KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 6.1454 TL
  • 6.8452 TL
  • 7.7628 TL
Kocaeli Zirve
Gölcük Anadolu Denizcilik Meslek Lisesi taşınmak istiyor!
Gölcük Anadolu Denizcilik Meslek Lisesi taşınmak istiyor!
Eğitim
07 Eylül 2009 Pazartesi 18:07
  • 5928
  • 1

Gölcük Anadolu Denizcilik Meslek Lisesi taşınmak istiyor!

İlimizin ilk denizcilik okulu olan Gölcük EML Anadolu Denizcilik Meslek Lisesi, yaşadığı fiziksel yetersizlikten dolayı taşınmak istiyor. Okula her ilden öğrenci geliyor.

Okulların derslik ve ek bina ihtiyacı, yeni eğitim yılında da giderilemedi. Gölcük Endüstri Meslek Lisesi'nin Anadolu Denizcilik Meslek Lisesi kısmı ciddi anlamda bina sıkıntısı yaşıyor. 1981 yılında kurulan okul, 1996'da Anadolu formatına geçti. 800 kapasiteli okulda 1800 öğrenci eğitim alıyor. Sadece Anadolu Denizcilik Meslek Lisesi bölümünde 400'e yakın öğrenci var. Bu alanda ilk meslek lisesi olan okulun ikincisini Nuh Çimento'nun Hereke'de yaptırdığı okul oluşturuyor. Ancak Hereke'deki bu okulda sadece 9. sınıflar eğitim alıyor.

BÜNYESİNDE 4 OKUL VAR

Bünyesinde 4 okulu barındıran binanın Teknik Lise bölümünde elektrik ve elektronik teknolojileri, bilişim teknolojileri ve makine teknolojileri bölümleri yer alıyor. Endüstri Meslek Lisesi bölümünde de aynı alanların dışında metal ve ahşap teknolojileri bölümü de bulunuyor. Üçüncü bölüm olan Anadolu Denizcilik Lisesi'nde ise denizcilik ve gemi yapımı bölümü bulunuyor. Açık lise bölümü de bulunan okulda, 27 şubede, 69 öğretmen görev yapıyor. Denizcilik Lisesi dışındaki binaların da ek bina ihtiyacı var.

KAMPÜS ŞEKLİNDE VE YATILI OLSUN

42 limanı bulunan Kocaeli'de böylesine önemli bir alanda eğitim veren okulun öğrencileri zaman ve yer sorunundan dolayı hafta sonu da ders yapmak zorunda kalıyor. Türkiye'de bu formatta eğitim veren 42'ye yakın okul var. Bölgenin tek okulu olduğu için, okula diğer illerden de öğrenci kayıt oluyor. Okula aralarında Afyon, Edirne, Yalova ve Zonguldak illerinin de bulunduğu çok sayıda ilden öğrenci geliyor. Bu nedenle veliler okulun kampüs şeklinde ve yatılı olmasını istiyor.

Yetkililer DUYARSIZ MI?

Okul aile birliği başkanı Selçuk Çelebi, uzun süredir yaşanan bu sıkıntıyla ilgili gerek İl Milli Eğitim, gerek Kocaeli Valiliği'nden bir randevu bile alamadıklarını belirterek, kurumların duyarsızlığı konusunda üzüntüsünü dile getirdi. Çelebi, Anadolu Denizcilik Meslek Lisesi'nin 24 saat hizmet veren, ortak paylaşımları olan tam teşekküllü bir kampüs şeklinde olmasını ve öğrencilerin denizcilik konusunda tam donanımlı olmasını istiyor. Böyle olmaması halinde, verilen eğitimin uygulama olmadığı için sadece öğretime dayalı olduğunu ve bu konudan da tüm velilerin oldukça rahatsız olduğunu söylüyor. 

Gülümser AYHAN


Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ