KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7285 TL
  • 6.3568 TL
  • 6.9518 TL
Kocaeli Zirve
Gençler bu kez de YGS’de ter döktü
Gençler bu kez de YGS’de ter döktü
Eğitim
11 Nisan 2010 Pazar 14:05
  • 2120
  • 0

Gençler bu kez de YGS’de ter döktü

Üniversite giriş sınavının ilk ayağı olan YGS dün ilimiz ve tüm Türkiye genelinde gerçekleştirildi. Sınava giren öğrenciler ve velileri, yeni sistemden de şikayetçiydi

YÖK kararıyla iki aşamalı olarak yapılan üniversite giriş sınavının ilk ayağı olan Yükseköğretime Giriş Sınavı (YGS) dün gerçekleştirildi. İlimizden 31 bin 723, Türkiye genelinde ise 1,5 milyon adayın katıldığı sınav Kocaeli`de 99 binada yapıldı. Herhangi bir aksaklığın yaşanmaması için 4 bin 525 görevlinin yer aldığı sınav 10.00`da başlayıp 12.40`da son buldu.

VELİLER DUA ETTİ
Sınav saatinden önce okul bahçelerini dolduran üniversite adayları ve veliler büyük heyecan yaşadı. Sınava geç kalan öğrenciler ilk 15 dakika içinde sınav salonlarına alınırken, geç kalmanın heyecanını üzerlerinden atamadı. Okul önlerinde sınav süresi boyunca bekleyen veliler arasında vakit geçirmek ve çocuklarına destek olmak için dua edenler, örgü örenler yer aldı.

SINAV SİSTEMİ KALDIRILMALI
Sınav öncesi ve sonrası adaylardan ve onlara eşlik eden velilerden yeni sistemle ilgili görüşlerini aldık. Gazetemize açıklama yapan velilerin neredeyse tamamı özelde YGS`den genelde ise sınav sisteminden memnuniyetsizliklerini dile getirdi. Ve her birisi sınav sisteminin kaldırılarak çocuklarının gelceklerinin 3 saate çıkıştırılmasını istemediklerini söyledi.

3 saatte geleceğimiz belirleniyor!

Mehtap Nefesoğlu (19) Öğrenci
ÖSS sınavına ikinci girişim. Çok heyecanlıyım. İnsan yapamayacağını düşünerek korkuyor. 3 saatte geleceğimiz belirleniyor. Yani bu sınavda başarılı olamazsak ya yeniden hazırlanıp denememiz gerekecek ya da pes edip başka uğraşılar bulmamız gerekecek. Geçen seneye göre sınav daha mantıklı. Bu sınav sistemi kötünün iyisi. Herkese başarılar diliyorum

 

 

Süre çok kısa

Ersin Erdem (42) Öğretmen
Ben öğrencime destek vermek için buradayım. Onların arkasında olduğumuz için buradayız. Hepsinin iyi yerlere gelmesini istiyoruz ama sınavda yapılan değişiklikler bazı problemlerin ortaya çıkmasına sebep oldu. Süre çok kısa, 160 soruya 160 dakika vermeleri yanlış bir durum. Öğrenciler soruları taktiksel çözmeli. Heyecan yapmadıktan sonra başarılı olacaklardır.
Selim Çırakoğlu (19) Öğrenci
Ben Uluslararası İlişkiler bölümünü kazanmak istiyorum. Bizi destekleyen öğretmenlerimiz ve ailelerimiz sayesinde heyecanımız biraz daha azalıyor. Sistemde yapılan değişikliklerle sınav daha zor oldu. Soru sayısındaki artış öğrencileri daha da zorlayacak. İnşallah herkes hedefledikleri yerlere gelir.

Sistem uygun değil

Ali Kemal Telli (42) Serbest Meslek
Hepimiz çok heyecanlıyız. Kızımız ikinci defa sınava giriyor. İstediği bölümü kazanacağını umuyoruz. Bu sınav sistemi iyi fakat bu ülke için uygun olan bir sistem değil. Gençlerimizin başarılı olup, kaymakta olan cumhuriyetimizi toparlamalarını istiyoruz. Geleceğimiz onların elinde ve bunun için iyi bireylerin yetişmesi şart.

 

İki kez stres yaşıyorlar

Serdar Kandemir (48) Mali Müşavir
Değişen sınav sitemiyle 2 kez sınava girmek zorunda bırakılan öğrenciler 2 kez stres yaşıyorlar. Diğer ülkelerde sınavsız üniversite okuma sistemi varken bizim ülkemizde sınavları 2 aşamalı yapıyorlar. Çocuklarımız seçtikleri bölümlerin ne olduğunu bile tam olarak bilmiyor. Gerçekten yapmak istedikleri işin ne olduğunu bilmeli ve ona göre tercih yapmalılar. Okur oranını yükseltmek için artırılan kontenjanların önemli bölümlerde azaltılması lazım. Bir çok öğrenci sırf üniversite okumak için okuyor, bu da diğerlerinin önünü kapatıyor. Kızımızın ve sınava giren diğer tüm öğrencilerin başarılı olmasını istiyoruz.

Daha da zorlaştı

Gönül Çelik (42) Ev Hanımı
Çocuklarımızın gelecekleri için büyük bir stres olan bu sınav yapılan değişikliklerle daha da zorlaştırıldı. Gençlerimizin iyi yerlere gelmelerini istiyoruz. Tek amacımız öğrencilerin iyi bir meslek sahibi olmaları. Biz öğrencilerden daha fazla heyecanlıyız. İnşallah sınava giren evlatlarımızın hepsi başarılı olurlar.

Öğrencilerin kafası karışıyor

Mehmet Albayrak (46) Serbest Meslek
Bizlerde bu sınav sistemi ile sınava girdik. Fakat türlü değişiklikler yaparak öğrencilerin kafalarını karıştırıyorlar. Çocuklar yarış atı şeklinde gelecek kaygısıyla hazırlanıyorlar. Durum böyle olunca ister istemez bizde strese giriyoruz. İnsanlar ekonomik açıdan bazı kısıtlamalar yaparak çocuklarını okutuyorlar bu sebeple eğitim sisteminde verilen hizmetler herkese eşit şekilde verilmeli.

Sınav sistemi kaldırılmalı

Ayten Perem (42) Esnaf
Bence sınav sistemi olmamalı. Madem Avrupa`yı örnek alıyoruz o zaman bu sınav sistemini de kaldırsınlar. Her şeye çözüm buluyorlar buna da çözüm bulsunlar. Son anda yapılan değişikliklerle çocuklarımız belirsizliğe düşüyor. Herkese başarılar diliyorum. Tüm öğrencilerin inşallah yüzleri güler.
Elçin ELMAS – Büşra KILINÇASLAN

 

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ