KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7821 TL
  • 6.5692 TL
  • 7.3319 TL
Kocaeli Zirve
Fakülte yolu korku dolu!
Fakülte yolu korku dolu!
Eğitim
21 Aralık 2010 Salı 09:18
  • 2744
  • 0

Fakülte yolu korku dolu!

Kampüse 1 kilometre uzaklıkta olan Vilayetler Hizmet Birliği Öğrenci Yurdu’nda kalan öğrenciler, tehlikeli bir yoldan büyük korku içinde geçerek okullarına ulaşıyor

İlimizde her yıl açılan onlarca öğrenci yurduna bu yıl bir yenisi daha eklendi. Devlet Kredi Yurtlar Kurumu`na bağlı olarak hizmete açılan Vilayetler Hizmet Birliği Yurdu, Umuttepe Kampüsü`nün dışındaki tek yurt olma özelliği de taşıyor. Kampüs içindeki Yavuz Selim Yurdu`na bağlı olarak hizmet veren kurumda yaşanan koşullar, öğrencileri zorluyor. Kampüs içinde A-B-C-D-E-F-G ve H bloklarından oluşan Yavuz Selim Yurdu`nun V bloğu olarak inşa edilen yurt binası kampüsün 1 kilometre uzağında bulunuyor. Ancak ulaşım olmadığı için hergün bu yolu yürüyen öğrenciler, 700 metresi ışıklandırılan yolun 300 metresini karanlıkta geçmek mecburiyetinde kalıyor. Ormanlık alandan geçerek yurda ulaşan öğrenciler, büyük korku yaşıyor.
 

ULAŞIM SORUNU
Büyükşehir Belediyesi tarafından bu alana ağaçlar dikildi, yollar çimlendirildi, ancak ışıklandırma bir türlü yapılmadı. Yurdun yakınına yapılan kapalı olimpik yüzme havuzu inşaatı nedeniyle çevreye atılan inşaat atıkları da gece karanlığında geçen öğrencileri daha da zorluyor. Ayrıca yol kenarına yapılan kanalizasyon çalışmasında ağzı açık bırakılan külünkler hem tehlike yaratıyor, hem de çevreye pis koku yayıyor. Ulaşım konusunda da büyük sorun yaşayan öğrencileri tek hat olarak çalışan halk otobüsleri BESYO`nun önünde bırakıyor. Belediye otobüsleri ise Ihlamur Toplantı Salonu`ndan dönüş yaptığı için öğrenciler uzun mesafeli duraklara da yine yürüyerek ulaşıyor. 
 

İLGİ BEKLİYORLAR
Ayrıca yurda giden yol üzerinde bulunan trafo binasının çevresinde gece toplanan gençler, güvenlik konusunda da tehlike yaratıyor. Tüm bunların yanı sıra, yurt öğrencileri okulları dışında, çamaşır, ütü gibi günlük işleriyle ilgili de uzakta bulunan kampüs içindeki Yavuz Selim Yurdu`nu kullandıkları için öğrencilerin yaşadığı sorunlar ikiye katlanıyor. Kış mevsiminin koşulları, daha da zorlaştırdığı şu günlerde öğrenciler yaşadıkları problemlerin çözümü için bir an önce yetkilerden ilgi ve yardım bekliyor. 

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ