KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.6502 TL
  • 6.3550 TL
  • 7.0801 TL
Kocaeli Zirve
İspirli’nin SBS ve LYS toplantıları başladı!...
İspirli’nin SBS ve LYS toplantıları başladı!...
Eğitim
14 Kasım 2012 Çarşamba 08:50
  • 928
  • 0

İspirli’nin SBS ve LYS toplantıları başladı!...

9 Kasım 2012 tarihli resmi gazeteyle ilimize artık asaleten ataması yapılan İl Milli Eğitim Müdürü Nevzat İspirli, her yıl olduğu gibi bu yıl da okul müdürleriyle olan toplantılarına başladı.
2012-2013 eğitim yılına ait düzenlenen toplantılar başladı. Geçtiğimiz hafta 6-7-8-9`unda bölgesel ve ilk, orta ve lise müdürleriyle yaptığı toplantıda elde dilen başarı ve başarısızlıklar konusunda yol haritası çizildi, değişik görüşler alındı.
 
 
 

TBMM`den 17 öğretmen gitti, 6 öğretmen geldi!...

İzmit TBMM İlkokulu`ndan daha önce 1 öğretmenin emeklisi olduğunu, ilkokula dönüştüğü için özellikle norma fazlasına düşen ve alan değişikliği nedeniyle okuldan tam 17 öğretmen ayrılmıştı. Okula bu eğitim yılında görev yapan 40 öğretmene bu yıl 6 branş öğretmeni de dahil oldu. Okula yeni atanan öğretmenlerimizin isimleri geldikleri yer ve branşları şöyle: Behice Derin (Diyarbakır-Müzik), Sinem Kıroğlu (Fen ve Teknoloji), Saniye Koçak (Sosyal Bilgiler), Meryem Topal (Matematik-Çubuklu İ.O.), Fatma Çal ( Türkçe-Kocaetepe İ.O.), Mustafa Gezici ( beden eğitimi- İzmit İbrahim Süreyya İ.O.) Öğretmenlerimize yeni okullarının hayırlı olmasını diliyorum.
 
 
 

Sen ne “cin “şeymissin Ecem!...

İzmit 50. Yıl Cumhuriyet Ortaokulu Teknoloji ve Tasarım öğretmeni Neslihan Yaman`ın 8`inci sınıf öğrencilerinden Sevgili Ecem Bayezit`ın ilginç buluş ve çalışmalarla ilimize kazandırdığı başarıyı dünkü sayfalarımda izlemiştiniz. Ecem`in ‘İşlemi Yap Şekeri Kap` adlı buluşunda hazırladığı robotla; aslında öğrencilere matematik dersini sevdirmeyi amaçladığını belirtiyordu. Türk Patent Enstitüsü`nün de dikkatini çeken ve 600 buluş arasında sergilenmeye değer bulunan Ecem`in bu eseri, ayrıca TRT Çocuk`un  6-7 Mayıs 2012 tarihinde 81 il arasında düzenlediği  ‘Binbir Cin Fikir` yarışmasında 4 bin eser arasından TÜBİTAK tarafından yapılan değerlendirmede finale kalmıştı. Şimdi yarışma bir yana bence “insanlara matematiği sevdirme“ amacı ve bunu basit gibi görünen farklı bir çalışmayla da oyun şeklinde karşıya vermesi önemli. Zaten tüm bunlardan sonra yarışmanın adı gibi içimden  “Sen ne ‘cin` şeymişsin Ecem!..” demek geliyor! Çünkü yaptığı robot bir yana matematik dersleriyle ilgili tespiti de benim için oldukça önemli bir ‘cin` fikir!.. Tekrar tebrikler Sevgili Ecem!...
 
 
 

Fen ve anadolu liselerine atama takvimi başladı

Milli Eğitim Bakanlığı`na bağlı fen liselerine, sosyal bilimler liselerine, her türdeki anadolu liselerine ve güzel sanatlar ve spor liselerinin beden eğitimi, müzik ve görsel sanatlar-resim öğretmenliklerine  atanacak olan öğretmenlerle ilgili; 19. 12 .2010 tarihli ve 27790 sayılı resmi gazetede yayımlanan bu okullardaki bu branşlara atanacak öğretmenlerin seçimi ve atamalarına dair yönetmelik hükümlerine göre yeniden atama ve ilk defa atama suretiyle öğretmen yer değiştirmeleri yapılacak. Konuyla ilgili takvim işlemeye başladı. Yeniden atananlar için 8-9 Kasım`da yayımlanan duyuru listesinin ardından 12-16 Kasım arası başvuruların kabulü ve değerlendirilmesi sonucunda da 19 Kasım`da atamalar yapılacak. Sınavla ilgili de 21-22 Kasım`da atama yapılacak kurumlar belirlenecek, 22-26 Kasım arası da sınava alınacaklar belirlenecek. Başarılı olanların sisteme girişi ise 27 Kasım`da yapılacak. Bu okullara ‘ilk defa atama` yapacaklar içinse 29-30`da kurumlar belirlenecek, 3-7 Aralık`ta başvuruların kabulü ve onayı var, atama ise 10 Aralık`ta  yapılacak.
 
 

‘Sigortacılık` dersi ilkokul müfredatına giriyor!...

Hükümet, emeklilik yaşıyla ilgili tartışmaların gölgesinde, halkı sigortacılık hakkında bilgilendirmek için atağa kalkıyor. Başta bireysel emeklilik olmak üzere sigortacılık konusunda tabana inilecek. Bir yandan üniversite öğrencileri, sanayiciler, ticaret erbabı ve esnafa yönelik bilinçlendirme faaliyetlerine ağırlık verilecek, diğer yandan ilköğretim çağındaki çocuklara da ‘sigortacılık` dersi öğretilecek. Milli Eğitim Bakanı Dinçer Kısa süre sonra Hayat Bilgisi derslerinde sigortacılık konusunun da işleneceğini belirtti. 
Sigorta bilincinin geliştirilmesi amacıyla yürütülecek çalışmalar çerçevesinde verilecek dersin içeriği için çalışma başlatıldı. Ders içeriği, koordineli şekilde belirlenerek, gelecek eğitim öğretim yılından itibaren ilköğretim okullarında okutulmaya başlanacak. Çocuklar, 'Hayat Bilgisi' dersi içinde bu konuda bilinçlendirilecek. İşlenecek derste, sigortacılığın genel tanımının yanı sıra deprem sigortası, tarım sigortası, bireysel emeklilik gibi farklı sigorta türleri konusunda bilgilerin verilmesi öngörülüyor.

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ