KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 6.0857 TL
  • 6.8088 TL
  • 7.7202 TL
Kocaeli Zirve
Domuz gribi okulları boşalttı
Domuz gribi okulları boşalttı
Eğitim
09 Kasım 2009 Pazartesi 08:42
  • 1780
  • 0

Domuz gribi okulları boşalttı

Domuz gribi salgını nedeniyle geçtiğimiz hafta sınıfların yarısından fazlası boştu, bu hafta sayının daha da artacağı tahmin ediliyor

Tüm dünyayı kasıp kavuran, ülkemizde de ölümlere neden olan domuz gribi salgını nedeniyle okula gitmeyen öğrenci sayısı her geçen gün artıyor. Geçtiğimiz hafta ilimizdeki okullarda sınıfların yarısından fazlası boştu, bu hafta devamsızlık yapan öğrenci sayısının daha da artacağı tahmin ediliyor. Kimi veliler çocukları gribe yakalandığı için kimi veliler de yakalanmasın diye okula göndermiyor.
 

ÖNLEM ALINMIŞTI AMA...
Domuz gribi salgını nedeniyle 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı`ndan sonra eğitime bir gün ara verilmiş, okullar temizlenmiş, ilaçlanmış, dezenfekte çalışmaları yapılmıştı. Ancak bu önlemlerin yeterli olmadığı kısa sürede ortaya çıktı. Gribe yakalanan öğrenciler tek tek evlerine gönderilmeye başlandı. Kalan öğrenciler de önlem olarak maske takmaya başladı.
 

ÖĞRETMENLER DE HASTA
Grip salgınından öğretmenler de nasibini aldı. Gribe yakalanan sınıf öğretmenleri geçtiğimiz hafta okula gelemeyince, öğrenciler de toplu olarak evlerine gönderildi, bazı sınıflar tamamen boş kaldı. Öte yandan okula gelemeyen öğrenciler tatil kararı alınmadığı için hem devamsız sayılıyor, hem de derslerinden geri kalıyor. Veliler bu yüzden de endişeli.
 

OKULLARDAN SAYI İSTENDİ
Kocaeli Valisi Gökhan Sözer başkanlığındaki İl Pandemi Kurulu, geçtiğimiz hafta okullara birer yazı göndererek devamsızlık yapan öğrencilerin sayısını istedi. Okul yöneticileri 5 Kasım itibariyle her gün gelmeyen öğrencilerin sayısını bağlı bulundukları koordinatör okullara bildiriyor. Bu okullardaki sayılar daha sonra toplanıp, valiliğe bildirilecek.
 

GERÇEK SAYI BİLİNMİYOR
İl Pandemi Kurulu`nun okullara gönderdiği yazıda yer alan “H1N1 virüsü nedeniyle okulunuzdaki devamsız öğrencilerin sayısını bildirin” ifadesi, okul müdürlerini zorluyor. Çünkü şu anda domuz gribi nedeniyle okula gelmeyen öğrenci yok. Devamsızlık yapan öğrencilerin çoğu “gribal enfeksiyon, anjin, faranjit” gibi hastalıklardan dolayı gelmiyor. Raporlu öğrenci sayısı çok az olduğu için hastalıkla ilgili gerçek sayıya ulaşılamıyor.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ