KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.8603 TL
  • 6.5681 TL
  • 7.3457 TL
Kocaeli Zirve
Bölgemizin ilk ve tek ADALET LİSESİ ilimizde açıldı
Bölgemizin ilk ve tek ADALET LİSESİ ilimizde açıldı
Eğitim
18 Aralık 2012 Salı 09:07
  • 2173
  • 0

Bölgemizin ilk ve tek ADALET LİSESİ ilimizde açıldı

İnkılap Lisesi, Ticaret Meslek Lisesi’ne dönüşerek ilimizin ve bölgemizin ilk, Türkiye’nin 23’üncü ‘Adalet Lisesi’ oldu.
İlimiz, yeni eğitim yılıyla birlikte genel liselerin anadolu liselerine dönüşmesinin yanında birçok mesleki okula da kavuşmuş oldu. Ancak bunların içinde bir okulumuz var ki bu okulumuz ilimiz ve bölgemizin tek kurumu olarak dikkat çekiyor. Türkiye`nin de 23`üncü okulu olan kurumumuz, 1974 yılında ilkokul, 1994 yılında da lise olarak hizmet vererek bu yıl itibariyle de ticaret meslek lisesine dönüştü. Ancak kurum, ilimizin ilk ve tek Adalet Lisesi olma özelliği de kazandı. Kurumun ‘anadolu` olmasıyla ilgili de bakanlık başvuruları yapıldı. İki  şube olarak açılan ‘Adalet Lisesi` bölümü büyük ilgi  gördü. Okulun düz lise öğrencileri, bu yıl son kez mezun olacak. Okul önümüzdeki yıl itibariyle tamamen ticaret meslek lisesi olacak.
 
BİNA YETERSİZ
Okulda 300 öğrenci eğitim alıyor. Bunun 62`sini 9. sınıfa kayıt olan  meslek lisesi öğrencileri oluşturuyor. İlk kez açılan Adalet Melsek Lisesi`nin öğrencilere büyük avantajları var. Burada okuyan öğrencilere Adalet Bakanlığı kadrolarında çalışma imkanı doğuyor. İlimizdeki KOÜ Adalet MYO`na sınavsız geçiş yapan öğrencilerin, dikey geçişle Hukuk Fakültesi`ne de gidebiliyor. Tüm bunların dışında okul gerek devlet, gerek okul yönetimi ve aile birliği tarafından elden geçilerek birçok bölümüyle yenilendi. Ancak okulda sadece 11 şubenin bulunması eğitimi aksatıyor. Kütüphanesi de olmayan öğrenciler, okula en yakın mesafedeki İzmit İlçe Kütüphanesi`nden yararlanıyor. Bilişim sınıfı yok, konferans salonu yok. 
 
YENİLENEN YERLER
Eski bina olmasına rağmen okulu gördüğünüzde iç donanımda yapılan yenilikler dikkat çekiyor. Okulun tüm idareci, öğretmen ve rehber odaları yenilendi. Zemin laminat kaplandı, öğretmenler odası ve yönetici odalarının masa-sandalyeleri değişti. Okulun tüm sınıflarında akıllı tahta var. Merdivenleri mermer kaplandı, tuvaletler tamamen yenilendi, elektrik su tesisatı elden geçti, 10 yıldır boyanmayan okul bu yıl boyandı. Kalorifer petekleri yenilendi. Önümüdeki yıl 8 şubenin meslek lisesi; bilişim, laboratuar ve dersliğinin de kütüphane yapılması düşünülüyor. Ayrıca baro başkanı Tamer Solakoğlu`nun okula mahkeme salonu ve bilişim sınıfı sözünü vermesi de dikkat çekti. 
 
Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ