KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 6.1454 TL
  • 6.8452 TL
  • 7.7628 TL
Kocaeli Zirve
Gölcük Öğretmenevi ayakta durmaya çalışıyor
Gölcük Öğretmenevi ayakta durmaya çalışıyor
Eğitim
14 Aralık 2010 Salı 09:51
  • 2720
  • 0

Gölcük Öğretmenevi ayakta durmaya çalışıyor

Gölcük Öğretmenevi’nde sıkıntılar bitmek bilmiyor. Daha önce uzun süre atıl olan adliye binasının, belediye tarafından kuruma verilmesi sürecinde donanım ve işletmeyle ilgili sıkıntılar, kurumun ayakta kalmasını zorluyor

Gölcük Öğretmenevi ile ilgili son günlerde artan şikayetler, kurumun yaşadığı zorlukları da gün yüzüne çıkardı. Kurumdaki hijyen, donanım, personel yetersizliği, su ve doğal gaz borcu, ve en önemlisi de kurum müdürünün evraklardaki sahtekarlığı ile iddialar son günlerde yoğunluk kazanmıştı. Ancak kurumun yaşadığı maddi sıkıntıların altından başka nedenler de ortaya çıktı. Eski binanın depremde yıkılmasının ardından, uzun süre prefabrikte hizmet veren kurum, daha sonra kiralık binaya taşınmıştı. Ancak 2006 yılında belediyenin kendilerine atıl olan eski adliye binasının tahsisinden sonra, kurumda çalışma başlatıldı. Büyükşehir Belediyesi`nin desteğiyle yapılan yeniliklere rağmen, özellikle çalışan öğretmenlerin ilgisizliği, kurumun gelir dengesini etkiliyor.
 

MÜFETTİŞLER İNCELEYECEK
Kurumun müdürlüğünü Ali Alkanat, müdür yardımcılığını ise Şahamettin Kaya yapıyor. Kurumun 6  bin TL doğal gaz, 26 bin TL de su borcu var. Ancak su giderinin fazla olmasının nedeni sayacın bozuk olmasından kaynaklanıyor. İSU yetkililere defalarca itiraz yazıları gönderen kurum müdürü Ali Alkanat`ın çabaları sonuçsuz kalınca kuruma çıkarılan borç giderleri taksitler halinde ödenmeye çalışılıyor. Öğretmenevi`nin restoran, kuaför, spor salonu ve lokal işletmeciliğinde, özelleştirmeye gidildiği için zamanla gelirler giderleri karşılamamaya başladı. Diğer birimler normal seyrinde devam ederken, özellikle çalışan öğretmenlerin ilgisizliği yüzünden maddi sıkıntı yaşayan restoran kapandı. Buna rağmen özellikle kurum lokalinin hergün emekli öğretmenlerle dolup taşması dikkat çekiyor. Emekli öğretmenler yaşamlarından memnun görünse de yaşanan aksaklıklarla ilgili sendikaların ve milli eğitim yetkililerinin  kurumlarına sahip çıkmasını istiyor. Bu arada kurumda daha önce şikayet edilen konularla ilgili İl Milli Eğitim Müdürlüğü kurumu incelemeye aldığı öğrenildi. Kuruma giden eğitim müfettişleri iddiaları yerinde inceleyip rapor hazırlayacak.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ