KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.6502 TL
  • 6.3550 TL
  • 7.0801 TL
Kocaeli Zirve
Kartepe Milli Eğitim yeni projeler peşinde
Kartepe Milli Eğitim yeni projeler peşinde
Eğitim
29 Aralık 2010 Çarşamba 08:16
  • 1004
  • 0

Kartepe Milli Eğitim yeni projeler peşinde

Kartepe İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Cansız, farklı projeleriyle kurumun geçtiğimiz yıllardaki başarılarına yenilerini ekliyor

Kartepe İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, fiziki anlamda yaşadığı zor koşullara rağmen, ilimiz eğitim-öğretimine büyük katkı sunuyor. İlçe, geçtiğimiz yıl okuma kampanyasında ve okul öncesi eğitimdeki öğrenci sayısıyla ilk sırada yer almıştı. Ayrıca geçtiğimiz yıl tüm ilçelerden önce davranan Kartepe İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ilçe genelinde büyük bir deneme SBS gerçekleştirmişti. Yaptığı çalışmalarla dikkatleri üzerine çeken milli eğitim müdürü Mustafa Cansız`a Kartepe Kaymakamı Mustafa Ünaldı da büyük destek veriyor. Daha birçok projeleri olduğunu söyleyen Cansız`ın yapacağı çalışmaları Bizim Kocaeli Gazetesi Eğitim Dünyası farkıyla size sunuyoruz.
 

İLK HEDEFİMİZ SBS
İlk hedeflerinin SBS`deki başarıyı arttırmak olduğunu belirten Kartepe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Cansız, yapacakları çalışmalar hakkında şu bilgiyi verdi: “90 bin nüfuslu ilçede 18 bin 500 öğrencimiz var. 51 eğitim kurumunun 33`ü ilköğretim, 11`i lise, 5`i anaokulu, ikisi ise özel okul olarak hizmet veriyor. 816 kadrolu ve sözleşmeli, 185 de ücretli öğretmenimiz var. SBS`de valiliğin her ilçeden istediği yüzde 10 hedefine ulaşmaya çalışıyoruz. İki hafta önce ilimizde yapılan genel deneme sınavına bizler üç aşamada hazırlandık.  Geçtiğimiz ekim ayında ilk büyük deneme sınavımızı yaptık. Eğitimde birkaç aşamada hazırladığımız programımızın SBS ayağında, şu anda belli olan il sonuçlarıyla birlikte 4. aşamaya geçerek, eksiklerimizle ilgili bir program yapacağız.”
 

MESLEKİ EĞİTİM
İlçede öğretmen ihtiyacıyla da ilgili özel çalışmalar yaptığını belirterek konuşmasını sürdüren Cansız: “Okullarımızda boş dersimiz yok. Ancak norm kadro eksiklerimizle ilgili  özel çalışmalar da yapıyoruz. ‘Gidilmeyen okul bizim değildir` diyoruz. Motivasyon amaçlı okullara gidiyor, eksikleri yerinde tesbit ediyor, çözümünü de birlikte bulmaya çalışıyoruz. İlçemizde mesleki eğitime yönelik büyük adımlar atıldı. ‘Yıldız Entegre İletişim Lisesi`, ‘Sosyal Bilimler Lisesi` ile birlikte, bu yıl Pirelli, Çelik Halat ve Maşukiye Anadolu liselerimiz var. Genel lisemiz kalmadı, zaten talep de yok” diyerek sözlerine son verdi.
 

“MARKA” PROJELER
Kartepe`de yapılan bu çalışmaların yanı sıra kaymakamlık bünyesinde hazırlanan üç proje büyük ses getirdi. Doğu Marmara Kalkınma Ajansı MARKA`nın teknik destek programı kapsamında, Kocaeli, Yalova, Sakarya, Bolu ve Düzce illerinden ve ilçelerinden gönderilen 160 projenin içinden Kartepe`nin “Geleceğimizi Yetiştiriyoruz” adlı projesi seçildi. Ayrıca Kartepe Kaymakamlığı`nın “Okul Müdürlüğünden Eğitim Liderliğine” eğitim projesi de 20 Aralık`ta başladı. Müdürlüğün “Zümreden Zirveye” projesi ile Türkçe, İngilizce, matematik, sosyal bilgiler, fen ve teknoloji öğretmenlerine Doç. Dr. Ahmet Şirin, uzman pedagoglar ve uzman eğitimciler tarafından sinevizyon ve akıllı tahta destekli uygulamalı eğitimler yapılacak.

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ