KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 6.0857 TL
  • 6.8088 TL
  • 7.7202 TL
Kocaeli Zirve
Kanuni İş Okulu, sonunda yeni binası taşındı
Kanuni İş Okulu, sonunda yeni binası taşındı
Eğitim
01 Aralık 2010 Çarşamba 09:45
  • 2261
  • 1

Kanuni İş Okulu, sonunda yeni binası taşındı

7 yıl eski binasında özel öğrencilere hizmet veren Kanuni İş Okulu, niyahet yeni binasında taşındı

İlimizde Tavşantepe Mahallesi`nde bulunan ve özel öğrencilere hizmet veren Kanuni İş Okulu nihayet yeni binasına taşındı. 7 yıl eski binasında yetersiz fiziki koşullarda hizmet veren okul, uzun süren bürokratik işlemlerin ardından, Nuh Çimento Eğitim ve Sağlık Vakfı tarafından yaptırılan yeni binasına geçti. Geçtiğimiz yıl temeli atılan ve kısa sürede hizmete sunulan bina, Cahit Elginkan Lisesi`nin arka tarafında bulunan arsa üzerine 16 derslik, 6 atölye olarak inşaa edildi. Spor sahası ve birden fazla salonu da olan okulda öğrencilerin sosyal yaşamlarına katkı sunacak birçok birim de bulunuyor. Önümüzdeki günlerde resmi açılışı yapılacak olan okulda, eğitim devam ediyor.
 

OKULUN ADI DEĞİŞTİ
Milli Eğitim`e bağlı ilimizin ilk ve tek engelli okulu olan Kanuni İş Okulu`nda ‘eğitilebilir engelli grubuna` giren özel çocuklar ilköğretim kurumlarında verilen ‘kaynaştırma eğitimi`nden sonra, lise eğitimi de görüyor. Bu özel öğrenciler şimdi, taşındıkları yeni binalarında modern ve çağdaş  bir ortamda eğitim almanın mutluluğunu yaşıyor. 11 şubenin bulunduğu okulda, 32 öğretmen görev yapıyor. Kurumun adı da Nuh Çimento İş Okulu olarak da değişti. Okulun ‘Kanuni` ismi eski okulda kaldı. Bu okulda hasta ve yaşlı eğitimi veren kız meslek lisesine dönüştürüldü. Özel eğitim okullarının donanımlarına özel bütçeyle katkı sunan bakanlık, okulun  sıra ve sınıf tahtalarını gönderdi. Ancak okulun yeni bina olmasından kaynaklanan bazı donanım eksiklikleri, eğitimi zorlaştırıyor.
 

MUTFAK VAR YEMEK YOK
Özel öğrencilerin kullanabileceği tuvalet ve asansörlerin de bulunduğu okulun konferans salonunda sandalye yok, sınıflarda bazı araç-gereçler eksik. Tüm bunların yanında, geçtiğimiz yıl Büyükşehir Belediyesi tarafından yemek konusunda katkı sağlanan okulda, bu yıl çocuklar 3 aydır  zor koşullar altında besleniyor. Okulun kantin ihalesinin yapılmaması ve çevrede de büfe ya da kantinin olmaması nedeniyle öğrencilerin beslenmesi sorun oluyor. Çocuklar, okul açıldığından beri evden getirdikleri kumanyalarla besleniyor. Okul Büyükşehir meclisinin bu konudaki kararını bekliyor. Okula 7 hatla yapılan servis ulaşımı da öğrencilere ve velilere kolaylık sağlıyor.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ