KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 6.0857 TL
  • 6.8088 TL
  • 7.7202 TL
Kocaeli Zirve
Müdür olmak için ter döktüler
Müdür olmak için ter döktüler
Eğitim
31 Ekim 2009 Cumartesi 13:31
  • 2091
  • 3

Müdür olmak için ter döktüler

Sınav sırası öğretmenlerdeydi. Müdür yardımcısı olmak isteyen bin 874 eğitimci sınavda ter döktü. T.C. kimlik numarası olmayan 50 öğretmen, İspirli’nin bakanlıkla yaptığı görüşme sonucunda sınava girebildi

Milli Eğitim Bakanlığı`nın düzenlediği sınavlara bir yenisi daha eklendi. Bakanlığın yönetici atamaları yönetmeliğinde yaptığı değişiklik sonrası, 4 yıldır yapılamayan müdür atamaları için sınavlara başlandı. İki gün sürecek sınavlarda il genelinde toplam 2 bin 636 eğitimci ter dökecek. Müdür yardımcısı olmak isteyen bin 874 eğitimci sınava girdi, bugün müdür olmak isteyenler öğrencilerin yerine o sıralarda oturup soruları cevaplandıracak.
 

SINAVA ALINMADILAR
6 okulda yapılan sınava girişte bazı öğretmenler büyük sıkıntı yaşadı. 50 kadar öğretmen, T.C. kimlik numaralarının yer almadığı eski nüfus cüzdanıyla geldiği için sınava alınmadı. Sınav kılavuzunda ehliyetin de geçerli olduğu ifadesi yer almadığından öğretmenler kapıda bekledi. Moralleri bozulan öğretmenler, “Öğretmen kimliğimiz var, neden alınmıyoruz?” diyerek sitemde bulundu. İl Milli Eğitim Müdürü Nevzat İspirli`nin bakanlığı araması üzerine öğretmenler “ehliyet”lerini göstererek sınava girebildi.
 

35 DAKİKA GEÇ GİRDİLER
Bunu duyan öğretmenler çok mutlu oldu, ancak sınava 35 dakika geç girdiler. Sınava geç alınan öğretmenlere ek süre verilmeyince, eğitimcilerin mağduriyeti bir kat daha arttı. Sınav sonrası bir açıklama yapan Türk Eğitim-Sen Başkanı Süleyman Pekin, durumu kınadı. 110 dakika süre tanınan öğretmenlere inkılap tarihi, Türkçe, resmi yazışmalar, ilköğretim kurumu kanunu, 657 sayılı memur kanunu, milli eğitim temel yönetmeliği ve öğretmenlikle ilgili milli eğitim kanun ve yönetmeliklerle ilgili 100 soru yöneltildi.
 

SINAV MERKEZLERİ
12 ilçeden gelen öğretmenler merkezde bulunan 6 lisede sınava girdi. İzmit EML`de 21 salonda 400 kişi, İzmit İHL`de 22 salonda 420, İzmit Lisesi`nde 18 salonda 340, Gazi Lisesi`nde 15 salonda 280,  Mimar Sinan Lisesi`nde 20 salonda 380, Namık Kemal Lisesi`nde ise 4 salonda 54 kişi olmak üzere toplam 100 salonda bin 874 kişi sınava girdi. Müdürlük sınavları bugün sadece İzmit EML ve İHL`de yapılacak. İzmit EML`de 21 salonda 400, İzmit İHL`de 20 salonda 362 kişi olmak üzere toplam 41 salonda 762 eğitimci ter dökecek.
 

İLGİNÇ GÖRÜNTÜLER
Sınav öncesinde tıpkı öğrenciler gibi öğretmenler de sabahın erken saatlerinden itibaren sınav merkezine geldi. Öğrenci sınavlarında velilerin beklediği sınavı bu kez sınava giren öğretmenlerin eşleri veya arkadaşları bekledi. Sınav saatinden bir saat önce gözetmenler yönetiminde sınıflara alınan eğitimcilerin heyecanları gözlerinden okunuyordu. Sınav merkezi olarak kullanılan İzmit EML`de aynı gün açık lise derslerinin olması da ilginç görüntüler oluşturdu. Sınav sonuçları 15 içinde açıklanacak.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ