KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.6871 TL
  • 6.3796 TL
  • 7.0960 TL
Kocaeli Zirve
Geleceğin sivil havacıları KOÜ’de yetişiyor
Geleceğin sivil havacıları KOÜ’de yetişiyor
Eğitim
02 Aralık 2010 Perşembe 09:19
  • 1096
  • 1

Geleceğin sivil havacıları KOÜ’de yetişiyor

Kocaeli Üniversitesi’ne bağlı Arslanbey Yerleşkesi’nde beş yıllık eğitim veren Sivil Havacılık Yüksek Okulu’nda, geleceğin sivil havacıları yetişiyor

Ülkemizdeki üniversiteler arasında öğrenci nüfusu ve eğitim kalitesi yönünden Türkiye`de dördüncü sırada yer alan Kocaeli Üniversitesi, ülke çapında başka bir ünvanı daha elinde bulunduruyor. Türkiye`de sadece Eskişehir Anadolu Üniversitesi ve Kayseri Erciyes Üniversitesi`nde bulunan Sivil Havacılık Yüksek Okulu`nun biri de ilimizde bulunuyor. Sivil havacılık ile ilgili alanlarda, nitelikli bakım personeli ve ulaştırma işletmecilerinin yetiştirilmesi amacıyla 25 Mart 2005 yılında kurulan okulda şu anda 140 öğrenci eğitim alıyor. Müdürlüğünü Doç. Dr. Erhan Bütün`ün yaptığı  okulda 30 öğretmen görev yapıyor.
 

ÜÇ BÖLÜMDE EĞİTİM
‘Elektrik-Elektronik Bakım`, ‘Uçak Gövde-Motor Bakım` ve ‘Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği` programlarında eğitim veren okulda, 1 yıl İngilizce hazırlık olmak üzere 5 yıl eğitim veriliyor. Havacılıktaki ileri teknolojileri kullanabilecek, yüksek standartları uygulayabilecek nitelikli teknik elemanları ve yönetici kadroları yetiştiren okul, ayrıca ülkemizin en büyük ihtiyacı olan sivil havacılık alanında; dışa bağımlılığı azaltmak, bilimsel ve özgün projeler geliştirip bu projeleri uygulamaya geçirmeyi, havacılık endüstrisine katkılar sağlamayı amaçlıyor. Okul öğrencileri, gördükleri eğitimin yanı sıra sektörde faal olarak çalışan, alanında öne çıkmış uzmanlardan düzenli olarak seminer alıyor. Derslerde havacılık sektörü üzerine yazılmış kitapların yanı sıra bilimsel makaleler, haberler, tarihçeler gibi çeşitli kaynaklar da kullanılıyor.
 

MEZUNLARIN İŞİ HAZIR
Öğrencilere uçak elektrik- elektronik sistemlerine ait teorik ve uygulamalı bilgiler verildiği okuldan mezun olan öğrenciler, edindikleri bilgileri dünyanın her yerinde uygulama imkanı veriliyor. Öğrenciler, havacılık endüstrisindeki kariyerlerine  göre kamu, özel hava limanlarında veya havacılık firmalarında hemen iş bulabiliyor. Öğrenci merkezli eğitim modeli uygulanan okulda, öğrencilerin hazırladıkları sunum ve seminerlerle; onların kişisel gelişimlerinin yanı sıra, araştırma yeteneklerinin de geliştirilmesi hedefleniyor.

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ