya gelen Karaosmanoğlu, ‘Mevlana ve Hoşgörü` konusunu işleyen öğrencilere bazı bilgiler aktardı.

 

 

KOCAELİ AİLEMİZ
Çocuklara Mevlana ve onun hoşgörüsüyle ilgili sorular yönelten Karaomanoğlu, aldığı cevaplardan memnun kaldı. Karaosmanoğlu, “Mevlana`yı anlamanın en iyi yolu, onun eserlerini okumaktan geçiyor. Aşkla, sevgiyle dolu bir hayat öğütleyen Mevlana`nın engin hoşgörüsü bizlere yol gösteriyor. Mevlana, bugün insanlığın ihtiyaç duyduğu hoşgörüyü ve affediciliği çağlar öncesinden haykırmış. Biz de onun öğüdüne uyuyoruz, dünyaya ve herkese hoşgörüyle yaklaşıyoruz. Kocaeli`de yaşayan herkesi ailemiz gibi, evlatlarımız gibi görüyoruz`` ifadesini kullandı.

 

 

470 ÜYESİ VAR
Genel Sekreter Yardımcısı Tahir  Büyükakın ile daire başkanı Ali Yeşildal, başkan Karaosmanoğlu`na bilgi evi hakkında bilgi vererek Maria Anne Bilgi Evi`nin 470 üyesi bulunduğunu, ders çalışan, etütlere katılan, bilgisayarda ödevlerini yapan çocuklara 10 personelin yardımcı olduğunu belirtti. Yeşildal, “Haftada 5 gün okuma yazma, matematik, değerler eğitimi, İngilizce, fen ve teknoloji, Türkçe gibi dersler veriliyor. Okula gidemeyen ya da maddi durumu yeterli olmayan öğrenciler, bilgiye ve öğrenmeye olan açlıklarını burada gideriyor” şeklinde konuştu.

 

 

ANNELER DE ÖĞRENİYOR
Maria Anne Bilgi Evi`nde sadece çocuklara değil, büyüklere, onların anne ve babalarına da yer var. Bilgi evinde büyüklere yönelik, okuma yazma kursları düzenleniyor. Çocuklarının elinden tutan Roman anneler, okumayı yazmayı, dünyayı tanımayı bilgi evinde öğreniyor. Başkan Karaosmanoğlu`nun, “Sizin hiç kimseden eksiğiniz yok” sözünden çok etkilendiklerini ifade eden Roman kadınlar, eğlenmeyi bildikleri kadar, okuma yazmayı da öğrenmek istediklerini ifade ediyor.  
 

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ