KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.9021 TL
  • 6.6535 TL
  • 7.4709 TL
Kocaeli Zirve
İşsiz kadınlara iş kapısı açtı
İşsiz kadınlara iş kapısı açtı
Eğitim
29 Kasım 2012 Perşembe 08:43
  • 1176
  • 0

İşsiz kadınlara iş kapısı açtı

Milli Eğitim Bakanlığı’nın özel alt sınıfı bulunan okullarda uyguladığı ‘Yardımcı ablalık’ projesi, birçok işsiz kadına iş kapısı oldu. Uygulamada rehber ablalar, öğrencilerle yakından ilgileniyor, ayrıca müdürün verdiği her görevi yapıyor
Milli Eğitim Bakanlığı`nın 2008 yılında başlattığı ‘Rehber ablalar` projesi özellikle işsiz kadınlara iş kapısı oldu. Bakanlık o yıllarda lise mezunu 15 bin işsiz ev kadınını 2009, 2010 ve 2011 yıllarında kademeli olarak eğitmişti. Bu yıl bu sayıya yenileri katıldı. Bakanlık tarafından sertifika verilen rehber ablalar taşımalı eğitim veren özel eğitim kurumlarında, servis aracı hostesliğinin yanı sıra sınıflarda da görev yapıyor. Yardımcı ablalar, özel çocukların tuvaletine kadar her ihtiyacıyla ilgileniyor. Bakanlığa bağlı çalıştıkları için yardımcı rehber ablalara müdürün görev verme yetkisi de var.   
 
ASGARİ ÜCRET VE SİGORTA
Okul öncesi eğitim çağındaki çocukların okullaşma oranını yüzde 50`nin üzerine yükseltme çalışmalarına hız veren bakanlık, sertifikalı ablalar sayesinde personel açığını bu yöntemle kapatmaya çalışyıor. 30 milyon TL'lik projeyi AB finanse ediyor. Bu yöntemle yılda yaklaşık 2 bin 500 kadını istihdam ettiği belirtiliyor. Birçok abla sınıflarda göreve alınırken, diğerleri de özel kreşler ve ana okullarında iş imkanı buluyor. Taşıma firmaları arasında yapılan ihalelerle seçilen elemanlara firması aracılığıyla asgari ücret ve sigorta hakkı da veriliyor. 
 
Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ