KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.8712 TL
  • 6.5766 TL
  • 7.3814 TL
Kocaeli Zirve
Müteahhit gitti, okul yarım kaldı
Müteahhit gitti, okul yarım kaldı
Eğitim
21 Eylül 2010 Salı 17:44
  • 3306
  • 1

Müteahhit gitti, okul yarım kaldı

İzmit Mehmet Ali Paşa Mahallesi’nde yapımına başlanan okul, müteahhit firmanın ekonomik sıkıntılarından dolayı yarım kaldı

Yeni eğitim yılıyla birlikte, ilimizde yaptırılan yeni okullar da art arda açılmaya devam ediyor. Bu yıl eğitime açılacak yeni 12 okulla birlikte, yapımına geçen yıl başlanan Mehmet Ali Paşa Mahallesi`ndeki 24 derslikli okulun da bu yıl açılması bekleniyordu. Ancak İzmit Kaymakamlığı`nın arkasında yaptırılan ve bir bölümü de Yenişehir Mahallesi`nde yer alan okul inşaatı yarım kaldı.
 

AYNI FİRMA YAPTI
Çevre halkı müteahhidin bırakıp kaçtığını söylese de, yetkiler bunun söz konusu olmadığını, tam tersine aynı firmanın ilimizde daha önce birçok okul yaptırdığını, şu aralar ekonomik zorluklar yaşadığı için inşaatın durduğunu iddia etti. İnşaatı yapan Şerif Maden Firması, daha önce ilimizde Uzuntarla Güzel Sanatlar Lisesi`ni, Çayırova`da bir genel lise ve Gebze Mustafa Paşa İ.Ö.O.`nun ek binasını da yapmıştı.
 

KALDIĞI YERDEN DEVAM
Ancak okul inşaatının yarım kalmasıyla yetkililer, hukuk kuralarının işlediğini ve çalışmaların buna göre devam edeceğini belirtti. Yasalara göre, aynı inşaatın kaldığı yerden yapımına başka bir firma devam edebiliyor. Buna göre İl Özel İdaresi sözleşmeyi feshetmeyecek ve sözleşme devrini yapacak. İnşaatın sözleşme bedeli 1 milyon 318 bin TL olarak belirlenmişti.
 

AĞUSTOSTA BİTECEKTİ
Yetkililer, okul inşaatının sözleşme devrinden sonra gecikmeli tarihe göre bitirileceğini belirtti. Ağustos ayında bitirilmesi planlanan okul inşaatında in-cin top oynuyor. İzmit Mimar Sinan İ.Ö.O. ve Yenişehir İ.Ö.O.`daki fazla öğrencilerin buraya alınmasının hedeflendiği okula, daha önce kısa bir süre önce güneydoğuda şehit düşen ve aynı zamanda bu mahallede oturan Selçuk Gökdağ`ın adının verilmesi düşünülmüştü.
 

ŞEHİT BABASINI KIRMADI
Ancak şehit Selçuk Gökdağ`ın babası Kemal Gökdağ okulun kendilerine uzak olduğunu söyleyerek valilikten kendilerine daha yakın olan Yenişehir İ.Ö.O.`a oğlunun adının verilmesini istemişti. Vali Ercan Topaca da şehit babasının bu isteğini kırmayarak Yenişehir İ.Ö.O.`na Şelçuk Gökdağ`ın adını verdi. Okulun tabelası geçtiğimiz hafta okulun binasına asıldı.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ