KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7077 TL
  • 6.3054 TL
  • 7.1537 TL
Kocaeli Zirve
İlimizde 250 anaokulu öğretmeni göreve başladı
İlimizde 250 anaokulu öğretmeni göreve başladı
Eğitim
30 Eylül 2009 Çarşamba 09:54
  • 747
  • 0

İlimizde 250 anaokulu öğretmeni göreve başladı

Milli Eğitim Bakanlığı’nın okul öncesi öğretmen açığını gidermek için açtığı sözleşmesi kadrosu kapsamında ilimize 250 öğretmen atandı

Okul öncesi öğretmen atamasında, bu yıl yaşanan sıkıntı hiçbir dönem yaşanmadı. Kadrolu atama yapamayan bakanlık, daha önce kız meslek lisesi mezunlarını “usta öğretici' adı altında atıyor ve öğretmen açığını kapatıyordu. Ancak bazı eğitim sendikaları bu durumun fakülte mezunlarına haksızlık olduğunu düşünerek, mahkemeye başvurmuştu. Sendikanın başvurusunu haklı gören Danıştay aldığı kararla atamaları durdurmuştu. Böyle olunca da okul öncesi öğretmen atamasında yaşanan sıkıntıyı gidermek için Bakanlık sözleşmeli kadrosu açtı. Bu nedenle, 5 bin okul öncesi öğretmeni atamasından sonra, aniden 10 bin öğretmen ataması daha yapıldı. Bu öğretmenlerden 250 tanesi, ilimize gelerek, hafta başı göreve başladı.

174 ÖĞRETMEN AÇIĞI

914 okul öncesi öğretmen kadrosu bulunan ilimizde, şu anda 488 öğretmen görev yapıyor. Bu sayıya kısa bir süre önce sözleşmeli kadrosundan atanan öğretmenler de eklenince rakam 738`e yükseldi. Atanan 250 öğretmenin dışında, geriye kalan 174 öğretmen açığı ise KPSS`ye girip de kazanamayan veya bir şekilde bu sınava başvurusunu yapamayan üniversite mezunu öğretmenlerden oluşan “ücretli öğretmenlerle giderilecek. Milli Eğitim yetkilileri, sıkıntı yaşanmayacağını ve konuyla ilgili okul öncesi velilerinin tedirgin olmamasını istedi.

 


 

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ