KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 6.0857 TL
  • 6.8088 TL
  • 7.7202 TL
Kocaeli Zirve
Bil-Kent Yurdu’nda öğrenciler tedirgin
Bil-Kent Yurdu’nda öğrenciler tedirgin
Eğitim
02 Kasım 2010 Salı 08:31
  • 917
  • 0

Bil-Kent Yurdu’nda öğrenciler tedirgin

Özel Bil-Kent Kız Öğrenci Yurdu’nda kalan öğrencilerin ‘vaad edilenler yapılmadı’ iddiası velilerin uykusunu kaçırmaya başladı

2010-2011 eğitim-öğretim yılında hizmete açılan Özel Bil-Kent Öğrenci Yurdu`nda kalan öğrenciler, kurum yöneticilerinin kayıt sırasında kendilerine vaad edilen özelliklere yurdun sahip olmadığını görünce şikayetçi oldu. İzmit Leyla Atakan Caddesi`nde bulunan ve 3 ay önce hizmet vermeye başlayan kız yurdunda, kendilerine verilen broşürlerdeki hiçbir hizmetin olmadığını iddia eden  öğrenciler, fiziki koşullarda yaşanan sıkıntının yanı sıra, binayla ilgili elektrik ve ısınma problemlerinin yaşandığını da belirtti. 3 ay önce hizmete açılan ve 72 öğrenci kapasiteli yurtta şu anda 30 öğrenci kalıyor.
 

SIKINTILAR VAR
İddiaları yanıtlayan kurum sahibi Orhan Kaya şunları söyledi: “Ben de emekli bir öğretmenim. Eğitimde yaşanan sıkıntıları yakından biliyorum. Ben Samsun`dan buraya 3 ay önce bu yurdu açmak için geldim. Hatta babamın arsasını satıp da geldim. Bu binada daha önce yine bir yurt hizmet veriyordu. Ama ben kiraladığımda boştu. Evet yurt olarak yaşadığımız sıkıntılar var, yok değil. Amacım barınmada büyük sorun yaşayan öğrencilerimize hizmet sunmak.  Binanın tadilatı için kendi cebimden para harcadım. Hatta öğrencilerimin ekim ayı aidatını bile henüz almadım.”
 

MASRAFIMIZ ÇOK
Orhan Kaya, toplanan aidatlarla istenilen hizmetin alınmadığı hakkında çıkan iddiaları da şöyle yanıtladı: “4 kat olan binanın üç  katını kullanıyoruz. Paralar toplanıp ne yapılıyor denilmesin, çünkü binanın tamamını tadilattan geçirdik. Alçı, boya, badananın yanı sıra, masa, sandalye ve  odalara bazalar aldık, mutfak ve lavabolar boydan boya yeniledik. Isınma sorunuyla ilgili, binamızda merkezi ısınma sistemi olduğu için  İZGAZ bizden depozito parası olarak 9 bin TL istedi. Onu ödeyemedik. Bu konuda yetkililerin  yardımcı olmasını istiyoruz. Elektrikle ilgili var olan sıkıntılarımızı da aşıyoruz.”
 

KANUN DIŞI BİR ŞEY YOK
Önceki gün yurt binasında yaşanan ve öğrenciler tarafından merak edilen gürültülerle ilgili soru yönelttiğimiz Kaya konuyla ilgili şunları söyledi: “Yurt için yaptığım bu masraflardan dolayı 2 aylık kiramı ödeyememiştim. Bina sahibi geldi ve bu konuda görüşmemiz oldu. Konuyla ilgili anlaşma sağladık. Artık sorun yaratcak bir durum yok. Hizmetimiz devam ediyor. Hiçbir öğrencimiz tedirgin olmasın.” Kaydını sildirmek isteyen öğrencilere izin verilemediği, ayrıca ödemelerle ilgili senet yapılmadığı, sadece ödenti planı çıkarıldığı ile ilgili şikayetlere de yurt sahibi  Kaya “Biz kanun dışı hiç birşey yapmadık. Yurtta böyle bir baskı yok. Ödenti planları elimizde, isteyene veriyoruz.” dedi.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ