KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 6.1454 TL
  • 6.8452 TL
  • 7.7628 TL
Kocaeli Zirve
Körfezli yoksul çocuklar okumayı sevecek
Körfezli yoksul çocuklar okumayı sevecek
Eğitim
10 Aralık 2011 Cumartesi 12:49
  • 1025
  • 1

Körfezli yoksul çocuklar okumayı sevecek

AB’nin desteğiyle Körfez Atatürk İlköğretim Okulu tarafından uygulanan ‘Anne Çocuk El Ele' Haydi Çocuk Bahçesine!’ adlı projeyle yoksul ailelerin çocukları okulu ve okumayı sevecek

Avrupa Birliği (AB) ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilen ve Körfez Atatürk İlköğretim Okulu tarafından uygulanan ‘Anne Çocuk El Ele' Haydi Çocuk Bahçesine` adlı projenin tanıtım toplantısı gerçekleştirildi. İlçe protokolünün de büyük ilgi gösterdiği geniş katılımlı toplantıda projenin amacı, içeriği ve aşamaları hakkında katılımcılara bilgi verildi. Proje; Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve Körfez Atatürk İlköğretim Okulu tarafından uygulanıyor.

 

 

YOKSUL AİLELER
Körfez Kaymakamlığı, İl Özel İdaresi, KOÜ Eğitim Fakültesi, Körfez Belediyesi, İl Sağlık Müdürlüğü, Körfez Ticaret Odası (KTO), Körfez Halk Eğitim Merkezi ve ASO Müdürlüğü ile Stadt Schulrat–Wien (Viyana Okul Dairesi)`nin iştirakçi olarak yer aldığı proje kapsamında Körfez Öğretmenevi`nde yemekli bir bilgilendirme toplantısı yapıldı. Proje, sosyo-ekonomik düzeyi düşük aileleri hedef alıyor. Bu kapsamdaki ailelerin çocukları 36-60 ay arası okul öncesi eğitime katılacak.

 

 

OKUMAYI SEVDİRECEK
Proje; bu çocuklara ve ailelerine okulu, okumayı sevdirerek ileride aralarından yüksek öğrenimi bitirebileceklere alt yapı oluşturup kendi mahallelerinde örnek model olmalarını sağlamayı amaçlıyor. Toplantıya, Körfez Kaymakamı Mahmut Şirinoğlu, ilçe milli eğitim müdürü Hurşit Ekinci ile yardımcıları, KTO Başkanı Mustafa Efe,İl Genel Meclisi Başkanı Fahim Kılıç, meclis üyeleri AKP`li Mehmet Allak ile CHP`li Mehmet Kaçar, Körfez Halk Eğitim Merkezi ve ASO Müdürü Vezir Ekinci, Kocaeli Roman Dernekleri Federasyonu Başkanı  Ahmet Çokyaşar ile veliler katıldı.

 

 

ÇOCUKLAR BELİRLENDİ
Toplantıda konuşan okul müdürü Halil İbrahim Keleşoğlu, “Proje dâhilinde dezavantajlı olduğu belirlenen çocukların ailelerine 2010-2011 eğitim ve öğretim yılında 9 ay süresince ‘Nitelikli anne, baba, okul öncesinde ailede çocuk eğitimi, çocuk gelişimi` gibi konularda KOÜ Eğitim Fakültesi Okul Öncesi Eğitimi Bölümü öğretim elemanlarınca seminerler verilmesini planladık ve gerçekleştirdik. Proje AB ve ülkemiz tarafından finanse ediliyor” şeklinde konuştu.

 

 

YÜZDE 101 BAŞARI
Hibe programının bakanlık tarafından da izlendiğini belirten Keleşoğlu, proje kapsamında okullarına 250 metrekarelik bir ek bina yapıldığını dile getirdi. Keleşoğlu, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi`ne, proje iştirakçilerine ve meclis üyesi Mehmet Allak`a teşekkür etti. Kaymakam Mahmut Şirinoğlu ise, velilerin söz konusu hizmete gereken desteği vermesinin önemine işaret ederek, “Bu projeden yüzde 100`ün de üzerinde, yüzde 101 oranında bir başarı elde edilmiştir” dedi.

 

 

HERKESTEN DESTEK İSTEDİ
Merkezi Finans İhale Birimi (CFCU)`nun projeye bir yıl destek vereceğini kaydeden Şirinoğlu, “1 yılın ardından da gereken desteği, altın yürekli Körfezliler verecektir” diyerek Körfez halkına bir nevi yardım çağrısı yaptı. Toplantıda konuşan Kocaeli Roman Dernekleri Federasyonu Başkanı Ahmet Çokyaşar ise, “Bu proje, her şeyden önemlidir” diyerek projeye tüm Romanların destek vermesi için gereken çabayı göstereceklerini bildirdi. Toplantı, tüm katılımcılara anne-çocuk eğitim kitapçığı dağıtılmasıyla son buldu.
 

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ