KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 6.1454 TL
  • 6.8452 TL
  • 7.7628 TL
Kocaeli Zirve
Kurban Bayramınız kutlu olsun!...
Kurban Bayramınız kutlu olsun!...
Eğitim
16 Kasım 2010 Salı 09:06
  • 2037
  • 0

Kurban Bayramınız kutlu olsun!...

Yine bir güzel bayram gününde birlikteyiz.

Her yıl büyük bir dostluk ve hoşgörü çerçevesinde kutladığımız dini bayramlarımızdan yine en önemlisini, KURBAN BAYRAMI`nı hep birlikte kutluyoruz. Bayram güzel ama havalar da güzel.  Özellikle 4 günlük bayram tatili, bir iş günü ve hafta sonuyla birleşince, çalışanlar için bayram sevinci ikiye katlanıyor, çünkü tatil 9 güne çıkıyor. İşte bu yıl da böylesine bir tatil süreci söz konusu olunca, bazı aileler bulundukları şehirde kalarak bayramlarımızın tüm geleneklerini yaşıyor, bazılar da yoğun çalışma temposunun verdiği yorgunlukla kendilerini tatil beldelerine atıyor. İşte bu bayramda da günler öncesinden tüm hazırlıklar tamamlandı, alış-verişler yapıldı, yemekler pişirildi ve bu bayramın en önemli özelliği olan kurbanlıklar alındı. İşte o an geldi ve bu güzel bayram sabahında aile büyükleri başta olmak üzere eller öpüldü, sevgilerin en güzeli cümlelere döküldü. Bu haftaki “EĞİTİM DÜNYASI-BAYRAM ÖZEL” yayınımızda sizler için farklı çalışmalar hazırladım. Bugün kentimizin resmi ve sivil yaşamda bizleri yönetenlerin bayram mesajlarıyla birlikte,  çok özel bayram anıları sizlerle olacak. Yarın ve bayramın  üçüncü günü ise eğitim dünyasında KÖYDE ve KENTTE BAYRAM SEVİNCİ adlı görüntüler yer alacak. Tüm fotoğraflar Kocaeli`deki  bayram sevincini yansıtacak, çünkü bugün bayram…

"Tekrar Kurban Bayramı`nızı kutlar, tüm günlerinizin bayram sevinci gibi  geçmesini dilerim.”

 

Bizi yönetenlerden bayram anıları!

 

Arabayı iterken, ellerimin çok üşüdüğünü unutamıyorum!...
Yanılmıyorsam 1970 yıllarıydı. Ben de 8 yaşlarındaydım. Bizler Antalya-Manavgat ilçesine bağlı Gebece köyündeniz. Köylerde bayram kutlamalarının ayrı bir yeri olduğunu hepimiz biliriz. Bayram geleneklerimizin en güzel yaşandığı yerlerdir köylerimiz. Ben de ailemle birlikte köyümüze bayramlaşmaya gittim. Kış mevsimiydi. Ordaki akrabalarımızla bayramlaştık ancak dönüş yolunda, yollar o kadar kötüydü ki arabamız yolda kaldı. Kurban bayram, herkesin telaşı var ama biz  maalesef uzun süre yolda kaldık.  Güzergahta “Yarbaşı” diye çok dik bir yer var. Köy minübüsünün o yokuşu çıkması lazım. Yolcular indi, arabayı itmeye çalıştı. Ağaçlar kestik, yollara döşedik, üzerinden arabayı kaydırmaya çalıştık. Ben de tabii çocuk olduğum  halde, var gücümle arabayı ittiğimi hatta o anda ellerimin çok üşüdüğünü hiç unutamıyorum. Ama sonuç başarılı oldu, arabamızı 400 metre yukarı iterek tepeyi aştık ve geç de olsa evimize döndük. Kaymakam olduğum yıllarda konuyu yakından takip etmiş ve yolun asfaltlanmasını sağlamıştım. Şimdi o yolların tümü asfaltlı. Zaten eskiye göre Türkiyemiz`in geldiği nokta da bu doğrultuda rahatlıkla kıyaslanabilir. Şu anda ülkemizdeki köy yollarının yüzde  46`sı asfaltlandı, diğer yollarımızda da çalışmalar devam ediyor. Ben de bu güzel bayram gününde herkesin bayramını kutluyor, sağlık ve esenlikler diliyorum.
Kocaeli Valisi Ercan Topaca

 

Bayram tebriğine gelen herkesi soframıza davet ederdik!
Bayramlar ailemizi bir araya toplayan; çocuklar, torunlar büyükanneler, dedeler hep bir arada olduğumuz sevinç ve sevgi dolu günlerdi, hala da öyle. Yaz aylarına rastlayan bayramlarda Trabzon'da, kış aylarına rastlayanlarda ise Ankara'da olurduk. Yaz mevsimine denk gelen bayramlar biz ailenin çocukları için çok daha büyük sevinçleri ifade ederdi.  Ailenin tüm fertlerinin evleri, Trabzon Atapark'da bir avlunun  çevresinde yer alıyordu. Hem anneannem hem babaannem bizimle birlikte yaşamaktaydı. Erkenden kalkar babamı, dedemi ve erkek kardeşlerimi bayram namazı dönüşlerinde evin kapısında beklerdik. Evin avlusunda kurulan  büyük sofralar ve bu sofralarda yenen kurban kavurmaları hem bizi hem misafirleri heyecanladırırdı. Ahçılar günler öncesinden hazırlığa başlardı. Avlu kapısı açılır, neredeyse her bayram tebriğine gelen sofraya davet edilirdi. Nişasta ile açılan pazılı börekler kavurmaya eşlik ederdi. Ardından tepsilerce burmalı tatlısı ağızları tatlandırırdı. Kalabalık bayram yemekleri eski bayramlardan gözümde canlanan en sevinçli anılardır. Ankara bayramları memur kenti Ankara'nın havasını taşırdı. Bürokrasinin farklı kesimlerinin ağırlandığını bayram oturmaları, günlük siyasetin esintilerine sahipti. Bayram için giyinmiş Ankara hanımlarının şıklığı bugün hala gözümün önünde. Ankara ve Anadolu`nun farklı kültürlerini aynı anda yaşamak hayatımın zenginliği ve sevincidir. Her yıl olduğu gibi bugün de sofralarımızı kalabalık, kapımızı herkese açık tutarak eski bayramları yaşatmaya gayret ediyoruz. Üniversite öğrencilerim ve meslekdaşlarım başta olmak üzere tüm Kocaeli`nin ve İslam aleminin Kurban Bayramı`nı kutlar, herkese sağlık, huzur ve mutluluk getirmesini dilerim.
Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sezer Şener Komsuoğlu.

 

Komşulara aydınlıkta, fakirlere karanlıkta et dağıtırdık!
Küçüklüğümde anımsıyorum. Bizim kurbanlarımızı babam bizzat kendisi keserdi. Babam 1.85 boyunda iri yapılı bir insandı. Böyle bir yapıya sahip olduğu halde, çok duygusal bir insandı. Kurbanı keserken ağladığını görürdüm. Ağlardı ama yaşadığı o hüznün yanında görev ve sorumluluğunu yerine getirmenin verdiği mutluluğu da izlerdik. Babam hayvanı keserken öyle bir ruh haline girerdi ki bizler onu kurbanlık hayvanla konuşur zannederdik. Kesim bitince de, mutluluğunu daha doğrusu sorumluluğunu yerine getirmenin mutluluğu yaşardı. Kesimden sonra üç parçaya ayırdığı kurbanı anneme teslim ederdi. Annemde o etleri 2`şer 3`er kilolar halinde tabaklara koyar ve dağıtım görevini bana verirdi. Ben de bütün komşularımıza ve fakirlere o etleri dağıtırdım. Ancak babam bu etleri dağıtırken komşulara gündüz, yani aydınlıkta, fakirlere ise karanlıkta yani gece dağıtmaya dikkat etmemizi isterdi. Bu benim için çok önemli bir olaydı. Sizin aracılığınızla ben de tüm Kocaeli halkının Kurban Bayramı`nı tebrik ediyor, bu güzel günlerin sağlık, mutluluk ve esenlik getirmesini diliyorum. Ayrıca bu arada  tüm eğitim dünyasının, yönetici, öğretmen, öğrenci ve velilerin, ayrıca gizli kahramanlarımız olan okul aile birliklerinin bayramlarını tebrik ediyorum.

İl Milli Eğitim Müdürü Nevzat İspirli.

 

Bursiyerimiz Erdal, bayramda ‘baba` oldu ve bebeğe ‘Çağdaş` adını verdi
Bundan tam 7 yıl önceydi, bayram sabahı ailemizle yemek yiyorduk ve kutlama yapıyorduk. Kapı çaldı ‘çocuklar gelmiştir` diyerek kapıyı açtım. Ama karşımda bir çiçekçi vardı ve çiçeği bana verdi. Kendisine teşekkür ettim şeker verdim. ‘Acaba bayram günü gelen bu çiçek kimden` diye baktığımda; Adana`da doktorluk yapan,  bursla okuttuğumuz Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu oğlumuz Erdal olduğunu gördüm. Ellerimden öptüğünü söylüyordu, telefon numarasını yazmıştı, hemen aradım. Evlendiğini, bir bebekleri olduğunu öğrendim. Bana ‘anneciğim sana bayram hediyesi olarak bir torunun olduğunu müjdelemek isterim, adını da  Çağdaş koyduk` diyince, çok heyecanlandım. Bu anı hiç unutamıyorum. Bir de ben 7 yaşındayken anımsadığım bir anım var. Bahçe içerisinde dört katlı evde dayım ve dedemlerle yaşıyorduk. Kurban Bayramı`na iki gün kala dedem koç almış ve ‘buna iyi bak ve iyi besle` diyerek bana verdi. Onu kuru üzümlerle beslediğimi ve oynadığımı unutamıyorum. Ona çok alışmıştık. Kesileceğini bildiğim halde, kurban etinden asla yemedim. O bayram çok üzülmüştüm, ben şahsen hala kurbanın evde bakılıp kesilmesine karşıyım. Hayvanları keseceğimize, Mehmetçik Vakfı, Kızılay gibi kurumlara bağış yapılmasından yanayım. Dernek üyelerimiz ve bünyemizde eğitimlerine devam eden Kardelenlerimiz başta olmak üzere tüm Kocaelililer`in  Kurban Bayramı`nı kutlar, herkese sağlık, huzur ve mutluluk getirmesini dilerim. Ayrıca eğitimini oldukça zor koşullar altında sürdüren üniversiteli öğrencilerimize en büyük bayram hediyesi olduğunu düşündüğüm burslar ve yurtlarla ilgili desteklerinizi de bekliyorum.
Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Başkanı Gülşen Müstecaplıoğlu.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ