KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7100 TL
  • 6.4124 TL
  • 7.1215 TL
Kocaeli Zirve
Kartepe’nin incisi asırlık okul
Kartepe’nin incisi asırlık okul
Eğitim
20 Kasım 2012 Salı 09:14
  • 1464
  • 1

Kartepe’nin incisi asırlık okul

75 yıllık bir tarihe sahip Kartepe Arslanbey İlk ve Ortaokulu asırlık çınar gibi. Köy okulu olarak eğitime başlayan okul, Kartepe’nin güneydoğusunu toparlayan tek okul oldu
İlimizde bulunan köy okulları arasında en eski tarihe sahip okullardan biri de Kartepe Arslanbey İlk ve Ortaokulu. 3 binadan oluşan okulun, ilk binası 1937`de yapılmış. 75 yıllık bir geçmişe sahip olan okulun ikinci binası 2001`de, üçüncü ek binası ise 2002`de yapıldı. Bu yıl ilk ve ortaokul olarak hizmet veren okulda; 240`ı ilkokul, 210`u ortaokul da olmak üzere toplam 450 öğrenci eğitim alıyor. Ahmet Batmaz`ın müdür ve Rahmi Özgenç`in müdür yardımcısı olduğu okulun 8 ortaokul, 9 ilkokul şubesinde 22 öğretmen görev yapıyor. Okulun 1`inci sınıfına 75 yeni kayıt yapılmış. Şube sayısı 2`den 3`e çıkmış. 2 şubelik anasınıfının bir şubesi ise AÇEV desteğiyle yapılmış.
 
BÖLGENİN İNCİSİ
Okul, Şevkatiye İ.O.`nun ortaokula dönüşmesi sonucunda bölgenin tek ilkokulu olma özelliğini koruyor. Bölgeye 4+4+4 eğitim sistemi sonrası kendi adreslerinin dışında Orta, Başaran, Adnan Menderes ve Şefkatiye Mahalleleri`nden öğrenci geldiği gibi ayrıca 3 köyün öğrencisine de hizmet veriyor. Okul; Sultaniye, Pazarçayırı ve Serinlik Köyü`nden gelen 50 öğrenciye de taşımalı eğitim hizmeti sunuyor. Bu nedenle kurum, Kartepe`nin güneydoğusunu toparlayan ‘Kartepe`nin incisi` tek okul olarak da anılıyor. Okul aile birliğinin çalışmaları kent merkezindeki okullara örnek olabilecek nitelikte. Serkan Şengül yönetimindeki okul aile birliği özverili çalışmalarıyla okulun, öğretmenin ve öğrencinin yanında olmasıyla dikkat çekiyor. 
Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ