KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 6.0857 TL
  • 6.8088 TL
  • 7.7202 TL
Kocaeli Zirve
Derbent İ.Ö.O’nun başarısının sırrı iletişim ve çok çalışmak
Derbent İ.Ö.O’nun başarısının sırrı iletişim ve çok çalışmak
Eğitim
18 Kasım 2009 Çarşamba 18:12
  • 1146
  • 0

Derbent İ.Ö.O’nun başarısının sırrı iletişim ve çok çalışmak

Kartepe’de son beş yılın en başarılı okulu olan Derbent İ.Ö.O.’nda başarılı olmanın en önemli yöntemlerinin başında iletişim ve çok çalışmak geliyor. Okulda sabah 05.00’te kurs veriliyor. Gece 12.00’de ise spor gösterileri yapılıyor

İlimizde 10 beldenin birleşmesinden meydana gelen Kartepe`de 20 bin 40 öğrenci eğitim alıyor. Bu öğrencilerin 2 bin 40`ı okul öncesinde, 14 bin 700`ü ilköğretimde, 6 bini de ortaöğretimde eğitim alıyor. Yoğun bir öğrenci kapasitesine sahip olan ilçede SBS`deki başarı oranı bu yıl yüzde 23 arttı. İlçe ilköğretimleri arasında SBS`de son beş yılın en başarılı okulu olan Derbent İ.Ö.O.`da başarı adına, diğer okullarda görülmemiş uygulamalar var. 502 mevcutlu okulda ders saatlerinin dışında verilen gönüllü kurslar, dolup taşıyor. Okulda sabah 05.00`te kurs veriliyor, gece 12.00`de de velilere spor gösterileri sunuluyor. Okul yöneticileri başarıdaki en büyük sırrının, sağlıklı iletişim ve çok çalışmak olduğunu vurguluyor.
 

BAŞARININ ANAHTARI
İki ayrı binada eğitim veren okulda, 16 derslikte 23 öğretmen görev yapıyor. Okul başarısının altında yatan nedenlerin başında öğrenci, veli ve öğretmenlerle kurulan sağlıklı iletişim geliyor. Okul yönetimi ve aile birliği ile yapılan çalışmalar sonucunda Derbent`te gidilmeyen ev kalmamış, velilerle her ay bir araya geliniyor ve sorunlar tartışılıyor. Öğretmenlerle her ay KOÜ-Derbent Turizm MYO`da verilen yemekte bir araya gelinmesi, kaynaşmayı sağlıyor. Ders saatleri dışında gönüllü branş kursları veriliyor. Okul müdürü Osman Poyraz okulun başarısıyla ilgili “Okulu ben yönetmedim, yönettik. Ekip çalışmasına önem veriyoruz. Bizdeki TKY çalışmaları kağıtta değildir, esas ilkelerimizdir. Yuvarlanan taş yosun tutmaz” diyor.
 

DİĞER BAŞARILARI
Okulun SBS dışında da birçok önemli başarısı var. Deprem sonrası 8 yıllık eğitime geçmesine rağmen, başarılı bir sistem kurmuş. Okul bir önceki yıl 429 mezun verdi, bu öğrencilerin 289`u Anadolu lisesini kazandı. Geçtiğimiz yıl ise 51 mezun verdi, bu mezunların ise 33 tanesi okullara yerleşti. Okul SBS`nin yanı sıra,  öğrencilerinin ortaöğretimdeki başarılarını arttırmak için mezun ettiği öğrencilere bile okulda kurs veriyor. 2 anasınıfı şubesi bulunan okulda 42 okul öncesi öğrenci eğitim alıyor. Voleybolda il birinciliği de olan okulda, AR-GE çalışmaları için her yıl 2-3 öğretmenin maddi ihtiyacı karşılaradak, İstanbul`a çalışmaya gönderiliyor. Tüm bunların yanı sıra SBS`ye hazırlık için yıl için yapılan sınav geçen yıl 70`ken, bu yıl 90`a yükseltildi.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ