KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7500 TL
  • 6.4956 TL
  • 7.3104 TL
Kocaeli Zirve
İlimizin ilk ve tek görme engelli eğitimi veren sınıf öğretmeni!...
İlimizin ilk ve tek görme engelli eğitimi veren sınıf öğretmeni!...
Eğitim
13 Aralık 2012 Perşembe 08:40
  • 1054
  • 0

İlimizin ilk ve tek görme engelli eğitimi veren sınıf öğretmeni!...

İlimizde özel çocuklarımızın eğitim aldığı bir çok özel eğitim kurumu var. Bunların bazıları ‘özel’ bazıları da ‘devlet’ kurumu olarak hizmet veriyor.
Bu sınıflarımız bazen de ilkokulların bünyesinde ‘özel alt sınıflar` adı altında açılıyor. Bu alanda görme engelli özel eğitim sınıf öğretmenlerinin hem sayısı az hem de yetişmeleri çok zor. Örneğin Türkiye`de bu sayı sadece 40. İlimizde ilk olarak 4 yıl önce  İzmit Şehit Selçuk Gökdağ İ.O.`da açılan ‘Gören Eller Sınıfı`nın öğretmeni Elif Çoban daha önce iki tane olan öğretmen sayısında 1`e düştü. Ankara Gazi Üniversitesi Özel Eğitim Bölümü Görme Engelliler Sınıf Öğretmenliği`nden mezun olan Elif Öğretmen, 2009`da ilimizde göreve başladı. İlimizde 2 sınıf açılmış bu sınıfların biri de Gebze Barış İ.O.`da faaliyete geçmişti. Ancak o öğretmeni başka yere atandığı hatta bu sınıfın vekaleten idare edildiği iddiaları da var. Buradan da anlıyoruz ki öğretmenlerimiz bizim için özeller ama özel eğitim öğretmenleri iki kez özeller…
Sizce de öyle değil mi?
 
                                                         

Okul aile birliğinde veli olma koşuluna uyuluyor!...

Milli Eğitim Bakanlığı`nın okullarımızda hizmet veren okul aile birlikleri konusunda aldığı yeni kararlarla ilgili dün bu sütunlarda bir haber vermiştim. Haberde artık bundan böyle aile birliklerinde ‘veli` olmayanın görev almasının yasaklandığı belirtiliyordu. Bu güzel bir karar. Çünkü bazen bir okulda bir veli, çocuğu mezun olsa bile yıllarca görev yapabiliyor, bu da hem diğer velileri hem de okul müdürünü zor durumda bırakıyordu. Şimdi okullarımızda yeni kurullar da seçildi. Tüm veliler canla başla çalışıyor. Çünkü okulda veli olmak öyle düz bir olay değildir. Veli demek; “Çocuğunu okula gönder bitsin” demek değildir. Herzaman öğretmeninle müdürünle görüşecek ve eğitim adına önlemler alacaksın. Ayrıca okulun yararına olan herşeyde görev almak elbette güzel. Bir de seçimle gelince, herşey daha demokrat, daha güzel oluyor. Dün Eğitim Dünyası`nda İzmit Ziya Gökalp İ.O.`nu takip ettiniz. Eski binası yıkıldıktan sonra kısa sürede yapılan yeni bina müthiş olmuştu. Yeni binalarına kavuşan okulun yeni aile birliği de zevkle çalışıyor. Aile birliği başkanı Elif Bekar ve yönetim kurulu Tülay Okutan ile Esen Vardoğan, okul yönetimiyle el ele vererek güzel işler yapıyor. Ben bu ve diğer okulların aile birliklerine başarılar diliyorum.

Hayati Aydın`dan ‘Sarı Gelin`

İl bürokratlarını devamlı protokol törenlerinde görür ve onların genelde yaptığı çalışmaları ve denetimleri haber olarak görürsünüz. Ancak bu meslektaşlarımızın da zaman zaman bizlere haber olan bazı özellikleri var. Örneğin İl Milli Eğitim Müdür Yardımcıları`ndan Hayati Aydın`ın Erzurumlu olduğunu biliyorsunuz. Aydın kısa bir süre önce yapılan bir etkinlikte beni kırmayarak eline mikrofonu aldı kendi yöresinin türküsü olan ‘Sarı Gelin`i söylemeye çalıştı. Sesi fena değil. Ancak yoğun çalışma ortamından müziğe de biraz zaman ayrımasını isterim. Çünkü heyecanına zaman zaman yenilen Aydın`ın türküsünün büyük bir bölümünü daha çok ben söyledim(!)
 

Öğretmenlerin alan sınavı yeni yılda 15 alanda yapılacak!...

Milli Eğitim Bakanlığı öğretmen adaylarına uygulanacak olan alan sınavıyla ilgili açıklama yaptı. Bakanlık, adayların alan sınavlarının 13 Temmuz 2013`te 15 alanda yapacağını açıkladı. ÖSYM ile birlikte yapılacak sınavda 6 ve 7 Temmuz`da yapılan KPSS`deki genel yetenek bölümünün ağırlığı yüzde 15, genel kültür bölümü yüzde 15, eğitim bilimleri bölümünün ağırlığı ise yüzde 20 olacak. 13 Temmuz 2013`deki alan sınavının kendi ağırlığı ise yüzde 50 olacak.
Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ