KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.5959 TL
  • 6.2126 TL
  • 6.7892 TL
Kocaeli Zirve
Bilgi yarışmasının birincisi değişti
Bilgi yarışmasının birincisi değişti
Eğitim
05 Nisan 2010 Pazartesi 17:50
  • 3538
  • 9

Bilgi yarışmasının birincisi değişti

İzmit MEM’in düzenlediği bilgi yarışmasında Yahya Kaptan İ.Ö.O.’nun sonuca olan itirazı, üst kurul oy çokluğuyla kabul edilerek yarışmanın galibini Yahya Kaptan olarak ilan etti

İl Milli Eğitim Müdürlüğü`nün düzenlediği bilgi yarışmasının İzmit finalinde yaşanan skandallar dün de devam etti. 46 ilköğretim okulun katıldığı yarışmada, dört okul finale kalmış ve bu okullar arasından da Hızırreis İlköğretim Okulu birinci olmuştu. Ancak yarışmada ikinci olan Yahya Kaptan İlköğretim Okulu 12. soruya itiraz edince, yarışma ertelenmişti. Okulun itirazı üzerine aynı gün toplanan komisyon üyeleri, sorunun yanlış olduğuna karar verdi. Akabinde yarışma komisyonu her iki okulu da dün Nuh Çimento İlköğretim Okulu`na davet etti.

TUTANAK GİTMEDİ
Komisyon, yarışma gün ve saatiyle ilgili üst yazının dışında, verdiği kararla ilgili bilgiyi göndermeyi unutunca olanlar oldu. Çünkü jüri, bu kararında sorudaki yanlışlığı ve yanıtlar arasında da doğru şıkkın olmadığını kabul etmişti. Bu karardan haberi olmayan Yahya Kaptan İ.Ö.O. Müdürü Necati Kal ise, dün sabah erken saatlerde ilçe milli eğitim müdürlüğüne itirazda bulundu. Akabinde de, yapılacağı açıklanan yarışmadan öğrencilerini çektiğini açıkladı.

OLAYLAR YAŞANDI
İzmit Milli Eğitim Müdürü (MEM) Sezgin Çuhadar, müdürlüğe gelerek itiraz hakkını kullanan Necati Kal`a, başvuruyu kaymakamlığa yapması gerektiğini söyleyince, Kal ile Çuhadar arasında sesler yükseldi. Kısa süreli münakaşa yaşandı. Daha sonra olaya karışan şube müdürü İbrahim Okutan`ın da tavrı elektiriği arttırınca, tekrar araya giren Çuhadar bu sefer ortalığı sakinleştirdi. Ancak itirazından vazgeçmeyen Kal, dilekçesini İl Milli Eğitim Müdürlüğüne de sundu. İl MEM Müdür Vekili Muhlis Öztürk dilekçeyi işleme aldı. Öztürk, İzmit MEM`i arayarak yarışma saatine kadar, bir üst kurul kurulmasını önerdi. Talimatı üzerine yarışmaya dakikalar kala bir üst kurul oluşturuldu.

OKUTAN HABER VERDİ

Yahya Kaptan İ.Ö.O.`nun yaptığı itiraz üzerine saat 10.30`da yapılması gereken yarışma ikinci kez iptal oldu. İzmit MEM yetkilerinden İlkay Solmaz, komisyon kararını katılımcılara okudu. ‘Yarışma var` düşüncesiyle gelen iki okulun öğrencileri üzgün bir şekilde salondan ayrıldı. İzmit MEM tarafından kurulan yeni komisyon saat 11.00`de toplandı. Uzun süren durum değerlendirmesi yaptı. Saat 12.00 sularında kurul kararını verdi. Oy çokluğuyla Yahya Kaptan İ.Ö.O.`nu birinci seçti. Şube müdürü İbrahim Okutan okulu arayarak sonucu bildirdi ve okulu tebrik etti.

OLAY SORU NEYDİ?

Yarışmada itirazlara neden olan ve yarışmanın sonucunu değiştiren sosyal bilgiler sorusu ise şöyleydi: ‘23 Nisan 1920`de kurulan TBMM`nin ilk başkanı kimdir?` Yahya Kaptan İ.Ö.O. bu soruya şıklar arasında bulunan ‘Mustafa Kemal Atatürk` yanıtını verdi. Hızırreis İ.Ö.O. ise meclise kısa süre başkanlık yapan Fethi Okyar`ın adını verdi. Hızırreis İ.Ö.O.`nun yanıtı doğru kabul edildi. Ancak yarışma sonunda jüri ve komisyon kendi verdikleri kararı hatalı buldu. Çünkü komisyon yarışmada bu tür kolay bir soru sormadıklarını, cumhuriyetin ilanından sonra bir gün başkanlık yapan en yaşlı üyeyi sorduklarını belirtti.

YENİ KOMİSYON

İzmit İlçe MEM, dün yeni kurulacak olan üst kurul icin çalışma yaptı. Yeni kurulan üst kurulda görev yapması için KOÜ`den yetkili isteyen milli eğitime aynı gün işlem yapılamayacağı için olumsuz yanıt gelince, lise öğretmenlerinin bulunduğu yeni bir komisyon kuruldu. Bu komisyonda; Muammer Dereli Anadolu Öğretmen Lisesi`nden müdür yardımcısı Hüseyin Alıcıkuş, İzmit Lisesi`nden Arsan Savur, Atılım Anadolu Lisesi`nden Bülent Yıldızkan, İbrahim Süreyya Yiğit İ.Ö.O. Müdürü İsmail M. Alkan ve 50. Yıl İ.Ö.O.`dan Kamil Kaplan yer aldı.

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ